Paralaksa tła

Jak przygotować dziecko do przedszkola? [7 konkretnych porad do zastosowania]

Jak zmotywować dziecko do nauki? Spróbuj tych 10 kroków
24 sierpnia 2018
Agresja
Agresja wśród dzieci – 7 najczęstszych błędnych reakcji rodziców.
7 września 2018

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Jak przekonać dziecko do przedszkola? Co zrobić, aby Twój maluch z uśmiechem na buzi i wielką ochotą odwiedził przedszkole? O tym będzie dzisiejszy artykuł.

 1. Jaka jest rola rodzica w przygotowaniu dziecka do przedszkola?
 2. Jak przygotować dziecko do przedszkola? Poznaj 7 kroków, które sprawiają, że pierwsze dni w przedszkolu będą dla Twojego dziecka (i Ciebie) przyjemniejsze i łatwiejsze!
 3. Moje wskazówki, które pomogą w adaptacji dziecka w przedszkolu.

1. Jaka jest rola rodzica w przygotowaniu dziecka do przedszkola?

Jak się pewnie domyślasz Twoja, Rodzicu, rola jest w tym wszystkim kluczowa. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie “Jak przygotować dziecko do przedszkola“, to musisz wiedzieć, że większość pracy leży po Twojej stronie.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Zazwyczaj wygląda to tak, że Rodzic jest zestresowany i zmartwiony… w końcu jego szkrab jest już taki duży! Kiedy to się stało? No i teraz idzie jeszcze do przedszkola… Czy on sobie poradzi? Czy da radę?

To normalne – większość rodziców tak właśnie reaguje.

Musisz jednak zrozumieć, że Twoje emocje i nastawienie przechodzą na dziecko. Jeśli więc jesteś pełen lęku i stresu… sam wiesz, jakie emocje będzie odczuwał Twój szkrab. I możesz to próbować ukrywać, ale najczęściej jest tak, że dziecko podświadomie wyczuje Twoje obawy.

Twoją rolą jako rodzica jest więc zapanowanie nad sytuacją. Jeśli będziesz miał przepracowane swoje emocje i zrozumiesz, że większość Twoich obaw się nie spełni, to wygrywasz i możesz przejść do punktu drugiego. 

2. Jak przygotować dziecko do przedszkola? 

Poznaj 7 kroków, które sprawiają, że pierwsze dni w przedszkolu będą dla Twojego dziecka (i Ciebie) przyjemniejsze i łatwiejsze!

 • Opowiedz

Opowiedz swojemu dziecku o tym, co go czeka. Ty to wiesz – czytałeś o tym, dowiadywałeś się, zapisywałeś swoją pociechę do przedszkola, ono nie. To co nowe i nieznane ma prawo być troszkę przerażające… szczególnie dla takiego malucha!

Dlatego tak ważne jest abyś, Rodzicu, dobrze wytłumaczył dziecku co go czeka. Może to wyglądać tak:

Jasiu, gdy zacznie się przedszkole, to Nasz dzień będzie wyglądał w ten sposób: rano wstaniemy, umyjesz buzię, zjemy śniadanko, umyjemy ząbki, ubierzemy się i samochodem pojedziemy do przedszkola. Tam będą dzieci i Pani Paulina, którą już przecież znasz. Wejdziemy do szatni, rozbierzemy się, powiesimy ubranie na wieszaczku, potem przytulę Cię, pocałuję w czółko, powiem „baw się dobrze, Kochanie” a ty uśmiechniesz się, zrobisz mi “pa pa pa Rodzice!” i pójdziesz do dzieci.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?
 • Zagrajcie to

Dosłownie. Oprócz tego, że to opowiesz, pokaż dokładnie dziecku jak to wszystko będzie wyglądało. Wyobrażenie to jedno, a to jak będzie naprawdę, to drugie.

Czyli… naprawdę przytulcie dziecko, pocałujcie w czółko, powiedzcie „baw się dobrze, Kochanie!”, a dziecko ma się uśmiechnąć, zrobić “pa pa pa Rodzice!”, odwrócić się i pójść kilka kroków.

To pozwala oswoić nową sytuację. Dziecko będzie przygotowane do przedszkola, będzie wiedziało jak ma się zachować, co zrobić, co się wydarzy, poczuje się pewniej.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?
 • Pozwól na emocje

Czyli mówisz swojemu dziecku, że:

Kochanie, niektóre dzieci mogą płakać, a niektóre nie. I nie przestrasz się, to normalne. Jeśli Tobie też się będzie chciało płakać, to w porządku – możesz płakać, Kochanie. Ja Ci wtedy wytrę oczka, dam buziaka, powiem, żebyś się dobrze bawił w przedszkolu i że mamusia po pracy od razu po Ciebie przyjedzie, zrobię Tobie “pa pa”, Ty mi też i pójdziesz do grupy i Pani przedszkolanki. 

Twoje dziecko będzie prawdopodobnie pełne emocji – w końcu to duża zmiana, no nie ukrywajmy. I wiesz co? I to jest w porządku. Nie możemy unikać takich sytuacji – tak Nasz szkrab uczy się bycia samodzielnym, uczy się, że czasem mama znika na chwilę, ale zawsze wraca. 

To może być dla malucha trudne, być może sobie z tym poradzi i obędzie się bez łez – daj mu akceptację każdej jego reakcji. 

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Chcesz się dowiedzie, jak nauczyć dziecka emocji i pomóc mu sobie z nimi radzić? Podstawą jest ich rozpoznawanie! Dzieci w wieku 3, 4 latek przeważnie jeszcze nie do końca je ogarniają. 

Kliknij poniżej, aby zobaczyć artykuł, w którym opisuję 
naukę emocji poprzez zabawę:

 • Utrwalcie wiedzę

Powtarzajcie kroki powyżej. Jak często? Raz do dwóch razów dziennie – najlepiej i rano, i wieczorem. 

Zobacz, jak ułatwiamy dziecku pójście do przedszkola i adaptację w nim. Przygotujemy go mentalnie, przećwiczymy technicznie wiele kwestii, przegadamy sobie z nim wszystko, zmieni się tylko… otoczenie. Jedyne nowe wyzwanie, które będzie stało przed malcem, to “odegranie” znanej mu scenki, ale w innym teatrze 🙂 

 • Pracujcie nad samodzielnością

Rodzice często mi zadają pytanie, jak przygotować dziecko do przedszkola. Zazwyczaj pytają o to mniej więcej w połowie sierpnia, czasem w okolicach lipca. Zapominają jednak, że ich praca nad przygotowaniem dziecka do wielu wyzwań: pójścia do przedszkola, do szkoły, znalezienia przyjaciół, bycia w związku, bycia mądrym i samodzielnym człowiekiem… my, Rodzice, przygotowujemy na to Nasze pociechy całe życie! Od… od samego początku.

Tak naprawdę większość “roboty” już odwaliliście… o ile pracowaliście nad samodzielnością malucha. Czy Twoje dziecko samodzielnie już korzysta z toalety, ogarnia podstawy ubierania się i rozbierania? Umie samo zająć się sobą i znaleźć sobie zabawę? Nie ma dużych oporów przed kontaktem z rówieśnikami? Jeśli tak, to… to się nie martw. Wykonaj wszystkie kroki zawarte w tym artykule i… jesteście gotowi na to wyzwanie!

Jak przygotować dziecko do przedszkola?
 • Pokaż, że to TYLKO przedszkole

To podobna sytuacja do tej, w której dziecko chodzi do szkoły i się bardzo przejmuje ocenami, tym co Pani powie, smutnymi minkami, wesołymi minkami… dzieci czasem są przerażone! Skoro wszyscy mówią o tej szkole, w niej dają te oceny i ponad pół dnia tam się spędza… – dla dziecka to prawie cały świat! Wraca do domu, chwila na oddech i znowu lekcje, ćwiczenia.

Jeśli My nie powiemy dzieciakom, że szkoła to nie wszystko, że przedszkole to tylko kawałeczek ich dnia, to same tego nie wykombinują. 

Przedstaw maluchowi pełen plan dnia:

W przedszkolu zjesz, Kochanie, śniadanie, pobawisz się z dziećmi, potem będzie drugie śniadanko, potem znowu zabawa, potem obiadek, leżakowanie, podwieczorek i zaraz po podwieczorku po ciebie przyjdzie tata. Wrócisz do domku i trochę odpoczniemy wszyscy po całym dniu. Potem się chwilę pobawisz sam, a potem pójdziesz z mamusią na plac zabaw. Potem zjemy kolację, oglądniemy baję i pójdziemy się kąpać z kaczuszkami w wannie. Na koniec dnia, Tatuś Ci przeczyta baję, opowie co robimy następnego dnia i utuli do snu 

Oczywiście, to jest przykład. Opowiedzcie dziecku o Waszej rutynie.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?
 • Skupcie się na pozytywnych stronach

I nie mówcie już o tym przedszkolu na każdym kroku. 

3. Moje wskazówki, które pomogą w adaptacji dziecka w przedszkolu.

 • Nie wypytuj

“A jak było?”, “Co było na obiad?”, “Jak się bawiłeś?” “Wszystko zjadłeś? Sam? Czy Pani Cię karmiła?” – Tego nie robimy. Dlaczego? Po pierwsze, dziecko nie zwraca uwagi na takie rzeczy. Po drugie, taka ilość pytań wzbudzi nawet u kilkulatka poczucie, że coś może być nie tak, skoro tak wypytujesz. 

Zapytaj “Jak było?” i wystarczy. Jeśli dziecko odpowie, że fajnie, to przyjmij do wiadomości, Mamo, że było fajnie i już. Chcesz się dowiedzieć czy dziecko zjadło obiadek cały? Czy sobie poradziło z nocniczkiem i tak dalej? Zapytaj Panią przedszkolankę. 

A co jeśli Twój maluch niedługo zmierzy się z przedszkolem (lub już do niego chodzi) a kupka ląduje w majtkach? A co jeśli dziecko zmaga się z zaparciami nawykowymi lub innym pieluchowym problemem? To niewątpliwie wpływa na samoocenę i radzenie sobie dziecka w wielu sytuacjach. 

Chcesz poznać rozwiązanie tych problemów? Kliknij poniżej:

 • Obserwuj

Jeżeli nie zauważysz niczego niepokojącego, jeśli Pani przedszkolanka tego nie zauważy, a dziecko tego nie mówi, to znaczy że wszystko jest w porządku. 

 • Weź poprawkę

Być może dziecko opowie Ci jakąś długą i rozbudowaną historię, o tym, co to się nie stało? Weź poprawkę. Nie chodzi o to, że masz nie wierzyć własnemu dziecku. Chodzi o to, że Twoje dziecko ma taki wiek i okres, że nie rozróżnia do końca prawdy od tego, co sobie wyobraziło. Chodzi o to, że Twój malec żyje w trochę innym świecie, niż Ty. I to jest normalne. Taki wiek, wiek fantazji.

Po prostu zweryfikuj, czy faktycznie to stado smoków mu nabiło guza, Antek go uderzył, Marysia popchnęła, czy nie zauważył belki na placu zabaw… bo myślał o tych smokach? 🙂

A teraz wdech i wydech. Dacie radę – i Ty, i Twoja pociecha!

Kochani Rodzice, a jakie Wy macie obawy w związku z pójściem malucha do przedszkola? Podzielcie się nimi ze mną w komentarzu!

12 Komentarze

 1. Avatar Magdalena pisze:

  A co z dziecmi ktore udaja sie do zlobka? Moj 9 miesieczny Oliver zaczal w zeszlym tygodniu tydzien adaptacyjny, po dwoch dniach z usmiechem zaczal sie placz do tego momentu ze dziecko nie moze znalezc oddechu. Opiekunki powiedzialy ze co jakis czas zaczynam plakac. Jak go odebralam znowu wybuch placzu. Dodam ze Oliver jest bardzo pozytywny dzieckiem, bardzo patrzy na inne dzieci i jest nimi zafascynowany. Chodzila na zajecia dla niemowlakow z nim zeby sie przyzwyczail do innych dzieci i super sie to udalo. W zlobku jakby ich nie widzial – jest przerazony. Po zlobku na placu zabaw pokazuje paluszkiwm dzieci i z usmiechem robi cacy przy blizszym kontakcie. Malutkiemu dzieciaczkowi nie mam jak wytlumaczuc ze to tylko zmiana otoczenia….. Prosze o podpowiedz jak przygotowac niemowlaka na zlobek?

 2. Avatar Marta pisze:

  Pomimo zastosowania wszystkich tych rad moja 3 letnia córka byla dzis rani zatrzymywana siłą, krzyczała ratunku pomocy i darła sie na pół przedszkola. Co wtedy kiedy te rady nie działają ? czy są dzieci dla ktorych wiek 3 lat to moment zly na przedszkole ? Miałam dzis wrazenie że ją zostawiam w szpitalu psyhvcitayrcznym pełnym ryczacych dzieci a nie gdzies gdzie ma być miło i przyjemnie. Brnąc w to dalej czy perzestac dziecku fundować traume ?

  • Avatar Julia pisze:

   Mam bardzo podobną sytuację do Marty. I moje pytanie w głowie równie brzmi – czy taki trudny czas adaptacji może prowadzić do traumy? Po jakim czasie płacz i łzy powinny ustać?

   • Mariola Mariola pisze:

    Julio, adaptacje bywaja trudne, jednak nie słyszałam, zeby to prowadziło do traumy. O ile w przedszkolu jest wszystko w porzadku, a zakładam ze tak jest, to spróbuj rozmawiac z dzieckiem o przedszkolu w piekny , kolorowy , przyjemny sposób. Niech to bedzie ostatnia rzecz, jaka usłyszy przed snem. Uwaga, codziennie. Druga wskazówka- niech do przedszkla zaprowadzi ja ktos inny. To pomaga w sytuacjach, kiedy problem dotyczy tylko adaptacji, Kiedy natomiast mamy cos jeszcze, wtedy trzeba działac inaczej. Powodzenia, kochana😀

 3. Avatar Aneta pisze:

  Moja ma 4 lata i juz w tamtym roku nie chciała chodzić, co dziwne pod koniec roku było najgorzej. Teraz jest w innej grupie ale już wieczorem płaczę ze nie chce iść i rano jest tragedia. Wrzaski i krzyki i oklejanie ode mnie w przedszkolu. Jak ją odbieram to mówi że wszystko było ok i jest zadowolona. A wieczorem i rano ten sam koszmar. Proszę o pomoc.

  • Mariola Mariola pisze:

   Aneto, jeżeli nie ma zadnych innych “podskórnych” tematów, to z takimi problemami mozna sobie poradzic mi.in . w taki sposób, że córeczke zaprowadza do przedszkola ktos inny, np tata albo babcia. Czesto dzieci tak reaguja na rozstanie z mama. Jeżeli ten sposób nie pomoze, moze to oznaczac, ze jest jakis głebszy powód. Badzmy dobrej mysli😀

 4. Avatar Beata pisze:

  Niestety u nas mimo przygotowania jak wyżej i początkowej wielkiej fascynacji przedszkolem u mojej trzylatki teraz jest cały czas płacz że nie chce do przedszkola, rano nie można jej od siebie oderwać, przekazanie paniom odbywa się z histeria i w przedszkolu jest też cały czas placz. I nie pomaga to że ma dwie koleżanki z osiedla w grupie która nie płacza. Co można zrobić?

  • Mariola Mariola pisze:

   Witaj Beato,
   tak jak juz pisałam, masz jeszcze dwie mozliwosci. Pierwsza to adaptacja mentalna- opowiadasz dziecku przed snem w pozytywny sposób o przedszkolu a drugi to zastepstwo- tata albo babcia odprowadzaja maluszka zamiast mamy. Zwykle na efekty ie trzeba długo czekac😀

 5. Avatar Beata pisze:

  Witam. Nasz problem z adaptacją wiąże się z chorobami. Syn od początku września był w przedszkolu 7 dni (włączając dzisiejszy). Pierwsza seria 4dni była jak marzenie, nawet buziaka nie mial czasu dać. Potem się rozchorował i zaczęły się schody. Z domu wyszedł całkiem chętnie, w przedszkolu zaczynał się płacz i wczepianie we mnie. Niestety był wtedy tylko dwa dni, bo złapał jelitowke, potem katar, kaszel i znów dwa tygodnie w domu. Teraz problem jest jeszcze większy, bo wpada w histerię już w domu, miał isc w tamtym tygodniu do przedszkola, niestety nie dało się go ubrać, dziś nie powiedziałam mu gdzie idziemy, więc w domu poszło sprawnie, zaczął płakać w przedszkolu i z płaczem krzykiem oddałam go Pani na ręce. Po odebraniu twierdził że było fajnie, ale nie chce do dzieci.. Przewiduję że jutro będzie jeszcze większy problem żeby wyjść z domu. Zachęcam go, opowiadam o przedszkolu w jansych barwach, pokazuje zdjęcia udostępniane przez nauczycielki, jak dzieci malują czy się bawią, niestety bezskutecznie. Jak mogę go zachęcić, żeby choć do przedszkola doszedł bez płaczu i krzyku? Mam świadomość ze u nas to dopiero poczatki przez choroby, ale ro przedszkola jedziemy wózkiem, a chłodny poranek nie jest dobrą porą na płacze na dworze. Proszę o poradę

  • Mariola Mariola pisze:

   Witaj Beato,
   rozumiem, jak trudno jest rodzicowi, kiedy dziecko wpada w histerie i płacze. Niestety okres chorobowy sprawia, że dziecko nie czuje sie komfortowo, dlatego odmawia pójscia do przedszkola. To dla dziecka duza zmiana. A w waszym przypadku kilka dni było ok, potem nastapiła dłuzsza przerwa i niestety, reakcje dziecka tez sie zmieniły. To, co robisz jest ok. Trzeba opowiadac o przedszkolu, pokazywac zdjęcia, jednak dziecko musi sie ponownie zaadaptowac. To moze zając troche czasu. Musisz kochana uzbroic sie w cierpliwosc.

 6. Avatar Asia pisze:

  Też chciałabym wiedzieć jak zaadaptować maluszka w żłobku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *