Jak zmotywować dziecko do nauki? Spróbuj tych 10 kroków

Jak mądrze chwalić dziecko
Jak mądrze chwalić dziecko?
3 lipca 2018
Jak przygotować dziecko do przedszkola? [7 konkretnych porad do zastosowania]
31 sierpnia 2018

JAK ZMOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI? To pytanie zadał sobie nie jeden rodzic. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 1. Dlaczego zachęcenie dziecka do nauki nie jest łatwe?
 2. Jak zmotywować dziecko do nauki? 10 kroków do przygotowania mózgu Naszej pociechy do pracy na wysokich obrotach. 
 3. Jakie pułapki czekają na rodzica, który chce zmotywować dziecko?

1. Dlaczego zachęcenie dziecka do nauki nie jest łatwe?

Zmotywowanie dziecka do nauki nie jest łatwe. Dlaczego? Bo nic w koło tego nie ułatwia. Na drodze Rodzica, który chciałby, aby jego pociecha się uczyła chociażby całkiem nieźle stoi cała masa przeszkód – od elektroniki, poprzez długi czas spędzany w szkole przez dziecko, całą masę zadań domowych po media cyfrowe

Skoro czytasz ten artykuł, to znak, że jesteś świadomym rodzicem, który wie, że wielogodzinne odrabianie lekcji nie gwarantuje ani sukcesów edukacyjnych, ani tego że maluch będzie miał ponadprzeciętne IQ.

Na motywację i rozwój Naszego szkraba wpływa wiele innych, pozornie nieistotnych czynników takich jak dieta, emocje, zajęcia, jakie dziecko wykonuje w ciągu dnia, oraz sposób i ilość odpoczynku. Szerzej temat rozwoju potencjału jaki drzemie w Naszych pociechach opisuję w mojej książce „Obudź w dziecku olbrzyma”.

Nikt z nas nie lubi też pracować pod presją. Nikt z nas nie lubi ciągłej kontroli i stania nad głową.

Dziecko tym bardziej. Nikomu z nas praca nie idzie, kiedy jesteśmy zestresowani, zdenerwowani, zmartwieni. Właśnie dlatego kary i presja wywierana na malucha nie ma prawa być skuteczna i dlatego ważne jest, aby rodzic przygotował mózg dziecka do pracy i skupił się na tym, aby było jej jak najmniej, acz była jak najbardziej efektywna. A więc jak to wszystko zrobić? Jak zmotywować dziecko do nauki?

jak zmotywować dziecko do nauki

2. Jak zmotywować dziecko do nauki?

10 kroków do przygotowania mózgu naszej pociechy do pracy na wysokich obrotach

Takie przygotowanie mózgu do działania na wysokich obrotach obejmuje:

1. Wyspanie się

To oczywiście jeden z podstawowych warunków do wydajnej pracy intelektualnej i osiągania dobrych wyników w nauce. Aby to osiągnąć absolutnie konieczna jest ilość zdrowego snu. Zdrowego czyli jakiego?

Dziecko musi mieć regularne pory, o których się kładzie spać i wstaje. Zdrowy sen, to ten spokojny, przed którym dziecko nie miało kontaktu z promieniowaniem z urządzeń typu laptop, tablet, smartphone, TV…. I nie zjadło kilograma cukru w postaci ciastek czy cukierków.

jak zmotywować dziecko do nauki

2. Wypoczynek

Nasze pociechy spędzają w szkole naprawdę wiele godzin. I z roku na rok ich przybywa. Być może zdziwi Cię to… (a może nie :), ale Twoja pociecha wykonuje nie mniej wysiłku umysłowego, niż Ty w swojej pracy. To ogromny wysiłek dla 7 czy 8-latka.

Co więcej… maluch wraca do domku, je obiad, chwilę odpoczywa i … znów go czeka praca. Zwykle jest to praca żmudna, trudna i stresująca, bo trzeba odrobić lekcje.

Musisz wiedzieć, że dziecko narażane jest w szkole na naprawdę dużą ilość bodźców wyczerpujących jego układ nerwowy: kontakt z dużą grupą rówieśników,ruch i hałas podczas przerwy, napięcie emocjonalne w czasie niektórych lekcji.

*Szczególnie zmęczone są dzieci, których pobyt w szkole jest wydłużony o czas spędzony na świetlicy. To kolejne(!) godziny spędzone przy takiej ilości bodźców!

jak zmotywować dziecko do nauki

Dużym błędem jest pozwalanie dzieciom na relaks przy tablecie czy z komputerem. Dlaczego? Ponieważ te gadżety nie pozwalają maluchom wypocząć. Ich układ nerwowy w dalszym ciągu zbiera bodźce i stresory. Co za tym idzie, dalej jest generowane napięcie, mózg nie dotlenia się z powodu spłyconego oddechu, który jest blokowany pozycją ciała.

Zmęczenie rośnie, wzrasta drażliwość, spada energia, motywacja i efektywność.

Dziecko powinno przebywać na powietrzu minimum godzinę, a najlepiej dwie godziny dzienne. Ma naładować swój akumulator.

Uwaga! Bez smartfonu. Pozwól mu się wybiegać i wyszaleć na podwórku. Wyrzuci z siebie stres, dotleni się i szybciej odrobi lekcje, gdy będzie wiedział, że jutro też się wyszaleje.

3. Dotlenienie

Nie jest tajemnicą, że mózg musi być dobrze dotleniony, aby wydajnie pracować. W realizacji tego kroku pomoże Ci punkt nr 2, czyli mądry wypoczynek, jeśli dziecko spędzi wystarczająco dużo czasu na podwórku oraz wykonując aktywności fizyczne (mówiąc prościej: porusza się trochę, to jego mózg będzie po prostu sprawniejszy.

jak zmotywować dziecko do nauki

4. Odpowiednie odżywianie – mniej cukru, więcej ryb

Dzisiaj już otwarcie mówi się o tym, że słodycze i chipsy są szkodliwe dla zdrowia. Ciągle jednak za mało słychać o tym, że te produkty te niszczą również mózgi dzieci.

Mózg, nazywany przez lekarzy chciwym organem, wykorzystuje niemal jedną trzecią  pompowanej przez serce krwi do otrzymywania odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Pozbawiony tych substancji nie pracuje tak dobrze, jak powinien, przez co zaburzona zostaje zdolność uczenia się.

Właśnie dlatego tak ważna jest prawidłowo zbilansowania dieta, czyli taka, która będzie gwarantować dostarczenie w ciągu dnia organizmowi energii i wszystkich potrzebnych składników w odpowiedniej ilości.

Jak z głową podejść do żywienia Naszych szkrabów? Tego dowiesz się w mojej książce „Obudź w dziecku olbrzyma”, która zawiera proste do zastosowania wskazówki, jak obudzić potencjał w Naszych dzieciach oraz jak zadbać o ich dietę, aby nie tracić na to zbyt wiele czasu, a jednak kompleksowo zadbać o Naszego szkraba.

Lekarze alarmują, że jeśli nie zadbamy o odżywianie dzieci, staniemy przed problemem chorób cywilizacyjnych i postępującej degeneracji ich mózgów. A niestety ten proces już się zaczął.

jak zmotywować dziecko do nauki

5. Nawodnienie

Niewystarczające nawodnienie organizmu wpływa na to, że tkanki mózgu kurczą się, przez co nie działa on tak jak powinien. Natomiast dostarczenie organizmowi wody mobilizuje mózg do wytężonej pracy.

Wg badań dzieci, które piją wodę przed rozwiązywaniem testów, otrzymują z nich lepsze oceny niż koledzy, którzy nie piją wody. Można powiedzieć, że to takie legalne oszustwo 🙂

Naucz swoje dziecko pić wodę. Niech to nie będą te sklepowe smakowe napoje, które udają wodę. Postaw na tę prawdziwą, źródlaną.

Hej! Zawsze możesz do niej dorzucić kilka owoców (arbuz, truskawki, maliny, czereśnie, cytryna, pomarańcza, limonka… co tylko chcecie) i kilka listków mięty!

Niech maluch wybierze, jakie owocki chce wrzucić do dzbanka z wodą, niech wybierze na tę okoliczność piękny i ukochany kubek ze wspaniałą słomką lub dzióbkiem i niech to będzie „Kubeczek na wodę”. Zbuduj ten nawyk u malucha! Odwodnienie ma naprawdę mnóstwo fatalnych sutków.

6. Ruch fizyczny

Bez tlenu i ruchu mózg nie funkcjonuje jak należy. Jak zmotywować dziecko do nauki? Nie wywierajmy na maluchach presji i nie stawiajmy lekcji jako czegoś ważniejszego, niż gra w piłę nożną lub jazda na rowerze. Dlaczego? Bo to na prawdę nie jest ważniejsze!

Dużym błędem jest odciąganie dzieci od piłki na rzecz siedzenia przy biurku albo przy tablecie. Moja propozycja jest taka: zachowajmy zdrowe, rozsądne proporcje.

jak zmotywować dziecko do nauki

Ruch zintegruje obie półkule, uaktywni przepływ neuronów. Same korzyści. Ruch jest dla dzieci naturalny. Bezruch jest nienaturalny. Wygrywa ten, kto o tym wie…

7. Odpoczynek dla oczu

To zaskakujące, jak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że oczy Naszych dzieci są przeciążone. Ja już nie mówię o książkach, tu trzeba jasno powiedzieć: zbyt długie  wpatrywanie się w ekran smartfona osłabia wzrok! Niby to wiemy, ale co z tym zrobić? Jak zadbać o oczy dziecka? Wystarczą 3 minuty!

Zróbcie przerwę w czasie czytania czy oglądania. Zamknijcie oczy. Weźcie trzy głębokie oddechy. Opuszkami palców lekko masujcie zamknięte oczy. Zasłońcie oczy rękami. Policzcie do 30. Otwórzcie oczy. Popatrzcie na zieloną roślinę licząc do 30. Znowu zamknijcie i otwórzcie, kiedy doliczycie do 30. Wykonajcie kilka serii tego ćwiczenia. To pozwala odpocząć oczom.

Teraz możemy przejść do ćwiczeń mięśni oka. Wzrokiem obrysowujemy okno, drzwi, lodówkę. Patrzymy w lewo, w prawo, blisko i daleko. Powtarzamy 5 razy i tadam!!

jak zmotywować dziecko do nauki

To już coś. Oczy twojego dziecka bardzo się ucieszą.

8. Rozgrzewka dla rąk

Aby zadbać o komfort pracy Naszych maluchów, musimy pamiętać o nadgarstkach i rączkach! Pamiętasz, jak niewygodne potrafiło być pisanie, którąś godzinę piórem pod rząd?

Nasze maluchy ten dyskomfort odczuwają znacznie wcześniej, bo już po kilku do kilkunastu minutach pracy. Ręce Naszych maluchów są przyzwyczajone do klawiatury i myszy, niechętnie sięgają po pióro/długopis. Wielu rodziców skarży się, że dziecko źle chwyta pióro, że za mocno naciska, że bazgroli.

Jednak możemy na to coś poradzić! Co takiego? Przygotuj ręce dziecka do pisania. To nic wielkiego. Wystarczy „wkręcanie żarówek”, otwieranie i zamykanie dłoni, ugniatanie i lepienie z plasteliny, masażyki i wszystkie ruchy dłonią, jakie ci przyjdą do głowy.

9. Przestań karać dziecko, jeżeli mu coś nie wyjdzie w szkole

Jest mu przykro? To nie dobijaj szkraba karą i poczuciem, jak bardzo jego mama lub tato są z niego niezadowoleni. Twoja kara wcale nie poprawi jego nastroju, ani nie zapobiegnie porażkom w przyszłości, no bo niby jak? Naprawdę. Zapytaj malucha, kiedy poprawi złą ocenę i uzupełni braki. Przyjmij to do wiadomości.

jak zmotywować dziecko do nauki

I nie szukaj problemu, tam gdzie go nie ma. Zostaw dziecko z tym tematem, chyba, że Cię poprosi o pomoc.

Widzisz? W ten sposób budujemy jego motywację wewnętrzną, wiarę we własne możliwości, umiejętność „wychodzenia” z trudnych sytuacji i pokazujemy mu, że mu ufamy. Sytuacja idealna? Tak.

10. Buduj wiarę dziecka we własne siły

W życiu liczy się przede wszystkim wiara w siebie i charakter, a nie oceny szkolne. Dzieci, które samodzielnie wykonują różne zadania i rozwiązują problemy, wcale nie oczekują ciągłej pomocy, podpowiedzi czy rad od dorosłych. I to my, nieświadomie wyręczając je, pozbawiamy ich możliwości budowania wspaniałej samodzielności.

Dzieci radzące sobie „same”, nabierają do siebie zaufania i utwierdzają się w przekonaniu, że same wiele potrafią i są zdolne. Takie podejście umacnia dzieci w gotowości do pokonywania wszelkich trudności, także tych szklonych.

jak zmotywować dziecko do nauki

3. Jakie pułapki czekają na rodzica, który chce zmotywować dziecko?

Na rodzica, który poszukuje odpowiedzi na pytanie „Jak zmotywować dziecko do nauki” czeka wiele pułapek… Być może będzie on chciał zachęcić swoją pociechę do rozwoju i bycia ambitnym poprzez pochwały. Ten temat również jest wart zgłębienia. Napisałam na jego temat artykuł, w którym wyjaśniam Jak chwalić dziecko mądrze – tak, aby maluch nie popadł ani w samozachwyt, ani z nadmiaru pochwał nie poczuł, że wykonanie najmniejszej czynności wzbudza u wszystkich podziw i fascynację, więc więcej robić nie musi.

Wiele wskazówek dotyczących rozwoju oraz wychowania dziecka znajdziesz klikając poniżej: 

Próbując zachęcić dziecko do nauki nie popadaj w żadną ze skrajności.

Nie naciskaj, nie dopytuj o każdą ocenę i kartkówkę. Daj dziecku przestrzeń. Gdy coś nie pójdzie po jego myśli, to okaż mu wsparcie i pozwól samemu to naprawić. Upewnij szkraba, że może na liczyć na Twoją pomoc, gdyby jej potrzebował, ale daj mu wybór. Być może poradzi sobie sam?

Wiem, że to trudne. Ale samodzielne, mądre i zaradne dzieciaki wyrastają na wspaniałych ludzi i jest to możliwe tylko wtedy, gdy rodzice (oczywiście w miarę kontrolowanych warunkach) pozwolili im na upadki i samodzielne podnoszenie się.

Aaa no i szkoła naprawdę nie jest najważniejsza. Nie dajmy się zwariować na punkcie ocen!

Summary
Jak zmotywować dziecko do nauki? Spróbuj tych 10 kroków
Article Name
Jak zmotywować dziecko do nauki? Spróbuj tych 10 kroków
Description
Jak zmotywować dziecko do nauki? Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć, aby ułatwić Naszemu dziecku przyswajanie wiedzy.
Author
Publisher Name
Mariola Kurczyńska
Publisher Logo

3 Komentarze

 1. Avatar Paulina pisze:

  Świetny artykuł i napewno pomocny. Mieszkam w De u nas rok szkolny
  rozpoczął się w sierpnu właśnie poszukiwalam takiego artykułu. Adaptacja trwała u nas 3tyg. Teraz mam problem jak zmotywować dziecko do jedzenia w przedszkolu . Proszę o podpowiedź.

 2. Avatar Karolina pisze:

  Pozwolę sobie skomentować…
  Dziękuję Mariolu za ten artykuł. Powinien on być wywieszony w każdej szkole aby każdy rodzic miał tego świadomość. Co do motywacji i budowaniu wiary u dzieci wiele psują sami nauczyciele wychowawcy. Na każdej wywiadówce słyszę: “Pomagajcie dzieciom pakować plecaki, sprawdzajcie prace, sprawdziany, błędy w zeszytach tak żeby nie musiały się wstydzić!” Dzieci szczególnie jedynaków dają się na to nabrać. Powolutku przejmują kontrolę całkowicie. Potem dyskutują z innymi mamami: “mi mama nie sprawdzała lekcji… jakie te dzieci dzisiaj są…”Do tego elektroniczny dziennik… czy aby na pewno rodzice powinni to wszystko śledzić? Łącznie z tematem lekcji na religii?? Paranoja. Że ja się dałam na to nabrać ;( !! Nie długo pozakładają im chipy 😉

  • Mariola Mariola pisze:

   Karolino,
   dziękuję Ci za ten rzeczowy komentarz. Trafia w sedno problemu. Jest dokładnie tak, jak opisujesz. 😒 Cała nadzieja w mądrych świadomych rodzicach. ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *