Paralaksa tła

Jak zmotywować dziecko do nauki? Spróbuj tych 10 kroków

Jak mądrze chwalić dziecko
Jak mądrze chwalić dziecko?
3 lipca 2018
Jak przygotować dziecko do przedszkola? [7 konkretnych porad do zastosowania]
31 sierpnia 2018

JAK ZMOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI? To pytanie zadał sobie nie jeden rodzic. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  1. Dlaczego zachęcenie dziecka do nauki nie jest łatwe?
  2. Jak zmotywować dziecko do nauki? 10 kroków do przygotowania mózgu Naszej pociechy do pracy na wysokich obrotach. 
  3. Jakie pułapki czekają na rodzica, który chce zmotywować dziecko?

1. Dlaczego zachęcenie dziecka do nauki nie jest łatwe?

Zmotywowaniedziecka do nauki nie jest łatwe. Dlaczego? Bo nic w koło tego nieułatwia. Na drodze Rodzica, który chciałby, aby jego pociecha sięuczyła chociażby całkiem nieźle stoi cała masa przeszkód – odelektroniki, poprzez długi czas spędzany w szkole przez dziecko,całą masę zadań domowych po media cyfrowe

Skoro czytasz ten artykuł, to znak, że jesteś świadomym rodzicem, który wie, że wielogodzinne odrabianie lekcji nie gwarantuje ani sukcesów edukacyjnych, ani tego że maluch będzie miał ponadprzeciętne IQ.

Na motywację i rozwój Naszego szkraba wpływa wiele innych, pozornie nieistotnych czynników takich jak dieta, emocje, zajęcia, jakie dziecko wykonuje w ciągu dnia, oraz sposób i ilość odpoczynku. Szerzej temat rozwoju potencjału jaki drzemie w Naszych pociechach opisuję w mojej książce „Obudź w dziecku olbrzyma”.

Nikt z nas nie lubi też pracować pod presją. Nikt z nas nie lubi ciągłej kontroli i stania nad głową.

Dziecko tym bardziej. Nikomu z nas praca nie idzie, kiedy jesteśmy zestresowani, zdenerwowani, zmartwieni. Właśnie dlatego kary i presja wywierana na malucha nie ma prawa być skuteczna i dlatego ważne jest, aby rodzic przygotował mózg dziecka do pracy i skupił się na tym, aby było jej jak najmniej, acz była jak najbardziej efektywna. A więc jak to wszystko zrobić? Jak zmotywować dziecko do nauki?

jak zmotywować dziecko do nauki

2. Jak zmotywować dziecko do nauki?

10 kroków do przygotowania mózgu naszej pociechy do pracy na wysokich obrotach

Takie przygotowanie mózgu do działania na wysokich obrotach obejmuje:

1. Wyspanie się

Tooczywiście jeden z podstawowych warunków do wydajnej pracyintelektualnej i osiągania dobrych wyników w nauce. Aby to osiągnąćabsolutnie koniecznajest ilość zdrowego snu. Zdrowegoczyli jakiego?

Dziecko musi mieć regularne pory, o których się kładzie spać i wstaje. Zdrowy sen, to ten spokojny, przed którym dziecko nie miało kontaktu z promieniowaniem z urządzeń typu laptop, tablet, smartphone, TV…. I nie zjadło kilograma cukru w postaci ciastek czy cukierków.

jak zmotywować dziecko do nauki

2. Wypoczynek

Naszepociechy spędzają w szkole naprawdę wiele godzin. I z roku na rokich przybywa. Być może zdziwi Cię to… (a może nie :), ale Twojapociecha wykonuje nie mniej wysiłku umysłowego, niż Ty w swojejpracy. To ogromny wysiłek dla 7 czy 8-latka.

Cowięcej… maluch wraca do domku, je obiad, chwilę odpoczywa i …znów go czeka praca. Zwykle jest to praca żmudna, trudna istresująca, bo trzeba odrobić lekcje.

Musisz wiedzieć, że dziecko narażane jest w szkole na naprawdę dużą ilość bodźców wyczerpujących jego układ nerwowy: kontakt z dużą grupą rówieśników,ruch i hałas podczas przerwy, napięcie emocjonalne w czasie niektórych lekcji.

*Szczególnie zmęczone są dzieci, których pobyt w szkole jest wydłużony o czas spędzony na świetlicy. To kolejne(!) godziny spędzone przy takiej ilości bodźców!

jak zmotywować dziecko do nauki

Dużym błędem jest pozwalanie dzieciom na relaks przy tablecie czy z komputerem. Dlaczego? Ponieważ te gadżety nie pozwalają maluchom wypocząć. Ich układ nerwowy w dalszym ciągu zbiera bodźce i stresory. Co za tym idzie, dalej jest generowane napięcie, mózg nie dotlenia się z powodu spłyconego oddechu, który jest blokowany pozycją ciała.

Zmęczenie rośnie, wzrasta drażliwość, spada energia, motywacja i efektywność.

Dziecko powinno przebywać na powietrzu minimum godzinę, a najlepiej dwie godziny dzienne. Ma naładować swój akumulator.

Uwaga! Bez smartfonu. Pozwól mu się wybiegać i wyszaleć na podwórku. Wyrzuci z siebie stres, dotleni się i szybciej odrobi lekcje, gdy będzie wiedział, że jutro też się wyszaleje.

3. Dotlenienie

Nie jest tajemnicą, że mózg musi być dobrze dotleniony, aby wydajnie pracować. W realizacji tego kroku pomoże Ci punkt nr 2, czyli mądry wypoczynek, jeśli dziecko spędzi wystarczająco dużo czasu na podwórku oraz wykonując aktywności fizyczne (mówiąc prościej: porusza się trochę, to jego mózg będzie po prostu sprawniejszy.

jak zmotywować dziecko do nauki

4. Odpowiednie odżywianie – mniej cukru, więcej ryb

Dzisiajjuż otwarcie mówisię o tym, że słodycze i chipsy są szkodliwe dla zdrowia. Ciąglejednak za małosłychaćo tym, że te produkty te niszczą równieżmózgidzieci.

Mózg,nazywany przez lekarzy chciwym organem, wykorzystuje niemal jednątrzecią  pompowanej przez serce krwi do otrzymywaniaodpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych niezbędnychdo prawidłowego funkcjonowania. Pozbawiony tych substancji niepracuje tak dobrze, jak powinien, przez co zaburzona zostaje zdolnośćuczenia się.

Właśniedlatego tak ważna jest prawidłowo zbilansowania dieta, czyli taka,którabędzie gwarantować dostarczenie w ciągu dnia organizmowi energii iwszystkich potrzebnych składnikóww odpowiedniej ilości.

Jak z głową podejść do żywienia Naszych szkrabów? Tego dowiesz się w mojej książce „Obudź w dziecku olbrzyma”, która zawiera proste do zastosowania wskazówki, jak obudzić potencjał w Naszych dzieciach oraz jak zadbać o ich dietę, aby nie tracić na to zbyt wiele czasu, a jednak kompleksowo zadbać o Naszego szkraba.

Lekarzealarmują, że jeśli nie zadbamy o odżywianie dzieci, staniemyprzed problemem choróbcywilizacyjnych i postępującej degeneracji ich mózgów.A niestety ten proces już się zaczął.

jak zmotywować dziecko do nauki

5. Nawodnienie

Niewystarczającenawodnienie organizmu wpływa na to, że tkanki mózgukurczą się, przez co nie działa on tak jak powinien. Natomiastdostarczenie organizmowi wody mobilizuje mózgdo wytężonej pracy.

Wg badań dzieci, które piją wodę przed rozwiązywaniem testów, otrzymują z nich lepsze oceny niż koledzy, którzy nie piją wody. Można powiedzieć, że to takie legalne oszustwo 🙂

Nauczswoje dziecko pić wodę. Niech to nie będą te sklepowe smakowenapoje, które udają wodę. Postaw na tę prawdziwą, źródlaną.

Hej!Zawsze możesz do niej dorzucić kilka owoców (arbuz, truskawki,maliny, czereśnie, cytryna, pomarańcza, limonka… co tylkochcecie) i kilka listków mięty!

Niech maluch wybierze, jakie owocki chce wrzucić do dzbanka z wodą, niech wybierze na tę okoliczność piękny i ukochany kubek ze wspaniałą słomką lub dzióbkiem i niech to będzie „Kubeczek na wodę”. Zbuduj ten nawyk u malucha! Odwodnienie ma naprawdę mnóstwo fatalnych sutków.

6. Ruch fizyczny

Bez tlenu i ruchu mózg nie funkcjonuje jak należy. Jak zmotywować dziecko do nauki? Nie wywierajmy na maluchach presji i nie stawiajmy lekcji jako czegoś ważniejszego, niż gra w piłę nożną lub jazda na rowerze. Dlaczego? Bo to na prawdę nie jest ważniejsze!

Dużymbłędem jest odciąganie dzieci od piłki na rzecz siedzenia przybiurku albo przy tablecie. Moja propozycja jest taka: zachowajmyzdrowe, rozsądne proporcje.

jak zmotywować dziecko do nauki

Ruchzintegruje obie półkule, uaktywni przepływ neuronów.Same korzyści. Ruch jest dla dzieci naturalny. Bezruch jestnienaturalny. Wygrywa ten, kto o tym wie…

7. Odpoczynek dla oczu

Tozaskakujące, jak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że oczyNaszych dzieci są przeciążone. Ja już nie mówięo książkach, tu trzeba jasno powiedzieć: zbyt długie wpatrywanie się w ekran smartfona osłabia wzrok! Nibyto wiemy, ale co z tym zrobić? Jak zadbać o oczy dziecka? Wystarczą3 minuty!

Zróbcie przerwę w czasie czytania czy oglądania. Zamknijcie oczy. Weźcie trzy głębokie oddechy. Opuszkami palców lekko masujcie zamknięte oczy. Zasłońcie oczy rękami. Policzcie do 30. Otwórzcie oczy. Popatrzcie na zieloną roślinę licząc do 30. Znowu zamknijcie i otwórzcie, kiedy doliczycie do 30. Wykonajcie kilka serii tego ćwiczenia. To pozwala odpocząć oczom.

Terazmożemy przejść doćwiczeńmięśni oka. Wzrokiem obrysowujemy okno, drzwi, lodówkę.Patrzymy w lewo, w prawo, blisko i daleko. Powtarzamy 5 razy itadam!!

jak zmotywować dziecko do nauki

To już coś. Oczy twojego dziecka bardzo się ucieszą.

8. Rozgrzewka dla rąk

Abyzadbać o komfort pracy Naszych maluchów, musimy pamiętać onadgarstkach i rączkach! Pamiętasz, jak niewygodne potrafiło byćpisanie, którąś godzinę piórem pod rząd?

Naszemaluchy ten dyskomfort odczuwają znacznie wcześniej, bo już pokilku do kilkunastu minutach pracy. Ręce Naszych maluchów sąprzyzwyczajone do klawiatury i myszy, niechętnie sięgają popióro/długopis. Wielu rodzicówskarży się, że dziecko źle chwyta pióro,żeza mocno naciska, że bazgroli.

Jednak możemy na to coś poradzić! Co takiego? Przygotuj ręce dziecka do pisania. To nic wielkiego. Wystarczy „wkręcanie żarówek”, otwieranie i zamykanie dłoni, ugniatanie i lepienie z plasteliny, masażyki i wszystkie ruchy dłonią, jakie ci przyjdą do głowy.

9. Przestań karać dziecko, jeżeli mu coś nie wyjdzie w szkole

Jestmu przykro? To nie dobijaj szkraba karą i poczuciem, jak bardzo jegomama lub tato są z niego niezadowoleni. Twoja kara wcale nie poprawijego nastroju, ani nie zapobiegnie porażkom w przyszłości, no boniby jak? Naprawdę.Zapytajmalucha, kiedy poprawi złą ocenę i uzupełni braki. Przyjmij to dowiadomości.

jak zmotywować dziecko do nauki

Inie szukaj problemu, tam gdzie go nie ma. Zostaw dziecko z tymtematem, chyba, że Cię poprosi o pomoc.

Widzisz?W ten sposób budujemy jego motywację wewnętrzną, wiarę we własnemożliwości, umiejętność „wychodzenia” z trudnych sytuacji ipokazujemy mu, że mu ufamy. Sytuacja idealna? Tak.

10. Buduj wiarę dziecka we własne siły

W życiu liczy się przede wszystkim wiara w siebie i charakter, a nie oceny szkolne. Dzieci, które samodzielnie wykonują różne zadania i rozwiązują problemy, wcale nie oczekują ciągłej pomocy, podpowiedzi czy rad od dorosłych. I to my, nieświadomie wyręczając je, pozbawiamy ich możliwości budowania wspaniałej samodzielności.

Dzieciradzące sobie „same”, nabierają do siebie zaufania iutwierdzają się w przekonaniu, że same wiele potrafią i sązdolne. Takiepodejście umacnia dzieci w gotowości do pokonywania wszelkichtrudności, także tych szklonych.

jak zmotywować dziecko do nauki

3. Jakie pułapki czekają na rodzica, który chce zmotywować dziecko?

Na rodzica, który poszukuje odpowiedzi na pytanie „Jak zmotywować dziecko do nauki” czeka wiele pułapek… Być może będzie on chciał zachęcić swoją pociechę do rozwoju i bycia ambitnym poprzez pochwały. Ten temat również jest wart zgłębienia. Napisałam na jego temat artykuł, w którym wyjaśniam Jak chwalić dziecko mądrze – tak, aby maluch nie popadł ani w samozachwyt, ani z nadmiaru pochwał nie poczuł, że wykonanie najmniejszej czynności wzbudza u wszystkich podziw i fascynację, więc więcej robić nie musi.

Wiele wskazówek dotyczących rozwoju oraz wychowania dziecka znajdziesz klikając poniżej: 

Próbując zachęcić dziecko do nauki nie popadaj w żadną ze skrajności.

Nienaciskaj, nie dopytuj o każdą ocenę i kartkówkę. Daj dzieckuprzestrzeń. Gdy coś nie pójdzie po jego myśli, to okaż muwsparcie i pozwól samemu to naprawić. Upewnij szkraba, że może naliczyć na Twoją pomoc, gdyby jej potrzebował, ale daj mu wybór.Być może poradzi sobie sam?

Wiem,że to trudne. Ale samodzielne, mądre i zaradne dzieciaki wyrastająna wspaniałych ludzi i jest to możliwe tylko wtedy, gdy rodzice(oczywiście w miarę kontrolowanych warunkach) pozwolili im naupadki i samodzielne podnoszenie się.

Aaano i szkoła naprawdę nie jest najważniejsza. Nie dajmy sięzwariować na punkcie ocen!

Summary
Jak zmotywować dziecko do nauki? Spróbuj tych 10 kroków
Article Name
Jak zmotywować dziecko do nauki? Spróbuj tych 10 kroków
Description
Jak zmotywować dziecko do nauki? Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć, aby ułatwić Naszemu dziecku przyswajanie wiedzy.
Author
Publisher Name
Mariola Kurczyńska
Publisher Logo

1 Komentarz

  1. Paulina napisał(a):

    Świetny artykuł i napewno pomocny. Mieszkam w De u nas rok szkolny
    rozpoczął się w sierpnu właśnie poszukiwalam takiego artykułu. Adaptacja trwała u nas 3tyg. Teraz mam problem jak zmotywować dziecko do jedzenia w przedszkolu . Proszę o podpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *