Napady złości u dziecka. Jak je opanować i mieć w domu spokój?

Jak odzwyczaić dziecko od spania w łóżku rodziców
7 lutego 2018
Jak nauczyć dziecko zasypiać? 10 praktycznych kroków
9 lutego 2018

Napady złości u dziecka, to nie jest prosta sytuacja. Jako rodzic, robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoja pociecha była szczęśliwa i niczego jej nie brakowało? Kochasz swoje dziecko i mu to okazujesz? Skąd więc te napady złości u dziecka?

Jak sobie z nimi radzić? Dziecko potrafi krzyczeć w niebogłosy, napluć na tatę, uderzyć mamę i urządzać niewiarygodne sceny, a Ty być może zastanawiasz się, kiedy ktoś zadzwoni na policję, słysząc te krzyki.

Spokojnie. Z tego artykułu dowiesz się, jak opanować napady złości u dziecka, mieć w domu spokój i jak ich unikać w przyszłości. 


Poruszę tematy:

  1. Rola frustracji w życiu dziecka.
  2. Atak histerii? Musisz to wytrzymać.
  3. Napady złości u dziecka – podejdź do tego ze spokojem.
  4. O zajęciach dodatkowych i przeciążeniu.
  5. Konflikt między rodzeństwem i o tym, że rodzic nie powinien się wtrącać.
  6. Stosowanie kar w przypadku napadów złości u dziecka.
  7. Zbyt wysokie wymagania przyczyną napadów złości u dziecka.
  8. Nie zostawiaj dziecka sam na sam z tabletem.
  9. Granice.

napady złości u dziecka


Rola frustracji w życiu dziecka.

Żyjemy w kraju, w którym za dobrą matkę bardzo często uważa się tą, która wszystko robi za dziecko i unika sytuacji, kiedy maluch jest smutny lub płacze. Ale czy to na pewno jest dobre dla dziecka?

Otóż nie do końca. Nie daj sobie, jako rodzic wmówić, że dziecko nie powinno odczuwać takich emocji jak przygnębienie, frustracja, smutek czy złość. Jasne, że chcemy dla Naszych pociech, jak najlepiej, ale właśnie dlatego powinniśmy dać dzieciom prawo do przeżywania wszystkich emocji.

Umiejętność radzenia sobie z frustracją, to podstawa. Tym bardziej, jeśli nie chcesz wychować rozpieszczonej księżniczki czy rozkapryszonego księcia.


 

napady złości u dziecka


Frustracja w małych dawkach jest wskazana. Dzięki nauce radzenia sobie z nią, dzieci stają się odporniejsze psychicznie i lepiej sobie radzą z przeszkodami, a przecież tych czeka ich w życiu pełno.

Czy nie było wspaniale gdyby Twoje dziecko za kilka/kilkanaście lat wyrosło na człowieka, który umie sobie poradzić w życiu? Który potrafi znaleźć wyjście z trudnej sytuacji? Który nie panikuje, ale potrafi się skoncentrować i myśleć logicznie?

Podejrzewam, że właśnie tego dla swojego dziecka chcesz. A przecież ono samo się tego nie nauczy. Takich cech nie wypracujesz też tłumaczeniem…

Możemy je wypracować z dzieckiem, gdy już od najmłodszych lat dajemy mu możliwość poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami i swoimi emocjami.

Dziecko potrzebuje miłości i frustracji. Jeśli damy dziecku tylko miłość, ale żadnych granic czy ograniczeń, wkrótce zamieni się w małego tyrana.


Napady złości u dziecka


Wielu rodziców usilnie stara się, aby dziecko było szczęśliwe od rana do wieczora i nie zaznało, ani grama smutku. Paradoksalnie, to zmniejszy jego zadowolenie z życia w dalszej przyszłości… nikt go nie będzie całe życie chronił przed smutkami. Czy nie lepiej więc wyposażyć go w umiejętność radzenia sobie z nimi?


Atak histerii? Musisz to wytrzymać.

Wiem, że histeria czy napady złości u dziecka mogą też wytrącić Ciebie z równowagi, ale spróbuj nie reagować na nie zdenerwowaniem czy złością.

Niestety nie ma magicznej recepty, która powstrzyma Twoje dziecko od płaczu ale nie ma też takiego płaczu, który uzasadnia zgadzanie się na nierozsądne żądania dzieci. Nie ustępuj. To najważniejsze – żaden atak złości NIE MOŻE spowodować zmiany zasad, które ustaliliście.


napady złości u dziecka


Oczywiście, nie chodzi o to, abyś Ty jako rodzic stał się zimny jak lód i niewrażliwy. Sam najlepiej wiesz, że są w życiu sytuacje, kiedy nie można czegoś dostać lub zrobić i to budzi naturalną reakcję jaką jest gniew. Pozwól dziecku na to. Ono też może być złe i niezadowolone.

Nie bój się tego, że naprawdę głośno krzyczy, nie przejmuj się, co sąsiedzi pomyślą. Twoje dziecko teraz uczy się wyrażania emocji – a to przecież tak ważne w życiu… pozwól mu na to. Wytrzymaj.


Napady złości u dziecka – podejdź do tego ze spokojem.

Kiedy dziecko dostanie napadu złości i frustracji w domu i to się przedłuża, to możesz odesłać je do pokoju i poprosić, żeby wróciło, jak się opanuje.

Jeśli dziecko ma na to ochotę, niech wyładuje nagromadzone emocje na poduszce, łóżku, worku czy tarczy treningowej. Unikniesz połamanych sprzętów w domu, trzaskania drzwiami i tak dalej…

Stwórz swojemu dziecku takie miejsce, gdzie może się wyładować, zrozum je i pozwól mu na to.


napady złości u dziecka


Gdy dziecko wróci, po uspokojeniu się, zareaguj pozytywnie i po prostu przejdź nad tym do porządku dziennego. Każdy ma prawo się zezłościć. Ty też masz przecież swoje sposoby na rozładowanie emocji. Pozwalajmy na to dzieciom, to totalnie zdrowe! Okażmy spokój i zrozumienie, ale nie dawajmy za wygraną.

Złoszczenie się jest ok, ale napadami złości dzieci nic nie ugrają – to nie jest sposób na manipulowanie rodzicami.


O zajęciach dodatkowych i przeciążeniu.

O tym juz pisałam we wpisie o agresji u dzieci i 5 nieświadomych błędach rodziców, które przyczyniają się do jej powstania. My Rodzice, czasem wpadamy w pułapkę nadmiernej stymulacji rozwoju. Chcemy, aby Nasza pociecha się nie nudziła i miała wypełniony czas wolny ciekawymi i rozwojowymi zajęciami.


napady złości u dziecka


Czasem możemy tym bardziej zaszkodzić, niż pomóc dziecku. Najnowsze badania pokazują, że dzieci w wieku przedszkolnym powinny się przede wszystkim uczyć takich umiejętności, jak koncentracja, samokontrola czy utrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi.

To właśnie te zdolności stwarzają solidniejszą podstawę do późniejszego sukcesu akademickiego malucha, niż zadania matematyczne czy wstępna nauka czytania i pisania.

Duża ilość dodatkowych zajęć rodzi presję, stres i sporo innych negatywnych emocji u dziecka, a rodzic ciągle skupiony na rozwoju dziecka też bywa poddenerwowany i łatwiej go wyprowadzić z równowagi.

Jeśli masz maluszka, postaw na zajęcia, które na pewno sprawią mu autentyczną radość i na czas spędzony wspólnie z rodziną i równieśnikami.


Konflikt między rodzeństwem i o tym, że rodzic nie powinien się wtrącać.

Rywalizacja i kłótnie między rodzeństwem, to rzeczy nieuniknione i konieczne dla zdrowego rozwoju ich relacji. Nie ma możliwości, aby nie było w domu zaczepek i szturchańców. To zupełnie normalne w procesie dorastania.


napady złości u dziecka


Najważniejszą zasadą jest ta, aby Rodzic nie próbował być arbitrem w sporach rodzeństwa – nie wymierzaj sprawiedliwości, nie wnikaj, nie dociekaj kto zaczął , czyja wina. To ślepy zaułek. Cokolwiek zrobisz, jedno dziecko poczuje się pokrzywdzone.

Poproś swoje szkraby, aby same załatwiły swoje porachunki. Co więcej, mają też same zaproponować rozwiązania. Spokojnie, nawet pięciolatki sobie radzą z tym zadaniem.

Sprawa wygląda tak, że jeśli Ty nie zrobisz sensacji z ich kłótni, to spory przestaną być atrakcyjne – dzieci stracą motywację do wielkich konfliktów, a przecież o to chodzi.


Stosowanie kar w przypadku napadów złości u dziecka.

Jasne, że dzieci robią różne głupie rzeczy, ale do stosowania kar trzeba naprawdę dużo wiedzy, żeby nie zaszkodzić i nie wyrządzić krzywdy dziecku, a także dużo opanowania, samodyscypliny oraz żelaznej konsekwencji.


napady złości u dziecka


W większości przypadków kara „działa” na krótko. W dłuższej perspektywie, prowadzi do niepotrzebnej frustracji i napadów złości u dziecka oraz pogłębia i utrwala problem, a przecież kompletnie nie o to Nam chodzi. Być może zadajesz sobie pytanie, dlaczego kara miałaby narobić tyle złego?

A no dlatego, że dziecko będzie czuło się niesprawiedliwie potraktowane i będzie kombinowało, jak osiągnąć, to czego chce, unikając kary. Jeżeli więc stosujesz kary, zarezerwuj je tylko na poważne wykroczenia malucha. Stosowanie ich na co dzień, może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych…


Zbyt wysokie wymagania przyczyną napadów złości u dziecka.

Zasada jest taka, że dziecku trzeba pozwolić żyć, żyć i czerpać radość z dzieciństwa. Czasem naprawdę piłka na dworze z kolegami, jest lepsza, niż zadania z matematyki, a wspólnie spędzony czas ważniejszy, niż jeszcze dwa kolejne ćwiczenia z języka angielskiego.


napady złości u dziecka


Zakaz pójścia na trening piłki nożnej? To w większości przypadków zły pomysł.

Dziecko w dzisiejszych czasach, pełnych bodźców, elektroniki i pośpiechu, powinno mieć szczególnie zapewnione chwile swobody, jeśli ich zabraknie mogą się pojawić ogromne problemy z agresją, histerią czy napadami złości u dziecka.


Nie zostawiaj dziecka sam na sam z tabletem.

Bo widzisz… nie dajemy dziecku alkoholu (bo przecież dzieci nie mogą; to szkodliwe), dokładnie dlatego nie powinniśmy dopuszczać zbyt młodego malucha do elektroniki.


napady złości u dziecka


Przedwczesny lub nadmierny kontakt z mediami elektronicznymi zmienia strukturę mózgu dziecka. Tzw. „wirtualne dzieci” wcielają się w rolę dorosłych i muszą znieść emocje, z którymi nawet rodzice nie do końca sobie radzą.

Jest wiele dowodów na to, że dzieci, które spędzają zbyt wiele czasu przed tabletem, komputerem czy telefonem zachowują się czasami w sposób niekontrolowany i nawet one same nie do końca wiedzą, jak i dlaczego właśnie w ten sposób postępują.

Elektronika i internet są dla dzieci po prostu zbyt niebezpieczne. Nawet my, Rodzice, nie mamy kontroli nad tym, co się podświadomie dostaje do głowy dziecka, a przecież te wszystkie emocje muszą gdzieś uciec…

Nawet spokojne dziecko może nagle zacząć dostawać ataków szału i złości. Jeśli chcemy tego uniknąć, ograniczajmy kontakt z elektroniką Naszych dzieci do minimum, a treści z którymi mają kontakt, wybierajmy ostrożnie.


Granice.

Dzieci ich potrzebują. Bardzo.

To granice dają im poczucie bezpieczeństwa. Jeśli na przykład dziecko samo decyduje, kiedy idzie spać lub co i kiedy je, to nie działa korzystnie na żadną ze stron, ani na Waszą relację.


napady złości u dziecka


Kiedy dajemy dziecku zbyt dużo swobody, a tym bardziej, gdy mu ją dajemy w sferach, w których nie ma doświadczenia… to maluch tego nie udźwignie. Zacznie się poszukiwanie granic i ich testowanie, wtedy dziecko staje się zazwyczaj niegrzeczne, niemiłe i agresywne.

Dzieci potrzebują mieć oparcie w stanowczych i wyznaczających granice rodzicach. Nie bój się zabraniać.

Poradzenie sobie z napadami złości u dziecka to długofalowa misja. Jeśli stosujesz się do powyższych podpunktów, ale agresywne zachowania i napady złości u Twojego dziecka nadal się utrzymują lub nadal nie jesteś w stanie odnaleźć źródła agresji u swojego dziecka, to zajrzyj tutaj(wstaw link do kursu „agresja stop”).

Napadów złości u dziecka, agresji czy histerii nie wolno ignorować. To tylko przyczynia się do pogłębienia problemu. Znajdź żródło i zacznij działać.


Mariola Kurczyńska
Coach rodzicielski, terapeuta, pedagog.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *