Dlaczego dziecko robi kupę do majtek? 10 konkretnych wskazówek jak rozwiązać ten wstydliwy problem

Niby to rzecz banalna, naturalna i najprostsza pod słońcem. Dziecko samo powinno wyrosnąć z pieluch, nieprawdaż? Czasami wydaje mi się, że „wyrastanie” z problemów to jedna z najpopularniejszych ”metod wychowawczych”. Ale czy to działa?

W tym artykule:

  1. O problemie kupy w majtkach.
  2. Case Study. O Szymku i problemie z kupą.
  3. Co się dzieje w mózgu? Czyli o asocjacji i programowaniu główki.

O problemie kupy w majtkach

Gdy pojawia się problem kupy w majtkach, zaniepokojona matka czy ojciec przeważnie konsultują problem z najbliższym otoczeniem – z rodziną, innymi rodzicami, babciami -najczęściej niestety słyszy „radę”: „Wyrośnie”, „Przejdzie mu”. Co więcej! Nawet wielu psychologów wciąż powtarza takie zdania, rozpowszechniając tę teorię.


Przyznam Wam się, że raz na jakiś czas czytam fora internetowe. Z racji tego, że prowadzę fanpage i przygotowuje wiele projektów dla rodziców, które mają być rozwiązaniami ich codziennych rodzicielskich problemów, to szukam tych przeszkód, którym stawiają czoło, właśnie między innymi w internecie (no i w moim gabinecie oczywiście).

Odbiegając od tematu. Jeśli jeszcze nie obserwujesz mojego fanpage, to gorąco Cię do tego zachęcam. Gwarantuję dużo skutecznych rodzicielskich porad, merytoryczną wiedzę i miłą atmosferę. 

https://www.facebook.com/mariolakurczynskapl

No dobrze. A co z tymi forami? Ah tak… Co druga rada na nich brzmi „nie przejmuj się tak”, „na pewno maluch wyrośnie z kupy w majtkach, nie wiem kiedy, ale na pewno”. I wiecie co jest najgorsze?

Zmęczony problemami rodzic traci po prostu czujność. Zaczyna w to wszystko wierzyć, bo mimo, że ta rada jest pozbawiona jakichkolwiek podstaw, to przynosi mu chwilową ulgę. Jaki jest skutek? Skutek jest taki, że na konsultacjach czy to online, czy to w moim gabinecie, wciąż zaczynam rozmowę od słów: dlaczego tak późno zaczynacie naprawiać ten problem?
W odpowiedzi słyszę zazwyczaj: Czekaliśmy, bo wszyscy mówili, że on z tego wyrośnie. 

Wierzcie lub nie, problem kupy w majtkach dzisiaj dotyczy nawet dzieci 7 -letnich. Jakoś same nie wyrosły…

Ta sytuacja dotyka coraz większej liczby dzieci. Bardzo często też jest tak, że rodzice wstydzą się w ogóle o tym mówić i naprawdę czekają, aż zdarzy się cud i dziecko jakoś samo przestanie załatwiać się do majtek.

Tylko, że to samo z siebie się nie stanie.
Oczywiście, problem czystości nie dotyczy wszystkich dzieci i choć wiele dzieci naturalnie przechodzi do korzystania z toalety, to równie dużo maluchów nie jest w stanie tego zrobić – czasem po prostu potrzebuję trochę więcej wsparcia w tym, czasem rodzice nieświadomie im w tym przeszkadzają.

Case Study

Pewnego dnia, trafili do mnie rodzice 6-letniego Szymona, którzy stosowali system kar i konsekwentnie go przestrzegali. Kara miała spowodować niechęć dziecka do robienia kupy w majtki – takie były zalecenia Pani psycholog.

Po fakcie Szymek dostawał więc burę od mamy, musiał stać w kącie, nie oglądał bajek, nie wychodził na podwórko i sam musiał prać swoje majtki. I jak to zadziałało? No nie zadziałało. Kupa dalej była w majtkach.

Widać jest pani niekonsekwentna – skomentowała pani psycholog i wycofała się odsyłając rodziców z tym problemem do neurologa!

Moim skromnym zdaniem kardiolog i okulista mieliby w tym temacie dokładnie tyle samo do powiedzenia…

Rodzice jednak poszli do neurologa. Poradził, żeby raczej dawali nagrody, skoro kary nie działają. (Neurolog!)No to rodzice z nową energia i z nową motywacją zaczęli dawać nagrody, kiedy tylko dziecko zrobiło siku do toalety. Batoniki, cukierki, ciasteczka, bo trochę tych wizyt dziecka w toalecie w ciągu dnia było. No i za każdym razem było brawo i nagroda. I co? I nic. Kupa nadal pojawiała się w majtkach.

Potem rodzice trafili do mnie.
Czy jestem fachowcem od kupy? Szczerze mówiąc nigdy tak o sobie nie myślałam…

Mam jednak wiedzę. I nie waham się jej używać.

Ustaliłam, że moi poprzednicy, wybacz mi kolokwializm, zajęli się tematem od d… strony. Kupa nie jest sprawą tylnej części ciała. Kupa jest sprawą mózgu! A na mózgu akurat się znam. 

Dokładnie tak – żeby pożegnać pieluchy niezbędny jest impuls. Chodzi o to, żeby dziecko wyczuło, kiedy „dwójeczka” się zbliża. Myślę, że dobrze wiesz, o czym mówię. Tak samo jest u Ciebie – delikatne kręcenie w brzuchu, delikatne parcie i już wiesz, że za chwilę toaleta jest Twoja!

Jak każdy, prawdopodobnie lubisz, jak możesz załatwić się w spokoju, ciszy, kiedy nikt Ci nie przeszkadza, nie pogania i nie ciąży nad Tobą presja czasu. Wielu z Nas lubi też wziąć coś do poczytania… to taka chwila dla samego siebie.

Zgaduję, że nie lubisz, kiedy w tym czasie za drzwiami jest hałas, kiedy dzwoni Ci telefon albo co gorsza dzwonek do drzwi… gdy dziecko woła „mamo, mamo!”, gdy mąż informuje, że musisz kończyć, bo trzeba już wychodzić. Nikt nie lubi tego robić, gdy jest zdenerwowany, spięty.

Być może też sam lub sama nie lubisz się załatwiać w nowych miejscach? Być może nie da się tego zrobić… jest nie fajnie, nie czujesz się komfortowo… To się zdarza. Ale po co tyle tych pytań? Obiecuję, że niedługo Ci to wyjaśnię.

Co się dzieje w mózgu? Czyli o asocjacji i programowaniu główki.

Pozwól, że weźmy na warsztat najpierw Twój mózg. Co się w nim dzieje?

Twój mózg ma zaprogramowany i utrwalony przez ciebie pewien nawyk i pewne asocjacje, czyli skojarzenia. Sam fakt wstania z łóżka i napicia się wody czy kawy odpala w mózgu asocjację. Zaczynasz tego oczekiwać (tzn. momentu wypróżnienia).

Jeśli chodzi o kwestie toaletowe, to np, zwykle rano to robisz. Twój mózg ma tę czynność zaprogramowaną. Zwykle jest to to samo miejsce, te kapcie, ta piżama, ta kuchnia, ten smak, ten zapach, ta pora, ta toaleta. A co się dzieje, jeżeli zmienisz jeden element? Wstaniesz później? Masz gości? Wyjedziesz, jesteś u kogoś, w hotelu?

Mózg rejestruje, że są nowe okoliczności. Mechanizm asocjacji nie odpali się automatycznie.

Jeżeli masz psa to przypomnij sobie, jak pies biegnie do Ciebie, kiedy tylko sięgniesz po smycz. Dźwięk smyczy odpala u psa skojarzenie ze spacerem. To jest właśnie skojarzenie zakodowane w mózgu. Akcja wywołuje reakcję. Impuls wywołuje czynność.

Czy jeśli wzięłabyś apaszkę z miejsca, w którym była wcześniej smycz zareagowałby tak samo? Prawdopodobnie nie, bo to smycz była impulsem!

A jak to się ma do mózgu dziecka?

Zobacz, mózg dziecka, tak samo jak twój, ma wgrane pewne naturalne programy i dodatkowo przez całe życie będzie sobie wgrywał inne. Po co? Żeby za każdym razem nie myśleć, jak się robi to czy tamto, tylko działać automatycznie, żeby ułatwić nam życie oraz uczenie się nowych rzeczy ? 

Dziecko ma wgraną potrzebę wypróżniania. Ale to, jak to wypróżnianie ma wyglądać, to już kwestia kultury, w jakiej się urodzi. I teraz tak… toaleta ze spłuczką to wielkie dobrodziejstwo, ale to wynalazek współczesności. Nasze dzieci nie załatwiają się pod krzaczkiem. Nasze dzieci uczą się korzystania z toalety i to jest czynność, której Ty, jako Rodzic, musisz go nauczyć, żeby mogły swobodnie żyć w naszym społeczeństwie.

  • Na początku cieszysz się z kupy w pieluszce, ochoczo przewijasz i jest ok.
  • Potem przychodzi czas na tzw. „trening czystości” (choć nie lubię tego wyrażenia, to pewnie wiesz o czym mówię).

Na czym polega Twoja rola jako rodzica?

Musisz wesprzeć dziecko w odpowiednim zaprogramowaniu mózgu. Trudność polega na tym, żeby dziecko wyczuło moment, kiedy brzuch wysyła sygnał do mózgu – to jest moment, w którym masz iść toalety! To wymaga czasu. Twoje zachowanie będzie mu w tym pomagało albo utrudniało ten proces.
Jak pomóc dziecku w unikaniu kupy w majtkach? Jak możesz przeszkadzać dziecku w „treningu czystości”?

O tym w dalszej części artykułu ?

Jak możesz dziecku przeszkadzać w „treningu czystości”?

Zobaczmy taką sytuację… dziecku zdarzy się kupa w majtkach, a Ty się zdenerwujesz i na malucha nakrzyczysz. Co wtedy stanie się w mózgu dziecka? 

Maluch skojarzy tę czynność z napięciem, krzykiem i stresem. A to może doprowadzić np. do wgrania do umysłu dziecka programy pod tytułem „chce mi się kupę, a to oznacza stres i niefajny krzyk mamy”. Ten program przyporządkuje robienie kupy z nie do ulgi i przyjemności, tylko do rzeczy niefajnych i nieprzyjemnych. A to prowadzi do… totalnej niechęci do robienia kupy. Czy na tym Nam zależy?

Pewnie, że nie.

Wówczas dziecko będzie czekało na lepszy moment, na przykład kiedy mama nie patrzy, zobaczy „O! Teraz mam chwilę spokoju”, więc na luzie zrobię sobie kupę w majtki.” I nie ma czemu tu się dziwić, bo to przecież najlepsza droga dla malucha.

Z dala od mamy, więc bez krzyku.
Sam i na spokojnie.

Rozumiesz już? Dlatego nie warto krzyczeć na malucha, śmiać się z niego, zawstydzać „Taki duży chłopak, a robi kupę w majtki” i tak dalej?

Nam, Rodzicom, w tym wszystkim powinno chodzić o wytworzenie naturalnego skojarzenia -> „dwójeczka” ma się dziecku kojarzyć dobrze i przyjemnie, bo to są naturalne warunki do tej czynności.

To w tych warunkach dziecko najlepiej i najszybciej wyłapie moment kluczowy, tak upragniony przez rodziców – poczuje kręcenie w brzuszku, zawoła i zdąży do toalety. I koniec z kupą w majtkach!

Wielu rodziców po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak to tak naprawdę działa.

Krzyczą, wymagają, oburzają się, dają kary, klapsy, zawstydzają dziecko. Robią wszystko, żeby kupa w majtkach zniknęła, nie zdając sobie sprawy z tego, że tak na prawdę pogłębiają problem.

I jeśli mam być szczera, to prawda jest taka: jeżeli dziecko robi kupę w majtki, to, pomijając aspekty chorobowe, dzieje się to wyłącznie przez rodziców.

Okej, ale jeśli ten problem Cię dotyczy i czytasz to dalej, to wspaniale. Zawsze największym skarbem dla dziecka jest nie rodzic idealny (bo taki nie istnieje), tylko taki, który szuka rozwiązań i szuka skutecznych metod, nawet jeśli to oznacza przyznanie się do jakiś błędów rodzicielskich. 

Wielu rodziców po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak to tak naprawdę działa.

Krzyczą, wymagają, oburzają się, dają kary, klapsy, zawstydzają dziecko. Robią wszystko, żeby kupa w majtkach zniknęła, nie zdając sobie sprawy z tego, że tak na prawdę pogłębiają problem.

I jeśli mam być szczera, to prawda jest taka: jeżeli dziecko robi kupę w majtki, to, pomijając aspekty chorobowe, dzieje się to wyłącznie przez rodziców.

Okej, ale jeśli ten problem Cię dotyczy i czytasz to dalej, to wspaniale. Zawsze największym skarbem dla dziecka jest nie rodzic idealny (bo taki nie istnieje), tylko taki, który szuka rozwiązań i szuka skutecznych metod, nawet jeśli to oznacza przyznanie się do jakiś błędów rodzicielskich. 

Na Boga! Nikt z Nas na starcie nie dostał instrukcji obsługi dziecka i poradnika „jak być wspaniałym rodzicem”, więc Nasze potknięcie są nie do uniknięcia!

No dobrze, ale jakich błędów unikać?

Oto 6 najczęstszych błędów popełnianych przy problemie z kupą w majtkach:

1. Rodzic co chwilę lata za dzieckiem, kontroluje, wypytuje „i jak chcesz siku?” A może chcesz kupę?”Jak w tych warunkach dziecko miałoby nauczyć się samokontroli? Jak samo wyczuje moment, że kupa się zbliża?

Postępując tak, blokujemy proces samodzielnego tworzenia asocjacji. No chyba nie chcesz, żeby powstało takie skojarzenie? „Kupę robi się wtedy, kiedy mama mi powie, że mi się chce?” Tak postępując tworzymy kontrolę zewnętrzną, a chodzi o kontrolę wewnętrzną dziecka.

To nie rodzic ma kontrolować procesy fizjologiczne malucha, prawda? Chyba chodzi właśnie o to, aby on sam to robił…

2. Sadzanie dziecka na siłę na kibelku, pomimo jego protestów. Mówił maluch, że nie chce? Dlaczego więc mu nie ufasz? Takie działania to kolejny powód do stresu, a przecież już ustaliliśmy, że to nie są optymalne warunki do wykonywania tej czynności.
Kolejny błąd, to ten, gdy sadzamy dziecko po fakcie – czyli jak już kupa w majtkach wylądowała.

Nam rodzicom się wydaje, że być może uczymy go w ten sposób, że kupa = toaleta, ale sygnał jest jednak taki, że siadamy na toalecie po zrobieniu kupy. Nie o to chodzi przecież.

3. Czasem rodzice krzyczą, że dziecko zrobiło kupę w majtki. O tym już pisałam. Dziecko nawet nie jest w stanie wyodrębnić tego drobnego elementu że Tobie może chodzić o miejsce zrobienia kupki, a nie o sam fakt jej zrobienia.

Druga kwestia jest taka, że nawet jeśli maluch by mógł załapać, o co Ci chodzi, to w takim stresie nie byłby w stanie myśleć.

Zdaję sobie sprawę, że to męcząca i frustrująca sytuacja, ale mimo wszystko, postaraj się zachować spokój – to kluczowe dla rozwiązania problemu.

4. Kupa w majtkach … znowu i rodzic postanawia obrać strategię na zawstydzanie. „Ciuś, Ciuś! Taki duży chłopak! Ha ha ha!”. Jeśli myślisz, że zawstydzony maluch przestanie robić kupę w matki, to błąd!

Znowu… dziecko nie wyodrębni tego elementu w tej historii. To tylko sygnał, że robienie kupy to wstydliwa sprawa i trzeba się tego wstydzić. Dziecko nauczy się, ukrywania prawdy i kłamania. Dlaczego? Ze strachu. Z obawy przed nieprzyjemnym zawstydzeniem.

To częsta sytuacja, że mama dowiaduje się o kupie w majtkach tuż przed kąpielą. No jak myślisz, dlaczego dziecko nie powiedziało?

Nikt nie lubi, jak się na niego krzyczy lub się z niego śmieje.

5. Kara? „No tak, Antek zrobił kupę w majtki, to teraz za karę postoi w kącie”. No dobrze… Ale jak on ma się nauczyć właściwego zachowania?

Nie dostał żadnej wskazówki, nie wie, na czym dokładnie mamie zależy, ale dostał karę. Świetnie! Tylko, że to żadne rozwiązanie. Zresztą, jeśli jesteś w stanie to Ty możesz mi odpowiedzieć w komentarzu, co kąt ma wspólnego z kupą? Bo ja nie mam pojęcia.

Kara w tym przypadku tylko uczy, że jest kupa w majtkach, a potem stanie w kącie. Tylko tyle. Pokazujemy Antkowi, że tak właśnie się robi. Utrwalamy nawyk robienia kupy do majtek! Przecież kompletnie nie na tym Nam zależało!

6. Niektórzy rodzice stawiają na nagrodę. Kupa do toalety, a w nagrodę balonik. Siku do nocnika? No to należy się cukierek.

Naprawdę? Naprawdę będziemy nagradzać dzieci za robienie kupy i siku tak jak pozostała część społeczeństwa? To są absurdalne pomysły. Mama sześciolatka bije brawo i zadowala się zwykłym strumieniem moczu oddanym we właściwe miejsce? Dziecko jest małym bohaterem, bo sika?

“hmmm, a za narysowanie drzewka zażądam tortu czekoladowego, inaczej nawet kredki do ręki nie wezmę. Nie opłaca się. A jak nie, to zrobię taką jazdę, że hej!”

Oczywiście pozwoliłam sobie tu na odrobinę ironii, ale wszystko po to, żebyście mogli zrozumieć jak abstrakcyjne to jest. Nagrody za sikanie, to nie jest dobry pomysł, a co będzie gdy nagród zabraknie? Dziecko w ramach buntu przestanie sikać?

Mam nadzieję, że jeśli zmagasz się z problemem kupy w majtkach… tzn. Jeśli Twoje dziecko ma ten problem, to że nie sięgniecie po te rozwiązania. Na podstawie swojego 20-letniego doświadczenia w pracy z dziećmi i już dobrych kilku latach intensywnej walki z kupą w majtkach zaklinam Cię, to nie działa.

To tylko pogłębia problem.

A co działa?

10 WSKAZÓWEK JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM KUPY W MAJTKACH

1.Buduj skojarzenie robienia kupki z przyjemnymi emocjami. To ma być fajne:) Przyjemność, ulga, chwila dla siebie.

2.Pozwól dziecku decydować. To nie Ty decydujesz, kiedy on chce siku czy „numer dwa”. Nie ty również zdecydujesz o momencie wyjścia z pieluch. Jasne rozumiem, że wielu rodziców by chciało, aby to nastąpiło jak najszybciej, ale my nie powiemy maluchowi „teraz”.

Natomiast gdy on Nam „powie: teraz”, to my możemy albo mu pomóc albo przeszkodzić. Wybierasz.

3.Traktuj swojego malucha tak, jakby naprawdę umiał już korzystać z toalety. Okaż mu więcej zaufania. Jeśli mówi, że nie chce, to zaufaj mu, że tak jest.

Nawet jeżeli coś się zdarzy, to potraktuj to jak chwilowe odstępstwo od normy, a nie jak normalny stan.

4.Nie rób problemu z tego, że mu się zdarzyło. Zareaguj spokojnie. Przebierz i mów, jak ma być i jak warto się zachować w przyszłości.

Buduj obraz w głowie. Pamiętaj, głowa jest tutaj ważniejsza niż tylna część ciała…

5.Pozwól mu wyjść z twarzą. Dziecku zdarzają się wpadki. To normalne. To proces. Przyjmij to bez pretensji. Po prostu się zdarzyło. Powiedz wtedy- to normalne, że czasem nie zdążysz. Świat się nie kończy.

6.Daj mu wskazówkę – powiedz „następnym razem zawołaj” albo „następnym razem zrób do toalety”, albo „następnym razem biegnij szybciej do toalety”.

Nie wystarczy powiedzieć, jak nie robić.

7.Zbuduj mu w głowie obraz tego, co ma być. Nie kieruj jego uwagi na to, co już zrobił źle, a przede wszystkim nie utrwalaj tego karami czy nagrodami tylko zadziałaj na jego… głowę.

A konkretnie chodzi o jego wyobraźnię. Pamiętaj, to sprawa mózgu. Nie mów dziecku, czego ma nie robić (kupa do majtek). Kluczem do sukcesu jest właśnie powiedzieć, JAK ROBIĆ i czego ty oczekujesz (zawołanie mamy i kupka do toalety np.)

8.Wspieraj, ale przygotuj się na wpadki, wręcz spodziewaj się wpadek, przewiduj je. Niech żadna „wtopa” Cię nie zaskoczy. Dziecko jeszcze się do końca nie kontroluje. Weź ze sobą ubrania na przebranie, jak gdzieś idziecie. Pamiętaj, że w obcym miejscu trudniej dziecku jest to kontrolować, nawet jeżeli bardzo się będzie starało.

Nie miej mu tego za złe, nie obrażaj się, nie zawstydzaj, nie mów: przecież obiecałeś.

Takiemu dziecku trudno jeszcze dotrzymać obietnicy. A sprawa jest delikatna i wstydliwa. Dziecko też się źle czuje z tego powodu. Jest mu głupio, jest mu przykro i wstydzi się tego. Załóż, że nie robi tego specjalnie. Okaż mu wsparcie. Twoje wsparcie pomoże, a Twoje nerwy będą wydłużać i blokować proces wychodzenia z pieluch.

9.Praktyczna wskazówka – unikaj pampersów, kiedy tylko to możliwe. Ten wynalazek jest wygodny dla rodziców i w sumie dla dzieci też – a to nie do końca dobrze.

Pampersy nie pozwalają dziecku odczuć dyskomfortu, wiec proces odpieluchowania wydłuża się. Widzisz, gdy dziecko robi kupę w matki i nawet tego nie czuje za bardzo, nie przeszkadza mu to. Wtedy traci motywację do próby zmienienia tego.

Lepsza jest zwykła pieluszka albo majtki treningowe. One sprawią, że maluch będzie czuł, że „nosi” kupkę – a to nie jest zbyt przyjemne.

10.Daj dziecku żyć. Daj dziecku czas Nie poganiaj, nie popędzaj. Dziecko wyczuwa twoje napięcie i uwierz mi, źle się z tym czuje. Zacznij działać, ale na luzie.

Kształtowanie nowego nawyku zajmuje ok. 30 dni. Nie stresuj się myśląc, że to nie działa po dwóch dniach. Nie ma prawa tak szybko zadziałać. Takie jest prawo natury. Wszyscy temu podlegamy.

Być może Twoja sytuacja jest wyjątkowo trudna? Być może chcesz dowiedzieć się więcej na temat pieluszkowych problemów? Chcesz zażegnać problem u źródła? Kliknij poniżej i poznaj stworzone przeze mnie rewolucyjne rozwiązanie.

PS.Mam dla Ciebie zadanie. Wykonaj je w tej właśnie chwili. Będzie króciutkie.

Nie myśl teraz o różowym słoniu. Myśl, o czym chcesz, ale nie o różowym słoniu. Dołóż starań i zrób wszystko, żeby tylko w twojej głowie nie pojawił się …różowy słoń.

I o czym pomyślałaś/pomyślałeś?

Spróbuję Ci przeczytać w myślach… o różowym słoniu?
Zły Rodzic!!

Teraz powinnam dać Ci karę i nakrzyczeć… Wtedy przestaniesz myśleć o różowym słoniu!

Rozumiesz teraz?

Skąd masz wiedzieć, że JA CHCĘ, żebyś ty pomyślał/pomyślała o swoim dziecku?

Powiedziałam Ci tylko o czym masz NIE myśleć, ale skąd miałabyś wiedzieć, o czym MASZ pomyśleć?Tego przecież Ci już nie powiedziałam.

Rozumiesz ten absurd?

Rodzice krzyczą na dziecko, za to, czego ich zdaniem ma NIE ROBIĆ (różowy słoń), ale ono nadal nie wie, co MA ROBIĆ. Nie zaprogramujesz mózgu swojej pociechy mówiąc, czego ma nie robić. To niedorzeczne.

Lepiej powiedzieć tak, żeby zrozumiało. Lepiej powiedzieć w jego języku. A dzieci posługują się językiem obrazów i emocji. Uśmiechnij się, przytul je i powiedz, fajnie będzie, jak zrobisz kupę do toalety. Nie skupiaj się na kupie w majtkach. Nie jest ważne, co maluch zrobił, ważne jest tylko to, co ma zrobić. Pokazuj mu jak ma być. Pokaż mu cel, do którego ma dążyć.

Jeżeli doczytałaś aż do tego momentu, może to oznaczać, że próbowałaś już kilku metod i żadna z nich nie zadziałała. Możesz skorzystać z mojej wiedzy i doświadczenia stosując te zalecenia w praktyce. Możesz też uzyskać moją indywidualną pomoc w formie konsultacji.

Musisz też wiedzieć, że problem kupy w majtkach może wynikać z wielu kwestii – np. nowy członek rodziny, stres, rozstanie rodziców… Jeśli nie wiesz, gdzie jest źródło, to możesz się do mnie zgłosić. Pomogę.

Najważniejsze, żebyś jako rodzic podjął działanie. Twoje dziecko jest tego warte.

Mariola Kurczyńska
doradca rodzicielski, terapeuta

141 komentarzy do "Dlaczego dziecko robi kupę do majtek? 10 konkretnych wskazówek jak rozwiązać ten wstydliwy problem"

  1. Witam. Mój 3,5 letni syn został odpieluchowany pół roku temu. Z siusianiem radzi sobie świetnie, ale niestety 2 cały czas w majtki… Zdarza mi się nakrzyczeć na niego z tego powodu, ale też dużo mu tłumacze tak jak pani piszę w artykule.. On za każdym razem powtarza, że następnym razem będzie wołać, a i tak to co potrzeba ląduje w majtkach… Oczywiście bywały też lepsze dni gdzie parę razy udało nam się zdążyć do toalety, ale ostanie dni to już przesada…. Sama nie wiem co zrobić dlatego też trafiłam na ten artykuł.. Dziękuję za cenne wskazówki.

    • Angeliko, dziękuję za Twój komentarz. Po pierwsze – zdajesz sobie sprawę z problemu i to najważniejsze. Trzeba reagować. Moje doświadczenie pokazuje, że im starsze jest dziecko, tym trudniej ten problem rozwiązać. Zachęcam Cię do zapoznania się z e-bookiem, który powstał w odpowiedzi na takie problemy, jak opisujesz w mailu: https://mariolakurczynska.pl/witaj-nocniczku/
      Na moim fanpage znajdziesz też mnóstwo bezpłatnej wiedzy i wskazówek. Zachęcam Cię do skorzystania. Trzymam za Ciebie kciuki.

  2. Witam mam córkę w październiku skończy 10lat problem robienia kupy w majtki zaczął się 5lat temu i trwa do dziś. Córka dość szybko wyszła z pieluch kiedy chodziła do przedszkola nie miała z tym problemu żeby zgłosić potrzeba pójścia do toalety. Kiedy zmieniła przedszkole na szkole w wieku 5lat poszła do zerówki ale w szkole pani nie puszczała dzieci do toalety gdy były zajęcia od tego czasu dziecko się zblokowało i robi kupę w majtki.Nie wiem jak jej pomóc.Jest przy tym bardzo nerwowa nie chce jeść bo jelita pelne są. Żadne moje argumenty do niej nie trafiają. Gastrologa przepisał jej syropy na rozluźnienie ale na nic to się zdaje bo robi wtedy luźniejszy stolec ale w majtki.Prosze o radę bo boję się że będzie miała problemy z tego powodu zdrowotne jak i psychiczne.

  3. Co zrobić z dziewczynką która robi świadomie kulę do majtek ?

  4. Dzień dobry
    Moja córka 4 lata robi siusiu na toaletę i wie kiedy chce kupę, prosi wtedy o założenie pampersa. Jak miała 2 latka zrobiła kupkę do nocniczka, przestraszyła się jak ją zobaczyła. Jak mogę jej pomóc zacząć robić kupę na toaleta??

    • Dzień dobry Anno,
      Nie ma jednej, prostej wskazówki, która pomoże rozwiązać ten problem. To jest proces, do którego trzeba podejść z odpowiednią wiedzą i konkretnym planem. Zachęcam Cię do zapoznania się z moim e-bookiem “Witaj Nocniczku”, który powstał właśnie m.in. w odpowiedzi na opisany przez Ciebie problem: https://mariolakurczynska.pl/witaj-nocniczku/ Znajdziesz w nim wiedzę i konkretny plan działania, który możesz dostosować do Waszej indywidualnej sytuacji.

  5. Dzień dobry, moj 4-letni syn został odpieluchowany jakies 2 lata temu.
    Od roku zaczął się problem robienia kleksów z kupy na majteczkach a potem zaczela się kupa w majtkach i tak jest niemalze codzinnie. Ostatnio jeszcze doszło siku. Jestem zalamana bo bardzo mocno starałam się zadbać o dobre wspomnienia przy wypróżnianiu na toalecie, zawsze do niego mowilam ciepło sadzając go na toalecie wiec nie wiem dlaczego ta kupa w majtkach…
    Podchodząc do niego i spawrdzając mu majtki on sam sie mnie pyta: „ i co zrobiłem ?” Takze zastanawiam się czy on faktycznie nie czuje czy pyta zeby rozładować w jakis sposob stres ?

    Będę wdzieczna za opowiedz.

    • Droga Ewo, problem kupy w majtkach jest problemem, który może mieć różne podłoże. Trzeba zacząć od tego – co mogło się wydarzyć, że dziecko znowu zaczęło robić kupę do majtek? Należy rozpoznać przyczynę. W takich sytuacjach jak Wasza, pomagam na 2 sposoby – pierwszy z nich to kurs “Witaj Nocniczku”, w którym prowadzę rodziców krok po kroku do rozwiązania tego problemu. Kurs jest dla rodziców dzieci w wieku 1-6, a więc synek mieści się w przedziale wiekowym. Drugim sposobem mojej pomocy są indywidualne konsultacje, gdzie najpierw robię rozpoznanie, analizę sytuację, ustalam przyczynę i również krok po kroku pomagam rozwiązać ten trudny i uporczywy problem. O kursie możesz poczytać tutaj, sprawdź czy jest on dla Was: https://mariolakurczynska.pl/witaj-nocniczku/
      A jeśli wolisz konsultacje indywidualne, to napisz proszę na maila: [email protected]

  6. Zrobiłam najgorszą rzeczą na świecie i strasznie nakrzyczalam na córkę kiedy kolejny raz zrobiła kupę w majtki. Teraz córka nie chce chodzić w majtkach i słyszeć o nocniku. Wiem że to moja wina i potwornie tego żałuję. Jak naprawić taką sytuację?

    • Droga Marto, jesteśmy tylko ludźmi i czasami takie rzeczy się zdarzają. Niestety, nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, jak zareaguje dziecko. Żeby zrobić to łagodnie, delikatnie, bez trudnych emocji, proponuję Ci zajrzeć do mojego kursu “Witaj Nocniczku”, w którym krok po kroku tłumaczę, jak radzić sobie z podobnymi problemami. Wklejam Ci link, zobacz, czy to jest dla Was: https://mariolakurczynska.pl/witaj-nocniczku/

  7. Dzień dobry
    Moja córka ma 2,5 roku i siusiu robi do nocnika. Ładnie woła lub sama się rozbiera. Problem jest z kupą. Gdy siusia i w tym czasie chce Jej się kupę to zrobi do nocnika ale gdy nie jest to powiązane z potrzebą sikania to kupa jest w majtkach. Albo robi kupę i gdy widzę o pytam to odpowiada nie chce pupy, choć ewidentnie ją robi albo zrobi kupę i mówi zrobiłam kupę w gacie. Nie wiem jak do Niej dotrzeć. We wrześniu idzie do przedszkola i dziecko musi być odpieluchowane. Narazie jest żłobkowa. W domu sygnalizuje siusiu a w żłobku mają tzw nocnikowanie i pomiędzy tymi okresami się nie moczy. Proszę o pomoc.

    • Droga Jolu, czasami tak jest, że dzieci mają trudności z robieniem kupki do nocnika. Potrzebują więcej czasu oraz łagodnego podejścia i odpowiedniej zachęty. Możesz próbować samodzielnie, a jeśli potrzebowałabyś mojego wsparcia, to zajrzyj do mojego kursu “Witaj Nocniczku”, w którym pomagam takim rodzicom jak Ty. Bardzo dobrze wiem, jakie to jest frustrujące, kiedy człowiek chce, a nie może pomóc własnemu dziecku. Dlatego właśnie stworzyłam taką pomoc dla rodziców, aby mogli oni poradzić sobie z problemem bez krzyków i kar, stosując łagodne metody i ciesząc się efektami. O kursie więcej dowiesz się tutaj: https://mariolakurczynska.pl/witaj-nocniczku/ Sama oceń, czy jest on dla Was 🙂

  8. No ale my tak właśnie mówimy synowi
    następnym razem zawołaj” albo „następnym razem zrób do toalety”, albo „następnym razem biegnij szybciej do toalety…
    Nie dociera nic. A synuś sobie robi jak chce…

  9. Syn obecnie 3 lata. Od 4 miesięcy próbujemy się odpieluchowac. Siusiu czasem wola czasem trzeba mu przypomnieć czasami sam idzie na nocnik. W przedszkolu jest regularnie wysadzany. Zdarzają się jednak wpadki. W domu co 1.5 h się przypominamy. Często słyszymy odpowiedź negatywną a za chwilę ma mokre spodnie. Kupa to dramat. Zawsze w majtki. W przedszkolu rzadko kiedy robi raczej w domu przed lub po przedszkolu. Syn wie kiedy chce zrobić bo zawsze idzie w 1 miejsce w domu.”Po” informuje że ma kupę z uśmiechem na twarzy. I pomimo naszej spokojnej reakcji i “umowy” że następnym razem wola i robimy kupię na nocnik/ toaletę zawsze jest to samo. Dodam że nie było historii z zatwardzeniami. Kupa w majtkach/pieluszce mu nigdy nie przeszkadzała. Jesteśmy załamani i zmęczeni sytuacją.

    • Droga Izo, problem kupy w majtkach jest naprawdę uporczywy i złożony. Mało kiedy mija sam. Tego problemu nie rozwiążą również wasze spokojne reakcje i “umowy” z dzieckiem. To nigdy tak nie działało. Musicie wprowadzić trochę więcej działań i wpłynąć na zachowanie dziecka poprzez inne działania. Wszystkie te działania omawiam szczegółowo w kursie “Witaj Nocniczku”, który pomaga właśnie w problemach kupy w majtkach. Prowadzę Was dając konkretne wskazówki, krok po kroku, na każdy dzień, prowadząc Was prosto do efektu.

  10. Ostatni komentarz z kwietnia. Już wszyscy się uporali z problemem?
    Pani Mariolu, działamy ale nie wiem, boję się czy to u nas zadziała. Kurs i bonusy ukończone. Trochę to zajęło ponieważ brakuje mi, jak wszystkim na wszystko, czasu, plus część sytuacji też nas nie dotyczyła albo trudno było doczekać się sedna ale mam to i proces odpieluchowania trwa.
    Analizuję wszystko i staram się dobrze reagować, rozmawiać z synem.
    Olek (2,5 roku) już ładnie woła siku lub korzysta z moich (nienachalnych np. przed wyjściem) przypomnień, pochowałam pampersy ponieważ po nocach i drzemkach były suche. Siusia do nocnika, na nakładkę lub na stojąco a kupa w majtkach. Nie jest o stałych porach więc czasem ciężko to kontrolować. Boję się zaparć, już nie robi codziennie jak kiedyś. Nie nagabuję, nie stoję kar, nie zawstydzam, nie porównuję. Ale on nie chce nawet spróbować. Albo robi jak nie zdążę zareagować. Wtedy oczywiście “nakrzyczę na kupę” itd. Programujemy, pijemy magiczny napój, a on i tak woła jak 2 się zbliża “idź stąd idź, ja robię do majteczków, nie chce w ogóle spróbować do nocnik, nie chce upolować kupy”, po czym zrobi i nie chce się przebrać. Czasem płacze, krzyczy, że on jeszcze robi i mi też się zdarzy popłakać z tej bezsilności. I wcale nie oczekuję by nauczył się w 1 dzień. Naprawdę staram się być spokojna, cierpliwa, konsekwentna. Ale jak go zachęcić by spróbował. Ile to ma trwać?
    Nie zostawię mu nocnika samemu bo nie umie jeszcze ściągać majtek. Na opcję spodnie bez majtek jest za gorąco. Po opcji koszulka golas, przeszliśmy na opcję koszulka majtki, spodenki zakładam tylko na dwór.
    Skąd brać tę siłę, cierpliwość…
    Jak programujemy to też ciężko, żeby to była ostatnia rzecz w głowie ponieważ gaduła zawsze ma jeszcze jakiś temat do poruszenia.
    Od września przedszkole, przy moim boku, ale na to akurat nie mamy wpływu.
    Po tych historiach z regresami nawet boję się pomyśleć o 2 dziecku.
    Z mlekiem poszło naprawdę gładko ale to opiszę w wolnej chwili co i jak.
    Dziękuję.

  11. Witam. Moja 7 letnia córka się moczy. Proszę o informację. Już nie mam pomysłu

  12. Dzień dobry mój syn robił kule na toaletę od około 4 miesięcy wstrzymuje i robi w majtki ma 9 lat próbowałam wiele rzeczy ale nic nie pomaga poprosił mnie żebym z nim poszła i poszłam w momencie kiedy zaczął robisz kupę wstrzymał ja

  13. Witam, mój syn Filip 3,5 roku, przestał się załatwiać na toalecie. Załatwia się regularnie w majteczki. Jeśli chodzi o zaparcia to konsultowaliśmy to z gastrologiem, synek odżywia się zdrowo i przyjmuje Dicopeg Junior. Kupki w majtkach nie są twarde. Konsultowałam sprawę z psychologiem dziecięcym. Staramy się na Filipa nie naciskać, mówić mu przy wpadkach, że nic się nie stało. Nie budować negatywnych skojarzeń z kupą. Sytuacja ta trwa od września, sprawę konsultowaliśmy z Paniami w przedszkolu, one też starają się być czułe i nie naciskać i komentować negatywnie wpadek. Wcześniej Filip chodził do żłobka, gdzie wypróżniał się normalnie do toalety. Co zrobić kiedy syn się załatwi w majtki, czekać na jego reakcję, wydłużyć prosces ubierania, tak jak Pani pisała wcześniej. Filip nie woła już, że chce kupę po prostu załatwia się w majtki, chowa się za kanapą lub po prostu napina się i załatwia na środku salonu. Mówi przy tym, że go boli brzuszek, z moich obserwacji wstrzymuje kupę, aż do momentu kiedy nie jest w stanie zapanować nad wypróżnieniem. Filip niechętnie załatwia się w przedszkolu.Jako rodzice jesteśmy zmęczeni, niestety zdarzyło mi się stracić cierpliwość i skomentować zachowanie do syna nerwowo. Jak mu pomóc? Proszę o wskazówki

    • W przypadku dziecka 3.5 letniego kupka w majtkach to problem trudny i uporczywy. Najczęściej są to problemy złożone, które wynikają z głębszych uwarunkowań. Nie ma prostych wskazówek, ani magicznych rad, aby zmienić tę sytuację. Sprawa jest trudna i dziecku trzeba pomóc. Aby wesprzeć rodziców w takich trudnych sytuacjach jak Wasza, stworzyłam kurs on-line „Kupa Stop”. W tym kursie daje wiele wskazówek, które prowadzą do poradzenia sobie z problemem kupy w majtkach. O kursie możesz dowiedzieć się więcej tutaj: https://mariolakurczynska.pl/produkt/kurs-online-kupa-stop/

  14. Witam, mamy z mężem problem. Nasz 4 latek nie chce wywołał kupki na nocnik. Siusiu robi sam, komunikuje ze chce siusiu i biegnie na nocniczek albo do łazienki. Odpieluchowanie zakończyliśmy ok 2 roku życia. Nie zmuszaliśmy go ze „musi „ tylko tłumaczyliśmy ze spokojem. Mam wrażenie ze boi się robić kupkę na siedząco, co jest zastanawiające. Nocnik stoi obok a wypróżnia się w majtki a na odpowiedz dlaczego nie zawalał odpowiada ze nie wie. Już nie wiemy co robić, proszę o radę. Pozdrawiam

    • W przypadku dzieci 4-letnich, które nie potrafią lub nie chcą / mają problem zrobienia kupki do nocnika i załatwiają się w majtki, to są to problemy bardzo uciążliwe i złożone. Zazwyczaj trwają bardzo długo. Podłoża tych problemów mogą być różne. Z opisu nie wynika, z czego może wynikać ten problem. Aby pomóc rodzicom w Waszej sytuacji, stworzyłam kurs „Kupa Stop”, który pomaga dotrzeć do psychiki dziecka w bardzo łagodny sposób oraz odblokować je, aby robiło kupkę do nocnika. Szczegóły na temat kursu znajdziesz tu:https://mariolakurczynska.pl/produkt/kurs-online-kupa-stop/

  15. Moja córka ma wydłużona esicę i problem ze zrobieniem kupy, ostatnio w ogóle nie chce robić i jest coraz gorzej.

  16. Witam, cieszę się ze trafiłam na ten artykuł
    Czy mogłaby się Pani ze mną skontaktować w sprawie mojego synka ?
    BardZo dziękuje
    Asia

  17. Dzień dobry,
    Synek blisko 3 lata, od kilku miesięcy bez pieluchy w dzień, co prawda czasami zdarzy się czasami małe UPS (zarówno w kwestii siku jak i kupy i polega na tym, że woła w trakcie lub zaraz po fakcie) ale co raz rzadziej i ogólnie jesteśmy zadowoleni z postępów poza 1 kwestią: czasami pojawiają się kupki w nocy lub podczas drzemki w żłobku. Jeżeli chodzi o nocne wypróżnienia to zdarzają się ok 1-2 godz. po zaśnięciu (dziecko śpi z nami w łóżku i zawsze dzieje się to przed tym jak my się położymy), po czym wybudza się i woła że zrobił kupkę, przebieramy go i idzie dalej spać. Chciałabym już odejść od pieluch w nocy…
    Dodam, że nigdy nie krzyczeliśmy na niego, nie karalismy ani nic takiego, staramy się tłumaczyć, teoria opanowana przez dziecko do perfekcji ale gorzej z praktyką 😟

    • Joanno, zwróć uwagę na rytm dnia dziecka. Pilnujcie, aby były regularne godziny posiłków, kąpieli, snu itd. To może pomóc ustabilizować porę wypróżnień.

  18. Czy po tygodniu nauki sikania do nocnika mogę zostawić dziecko na parę godzin u dziadków? Oczywiście bez pampersów , dziadkowie mają nocnik do w wnuka .

    • Olu, ja zalecam, aby podczas odpieluchowania dziecko nie zmieniało otoczenia przez ok. 3-5 tygodni. W innym przypadku może pojawić się regres.

  19. Bardzo proszę o kontakt najlepiej telefoniczny.

  20. Witam. Mam synka 2,5 roku. Odpieluchowanie poszło nam szybko(a przynajmniej tak mi się wydawało). 3 dni i po pampersie. Siku pięknie do nocnika, wola, sygnalizuje. Kupa… Początkowo myślałam że chodzi o zaparcia, ale już po dłuższej kilkutygodniowej obserwacji widzę że chodzi o coś innego. Początkowo były to faktycznie twarde stolce i ciężko mu było zrobić kupę, płakał męczył się. I problem z kupa w majtkach tłumaczyłam zaparciami. Bo ostatecznie nie zdarzył i w końcu wydusił w majtki jak już go naleciało. Ale teraz, stolce normalne, nie męczy się robiąc ale problem jest z dreptaniem, wola jak chce kopę “siku”, siada i nic nie robi tylko po sekundzie mówi “już” i domaga się założenia majtek i spodni spowrotem. Nie chce siedzieć już. Mija minuta, dwie, 10 czasami 30 s i znowu to samo. I tak potrafi 10-20 razy. W między czasie drepcze z nogi na nogę i widać że mu się chce ale poki kupa nie jest na wylocie to nie zrobi.aż w końcu nie zdąrzy, i nie wytrzyma i albo zrobi w majtki(ale usiądzie w majtkach na nocnik) albo jeśli nam się uda zdjąć to na nocnik. Ale to są dosłownie sekundy. Mam wrażenie że on chce to zrobić jak siku, w sensie, usiąść, szybko zrobić i już. A nie siedzieć, cisnąć czy czekać. Jest ogólnie dość niecierpliwym dzieckiem. Nigdy nie krzyczałam na niego jak zrobił w majtki, zawsze mówię że nic się nie stało, nie zdarzylismy ale następnym razem nam się uda. Trzeba chwilkę posiedzieć na nocniku, czy kibelku( bo i tego próbowaliśmy). Ale to nic nie pomaga 🙁 czy możliwe że on tak po tych zaparciach sie zniechęcił do kupy na nocnik ? Zaznacze że zaparcia mocne miewał też przed odpieluchowaniem. Ale te zaparcia teraz minęły… Nie wiem już w jaki sposób zachęcić go żeby choć chwilkę dłużej usiadł i spróbował wydusic na nocnik a nie czekał do ostatniej sekundy jak już kupa wychodzi 🙁 ogólnie sygnalizuje że chce bo wola mama siku. Ale jak po chwili wstanie to już wiem że zaczyna się przygoda “kupo wyjdź”… Może jakieś rady? Pomysły?

    • Sylwio, zwróć koniecznie uwagę na dietę synka, aby móc wykluczyć zaparcia. Zachęcam do zapoznania się z moim kursem “Kupa Stop” – wiedza i wskazówki, które w nim zawarłam pomogły przekonać się do nocnika już wielu dzieciom.

  21. Witam,
    Moja córeczka za chwile bedzie miała 3 latka. Siku robi bez problemu do WC. Z kupką jest problem.. Robila w majtki, a teraz zaczela robic tylko i wyłącznie w nocy, bo na noc ma zakładaną pieluszkę. Inaczej rano wszystko byłoby mokre.
    Mowi ze kupki sie boi.
    Pomocy

  22. Wszedzie czytam, jak uswiadomic dziecko ze chce mu sie kupę, dobre rady jak przekonać do nocnika, i tyle
    Mam 4 latka , który sam kozysta z toaley gdy chce mu sie siku, sam idzie zapala swiatlo, otwiera sedes, rozbiera sie, ubiera, spuszcze wode, myje rece i gitara, jesli chodzi o sikanie.
    Kupe robi tylko w pampersa, lącznie z tym ze sam sie rozbiera, i sam zakłada pampersa. Nie chce zrobic kupy na ubikacje, nawet jak sie mu chce, to moze siedziec 45 min na ubikacji i nie zrobi, zalozy pampersa i kupa jest odrazu. Jestem bezsilna, przeszlam wszytkie dobre i zle rady, od wspierania, dopingowania, karania, nagradzania, i nic

    • Moniko, kiedy odpieluchowanie jest za późno (a w przypadku dziecka 4 letniego oraz wnosząc po objawach można przypuszczać, że tak było) dzieci bardzo często maja kłopoty z wypróżnieniem. W mózgu powstały neuroasocjace, co oznacza tyle, że powstał nawyk – skojarzenie czynności wypróżniania z obecnością pampersa na pupie. To są bardzo poważne rzeczy, o czym mogłaś się już przekonać wprowadzając w życie wszystkie porady, jakimi jest przepełniony internet… Wychodząc naprzeciw tak wielkim problemom opracowałam Kurs Kupa Stop, w którym pokazuję jak rozwiązać tak trudne i złożone problemy.

  23. Witam, mam 2 letnią córeczkę zaczęła robić siku na nocnik bardzo ładnie jej to wychodzi za każdym razem woła mnie i robi siku zarówno na nocnik jak i na kibelku. Problem pojawił się przy kupie zaczęła robić w majteczki, nie chce na nocnik ani w toalecie. Niestety raz była sytuacja że się zdenerwowalam i powiedziałam że tak nie wolno. Teraz córka wgl boi się zrobić kupę daję sygnał ze chce jej się ale boi się w majtki na nocnik i kibelek nie chce usiąść. Boję się bo to poważna sprawa że nie robi kupy. Bardzo proszę o pomoc.

    • Marto, z Twojego opisu wynika, że córka przeżywa lęk. Ten lęk pojawił się prawdopodobnie w wyniku tego, że nakrzyczałaś na dziecko. Taki lęk zwykle prowadzi do blokady. Dziecko boi się zrobić kupę ze strachu przed krzykiem mamy. W związku z tym, woli nie robić niż narazić się na nieprzyjemne emocje. W takich sytuacjach pomaga mój kurs “Kupa Stop”, w którym, za pomocą magicznych metod, docieramy do wyobraźni dziecka i radzimy sobie z takimi mentalnymi blokadami. Na tym etapie nie ma się jeszcze co martwić, jednak trzeba działać. Jeżeli nie podejmiecie działań, rzeczywiście może z tego wynikać poważniejszy problem, jeżeli dziecko nie zostanie odpowiednio poprowadzone, może blokować kupę przez kilka dni.

  24. Ale swietny tekst, my wlanie na tym etapie z moja Aurelia ma prawie 3 latka, I juz wiem co robilam zle , spróbuj Twoich metod, dziękuję Ci za te mądre słowa

  25. Bardzo proszę o odpowiedz na e-mail. Wysłałam już do Państwa wiadomosc. Pozdrawiam 😉

  26. Witam. Mam syna, 3 lata skończył w 22 czerwca br. Odpieluchowanie zaczęliśmy na wakacje 16 lipca bo wtedy zaczęliśmy 2 tyg urlop. Byliśmy w domu na ten czas. Siusianie zalapal po około tygodniu. Bylo kilka wpadek ze zesiusial się do majtek i spodenek ale to normalne na początku drogi. Potem.juz wolał albo na nocnik albo na toaletę. Robi nq stojąca do toalety albo na siedząco do nocnika. Problem zaczął się z kupa. Bo kiedyś jak nosił pampersa robił praktycznie codziennie. Po zdjęciu pampersa przy odpieluchiwaniu zwróciliśmy uwagę że kupa się wstrzymała. Po tygodniu juz zaczęliśmy się martwić. Dostaliśmy od lekarza coś na rozluźnienie. Podawanie nie było proste bo nie chciał pic ale w końcu zrobil kupę na stojąco będąc nago na plazy (mamy blisko do plaży także jezdzislimy w tym czasie co byliśmy w domu). Wydaje mi się że jie była jakoś specjalnie twarda żeby musiała go boleć przy robieniu ale strasznie się rozpłakał. Od tamtej pory widzę kiedy mu się chce ale widzę nie raz że wstrzymuje. Przebiera nogami wola mama mama i patrzy na mnie tymi swoimi smutnymi oczkami. Generalnie kupa laduje w majtkach. Robiąc ja nie chowa się, nie ucieka. Raz zrobił ja leżąc u mnie na kolanach. Niegdy nie został skarcony za to że zrobil w majtki, nie zawstydzony więc żadne z powyższych punktów się nie zaliczają do naszego działania. Są raczej tłumaczenia że pewnie zapomniał i następnym razem zawola. Z soku nie ma żadnego problemu. Nawet chodzi sam do toalety. A kule potrafi zrobić nawet w nocy przez sen. Co robi Pani Mariolu?

  27. Witam moja corka ma 3 lata i 4 miesiace,byla jedynym dzieckiem w przedszkolu w pieluszce niedlugo znow idzie do przedszkola i dalej nosi pieluchomajtki nie sygnalizuje ze chce siku a o kupie juz nie wspomne malo mowi ogolnie bylam w poradni psychologiczno pedagogicznej i neurologa opinie sa straszne staram sie na rozne sposoby jestem sama rozstalam sie z jej ojcem bo znecal sie nade mna ciaze przeszlam na lekach uspokajacych nie mialam pomocy znikad problem byl z zabkami i nadal jest,jak robi siku to z zacisnietymi nozkami i strachem w oczach albo nie pije i wstrzymuje godzinami do tego zrobila sie bardziej nerwowa skubie paluszkami wargi i wklada raczki do buzi,wymusza wszystko placzem krzykiem kladzeniem sie na ziemi na spacerach ucieka nie slucha mnie wogole niewiem co mam robic jestem zalamana mam toksyczna matke i rodzine oprocz tego ze zaczyna sie nowy rok przedszkolny zmieniamy mieszkanie…

  28. Ja mam nieco inny problem. U mnie (1,10 mies) córka robi siku w większości do nocnika, kupę w pampersy. Jednak kiedy zdarzy się to wieczorem, przy zasypianiu, wygrzebuje tę kupę i rozsmarowuje ją wszędzie – po łóżeczku, pościeli, ścianach, sobie. Co robić?

  29. Przykra sprawa kupa w majtkach u 5 latki wstrzymuje kupe , nie chce jej robić . Błagania proszenie , nagrody nie pomagają kupa ląduje w zwykłych majtkach nie wiem co robić . Dodam jestem samotną matką . Jak pomóc dziecku ?

    • Luizo, nagrody tu nie pomogą. Od razu napiszę, że kary też nie. Tutaj potrzebne jest całkiem inne podejście. Opowiadam o nim więcej w moim kursie “Kupa Stop”. Możesz przeczytać o nim więcej tutaj: https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/ Zwróć jednak proszę uwagę na to, że kurs jest przeznaczony dla dzieci do 5.5 roku życia. Dlatego w Waszym przypadku warto działać już teraz.

  30. Witam. Mam problem z kupa u 2 latka. Małego przyzwyczajaliśmy do nocnika od 1roku życia, ale to było sadzanie bez zobowiązań. Przed 2 urodzinami jak widzialam ze zbliża się kupa sądziłam go na nocnik robil bez problemu, biliśmy brawo i papa w kibelku. Jak maly dkonczyl 2 latka zachorował na bostonke bardzo wysypało go w okolicach pampersa , więc chodził bez . Na początku robil siku gdzie popadnie cierpliwie chodziłam sprzątałam i tłumaczyłam zeby wolal i pokazywałam gdzie się robi. Po 3 dniach zalapal o co chodzi a po tygodniu mogłam powiedzieć że wola na nocnik chociaż wpadki zdazaly się jeszcze dość często. Z kupa tez problemu nie było. Niestety po jakimś czasie na kupę się zablokował. Jak idzie kupa biega chowa się nie mozna na niego patrzeć musi być sam, na nocnik nie siadzie jest bardzo histeryczny placz . Slyszalam wiele opini ze ma jeszcze czas, ze cierpliwości wiec zeby go nie stresować jak widzialalm ze zbliża się kupa zakładam pampra , ale i z pampersem ma problem. Panikuje placze wydaje mi się ze celowo wstrzymuje . Nie naciskam na niego nie krzyczę, nie zawstydza. Uspokajam go jak tylko moge gdy trzeba i mi na to pozwoli to go mocno przytulam. Juz nie wiem co zrobić 😔😔

    • Joanno, z doświadczenia wiem, że czekanie może jedynie pogorszyć sytuację. Od razu napiszę – nie zakładaj pampersa, kiedy zbliża się kupa, aby nie stworzyć u dziecka skojarzenia, że jak kupa, to tylko do pampersa. Z tego co piszesz, maluch albo wstrzymuje albo cierpi na zaparcia nawykowe. Warto odnaleźć źródło takiego stanu rzeczy i problem rozwiązać na spokojnie, bez stresu dla dziecka. Dokładniej jak to zrobić opowiadam w tym kursie on-line: https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/. Serdecznie zachęcam Cię do zapoznania się z nim. Cieszę się, że napisałaś ten komentarz, Twoja intuicja podpowiada Ci dobrze – trzeba działać.

  31. Świetny artykuł! Naprawdę☺️ Poczułam się jakbyś mówiła akurat do mnie bo właśnie mamy ten problem w domu🙈 a wiec od jutra daje sobie 30dni by mojego synka przekonać do kupy w toalecie bez spiny i bez niepotrzebnych komentarzy które go wychodzi zniechęcają a przy okazji ma dosyć tematu „kupa”
    Dziekuje🌷 odezwę się za 30 dni i mam nadzieje z dobrymi wiadomościami🤞🏻🤞🏻🤞🏻

  32. Moja córka skończyła 4,5 roku. Piękne wystartowała ,w dwa tygodnie w wieku 2,7 miesięcy z pampersa na nocnik i kupki również. A potem 2-3 zaparcia ,wielki ból przy oddawaniu stolca i już dwa lata jak nie chce robić kupki. Potrafi utrzymać 7 dni. Teraz dla odmiany kupki są tłuste i rzadkie być może probiotyk który zaleciła pani doktor. Wizyta u psychologa ( wszystko dobrze państwo robicie)USG wyszło ok. I nie wiem jak długo jeszcze wytrzymam , 1 czasem 3 dni ciszę i po kilkanaście par majtek i innych części garderoby do prania . Mamo kupkę, nocnik! Nie ruszaj mnie kupka już wróciła. Nie wypuszczę cię kupki. Tłumaczenie że to śmieci i trzeba pomóc pupcia że brzuszek będzie bolał że kupka miękka i już dawno nie boli pupcia , wszystko nabic. Staramy się nie wywierać presji , wręcz odpowiadam o ,kupka no to nie wołaj mamy tylko idź zrób do łazienki Oboje z mężem już tracimy nadzieję że coś się zmieni i że mamy na to wpływ.

  33. Witam ,mam problem z prawie 7-letnim synem. Co jakiś czas robi kupę w majtki, jest to bardziej plamienie bo resztę wstrzymuje. Zdarza się to przeważnie jak ogląda tv czy gra. Było wiele rozmów. Raz twierdzi że nie czuje , później zmienia zdanie. Po przeczytaniu Pani tekstu widze że popełniłam wiele błędów podczas rozmowy z synem. W te wakacje wyjeżdża pierwszy raz sam na obóz i mam obawy. Czytam że metody z kursu, nie są już dla dziecka w tym wieku. Proszę o informację jak mogłabym dalej postępować. Dziękuję.

  34. Dzień dobry,
    Fajnie się czyta.
    Co z problemem gdzie dziecko nie robi kupy 7-10dni?! Co robić?! Rozmowy, tłumaczenie, pytanie córki dlaczego nie chce kupy po tak długim czasie… Brak odpowiedzi… Idzie na nocnik, woła “mamo! Chce kupkę!”, dobiegam cała w Skowronkach do toalety, widzę ja siedząco na nocniku, po czym słyszę “już nie chce kupki!” i to może trwać tydzień! Tak! Tydzień! Boję się o jej zdrowie! Ratunku!

    • Aleksandro, w takich sytuacjach po pierwsze musisz zwrócic uwage na diete i wyeliminować wszelkie “zapychające” produkty: bułki, naleśniki, makaron, ziemniaki, ryż, frytki itp. Udaj sie tez do pediatry po środki, które pomagaja w takich sytuacjach, np makrogole.

  35. Witam
    Moja córka za miesiąc kończy 2 latka. Tydzień temu zaczęliśmy odpieluchowac. Wiem ze to może za wczesnie ale chyba wole dowiedzieć się wcześniej niż popełniać za dużo błędów.
    Moja córka po 3 dniach ładnie załapała ze siusiu robi się do nocnika i niema z tym problemu. Problem pojawia się jak chce zrobić kupkę. Sama sygnalizuje ze coś jej nie tak zaczyna odprawiać dziwne tance i strasznie mnie wołać ze coś się dzieje. A kiedy idziemy zrobić dwójeczkę nie chce usiąść na nocniku. Ja na to mówię ze demon z niej wychodzi i się go boi. Staram się tłumaczyć ze to wszystko jest normalne ze tak ma być. Czaszami jak widzę ze będzie kupka to ściągam jej majtki i chodzi bez wtedy pójdzie i zrobi na nocnik ale nie zdąży załatwić się do końca i już wstaje. A jak zobaczę co jest w nocniku to krzyczy i prawie płacze żebym to szybko zabrała. Dodam ze wydaje mi się ze jest wysoko wrażliwym dzieckiem.

    • Emilio, z tego co opisujesz, tez odnosze wrażenie, że masz do czynienia z dzieckiem o wysokiej wrażliwości. Musisz bardzo uważać, zeby nie popełnić błedu, ponieważ dziecko mogłoby się zablokowac. Nie warto robic niczego na siłe. Jezeli chcesz wesprzec sie konkretna wiedzą , poznać przyjazne dziecku sposoby na zachęcenie do nocniczka , poznać wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem to proponuje zajrzec do mojego materiału Kupa Stop. Dzieki temu bedziesz wiedziała jak podejsc do wrazliwego dziecka, aby z radoscią załatwiało swoje potrzeby. Tu masz link: https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/. i sama oceń czy to jest dla Was❤️

  36. Dzień dobry, mamy podobny problem z kupą w przedszkolu. W domu jest ok, syn mówi i bez stresu wszystko się udaje. Czasem w ostatniej chwili, ale jednak mówi. W przedszkolu na początku również było ok, po 2 miesiącach zaczęły się niespodzianki. Na początku gdy pytałam dlaczego nie mówi paniom, to wskazał na niewygodne toalety. Zaniosłam nakładkę, taką samą jak w domu, aby był większy komfort. Ale to nie pomogło. Nie mówi nic paniom. Ustalaliśmy której pani ma mówić. A jeśli już zrobi w majtki, to nic się nie stało i też trzeba powiedzieć. Bywa, że odbieram syna z kupą w majtkach, którą zrobił na przykład przed obiadem – czyli jakieś 1,5-2 godziny wcześniej. Niestety nie działają żadne namowy do mówienia paniom. Po przedszkolu syn nie chce o tym rozmawiać (po Pani artykule się już nie dziwę dlaczego). Chcę porozmawiać z wychowawczynią, żeby lepiej zrozumieć sytuację. Nie wiem co panie nauczycielki mówią dzieciom w takich sytuacjach, jak reagują, czy syn boi się im powiedzieć, czy jest na przykład tak zaaferowany zabawą, że po prostu zapomina. Jakie pytania warto zadać wychowawczyni, aby pójść w dobrą stronę?
    Będę wdzięczna za podpowiedzi!

    • Anno, to są bardzo trudne kwestie. Nie podpowiem Ci jak rozmawiac w przedszkolu, ale może nalezy zwrócić uwagę czy syn nie robi w majtki wtedy kiedy jest zajęty zabawą. Często jest tak, że dzieci nie chcą przerywac zabawy, bo ktos inny weźmie auto czy inną rzecz. Może to jest wskazówka dla Was? Kazde dziecko ma indywidualny powód, trzeba obserwowac i szukac.

  37. Witam chciałam zapytać dla jakiej grupy wiekowej dzieci przeznaczony jest program “Kupa Stop” ? W komentarzach widzę problemy zgłaszane przez rodziców 2, 3 i 4-latków i zaleca Pani zapoznanie się z kursem “Kupa Stop” a ja zastanawiam się czy wskazówki z tego programu zadziałają też na starsze dziecko ? Ja mam problem z dzieckiem, które skończyło 6 lat i nie chce robić kupy do toalety ani nocnika tylko prosi o założenie pieluchy. Jak nie założę pieluchy bo tłumaczę, że się skończyły i nie ma – to potrafi wstrzymywać kupę nawet 4 dni (a normalnie załatwia się codziennie). Z nauką robienia siusiu do toalety nie było kłopotu szybko się nauczył i mało było wpadek, nawet w nocy rzadko się zdarzały – syn dobrze wie i czuje kiedy zbliża się potrzeba. Dodam, że mojemu dziecku ciężko przychodzą zmiany. Proszę o informację.

    • Witaj, program “Kupa Stop” przeznaczony jest dla dzieci do około 5,5 roku życia. U 6 latka prawdopodobnie metody, które tam są zawarte prawdopodobnie już nie zadziałają u Twojego syna. Mimo wszystko polecałabym Ci zapoznać się z tym kursem, żeby rozpoznać błędy, które zostały popełnione i spróbować je naprawić. Na maila od mojego zespołu otrzymasz więcej informacji.

  38. Dzień dobry,

    Jestem matką 3- letniego chłopca, który od 2 lat robi kupę w majtki. Nie korzysta z nocnika, toalety. Chowa się w salonie i na siłę wyciska choćby odrobinę kupy po czym przychodzi i prosi o wyczyszczenie pupy.
    Trwa to cały dzień od rana do wieczora. Jesteśmy tym zmęczeni, codziennie syn brudzi kilkanaście par majtek i spodni. Dodatkowo od około miesiąca co kilka minut sika, często nie ma czym sikać a i tak pręży się i próbuje. Z reguły robi kilka kropelek.
    Jesteśmy załamani, dziecko jest bardzo inteligentne, bystre i wesołe. Niestety, nie potrafimy mu pomóc. Nie poszedł do przedszkola, gdyż nie pozwala założyć sobie pieluchy.
    Proszę o radę.

    • Witaj Karolino, to czego możesz spróbować, to wydłużać mocno czas przebierania synka po zrobieniu kupy. Długo go przebieraj, proś aby poszedł do czyste spodenki itp. Chodzi o to by mu się nie opłacało robić kupę w majtki. Jeśli to nie przyniesie efektów, to najlepiej skorzystaj z programu “Kupa Stop”, tam znajdziesz pomoc odpowiednią w tej sytuacji.

  39. A ja się właśnie zastanawiam. Myślałam że znajdę tu jakaś odpowiedź, ale niestety. Synek ma 3 lata. Odpieluchowany jak skończył 14-15 miesięcy. Jakoś koło grudnia zaczęły się zaparcia a po nich lupą w majtki. Do tej pory. Nie ma kar. Nie ma nagród, wie że trzeba na ubikację, bo jak go pytam to wie. Nie krzyczę po nim. Niestety problem dalej jest. Niebawem będzie już rok. I się szczerze zastanawiam czy nie wprowadzić jakiś kar, bo nic nie pomaga. Często na spacerze mu się zdarza a wtedy musimy wracać do domu bo nie zawsze jest miejsce żeby na dworze się ogarnąć. Zawsze biorę ubrania na zmianę i chusteczki na mokro. Ale mam już dość. Nawet myślę o wprowadzeniu pampersów . Brak mi sił na ciągłe pranie majtek. Może rzeczywiście będzie sam te majtki prał i to bedzie karą

    • Być może bolesne zaparcia doprowadziły do lęku przed robieniem kupy na toaletę. To czego możesz spróbować, to zdjąć majtki synkowi i pozwolić mu biegać w samych spodenkach. Odradzałabym powrót do pampersa czy stosowanie kar.

  40. Witam Pani Mariolu,
    Mój syn ma 4 latka. Trochę mi lżej widząc ze nie tylko ja mam problem z jego kupka w majtkach. Jakiś czas temu podeszliśmy z mężem do tego ze spokojem i jakoś mu przeszło. Ostatnio znów nawet nie prosi. Czasami brak mi już cierpliwości.
    Dziękuje za Pani porady. Może tym razem znów się uda.

    • Witaj Aniu, dobrze wiem jak temat kupy może być trudny dla rodziców dzieci, które się z tym problemem zmagają. Skorzystaj ze wskazówek z tego artykułu, a jeśli będziesz potrzebować więcej wsparcia w tym zakresie, to zachęcam Cię do przystąpienia do kursu “Kupa Stop”, który pomógł już wielu rodzicom na zawsze zapomnieć o problemie kupy w majkach. Więcej o kursie możesz przeczytać tutaj: https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/

  41. wow, rewelacyjna słoniowa końcówka – najlepszy przepis na wychowanie dziecka jaki przeczytałam 🙂

    • Dziękuję 🥰 To prosty, ale bardzo obrazowy i trafiający do rodziców przykład jak nie mówić do dziecka . Cieszę się, że Ci się spodobał 🙂

  42. Witam Pani Mariolu!
    Mój synek ma 3,5 roku. Pisiu robi pięknie na nocnik już od roku, ale o kupce nie ma mowy.
    Najgorsze jest to, że stolce są raczej “lepkie”-ani nie zatwardzenia ani nie rzadkie. Załatwia się na raty i ma przez to chory odbyt, wręcz żywe rany, z których leci krew ;(
    Podczas wycierania pupki zaciska mocno pośladki i bardzo płacze. Pupa nie goi się, bo w trakcie dnia potrafi nawet 10x wydalać kał w majtki. Do przedszkola może wrócić dopiero jak wyleczę Mu dupkę. Jestem kompletnie bezradna. Błagam o pomoc ;(

  43. Witam, mam 6 letniego syna, który załatwia się w majtki. Siku robi normalnie. Jestem samotną mamą i staram się jak mogę. Bylam już chyba u wszystkich specjalistów i wszyscy rozkładają ręce. Najbardziej się boję tego, że dzieci w szkole będą go przezywać a idzie w tym roku do zerówki. Proszę o pomoc.

    • Witaj Agnieszko, metody , które stosuje są skuteczne u dzieci do około 5,5 roku życia. W przypadku Twojego syna mogą już nie zadziałać. Mimo wszystko zachęcam Cię do zapoznania się z kursem “Kupa Stop”, w którym omawiam najczęstsze błędy rodziców, które mogły doprowadzić do zaistnienia problemu kupy w majtkach. O kursie więcej przeczytasz tutaj: https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/

  44. Pani Mariolu dziękuję za cenne dla mnie rady od Pani.
    Rozumiem, że mam pytać syna co jakiś czas czy chce mu się siku i po prostu cierpliwie czekać, aż zacznie sam sygnalizować. Przy każdej wpadce po prostu tłumaczyć jak powinno to wyglądać i wierzyć, że w końcu będzie to wyglądać prawidłowo?
    Dziękuję za Pani odpowiedzi i pomoc 🙂

  45. Witam Pani Mariolu,
    mój prawie trzylatek od dwóch tygodni jest bez pieluchy, zakładam ją tylko na noc. Co jakiś czas pytam syna czy chce mu się siku bądź kupę, jeśli mówi, że nie to czekam. Jednak wciąż się zdarza, że sika w majtki, nie woła do toalety. Dziś zrobił pierwszy raz kupę do sedesu, bo akurat widziałam, że zaczyna robić i sama go wolałam. Siku też nie wola, choć zdarza się, że kiedy zacznie robić to wtedy mówi i kończymy na toalecie. Jednak często robi po prostu w majtki.
    Napisała Pani, że nowe nawyki dziecko przyswaja ok 30 dni. Proszę o podpowiedź czy coś robię źle czy dziecko potrzebuje więcej czasu?

    • Witaj Aniu,
      dla dziecka sygnalizowanie potrzeb, powszechnie zwane wołaniem, jest bardzo, bardzo trudne. Na to, aż dziecko zacznie samo wołać trzeba czasem poczekać 2 lub 3 miesiące. Do tego czasu inicjatywa związana z wysadzaniem dziecka leży po stronie rodzica.
      Warto też zabezpieczyć łóżko i zdjąć już pampersa na noc.
      Pozdrawiam Cię ciepło 🙂

  46. Witam
    Moj problem jest troche inny.
    Kulka miesiecy temu udalo mi sie nauczyc mojego trzylatka do robienia siku do nocnika. Byl nawet taki moment ze i z kupa sie udawalo. Po jakims tygodniu kuoa jednak byla nie do przejscia i laduje tylko w pieluszce. Wola jak chce ale zrobi tylko do pieluszki . bez tego po prostu wstrztmuje…a potrafi 3/4dni.

    • Joanno, konkretne metody dotyczące tego jak poradzić sobie w takiej sytuacji znajdziesz w kursie “Kupa Stop”. Jest tam moduł poświęcony temu zagadnieniu. Każdy kolejny tydzień utrwala ten nawyk, więc warto działać aby sytuacja nie pogarszała się . Tutaj znajdziesz więcej informacji o kursie : https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/

  47. Dzień dobry, synek będzie miał teraz w lipcu 3 lata, od 2 miesięcy nie chodzi w pampersie z sikaniem zasadniczo problemu nie mamy ale z kupa dramat. Za nic nie zrobi ani na nocnik ani na ubikacje 😞 świadomie robi w majtki, a jak pytam dlaczego to mówi że lubi. Nic nie pomaga tłumaczenie, proszenie. Już nie mam koncepcji co robić 😞 Może Pani ma jakiś pomysł co może zadziałać 😞

  48. A co jesli moj syn nie chce robic siusiu ani kupy na nocnik bądź toaletę? Teraz kiedy jest cieplo robi na dworze, a co jesli nie bedzie takiej możliwości?

    • Mariola Kurczyńska7 lipca 2020 w 14:49Odpowiedz

      O tym jak zachęcić dziecko do korzystania z nocnika mówię w kursie “Odpieluchowanie – krok po kroku” https://mariolakurczynska.pl/kurs-odpieluchowanie/ . Zdradzam tam sposoby, które są najskuteczniejsze w takich sytuacjach 🙂 Jeśli masz chęć, napisz do mnie na adres: kontakt@mariolakurczyńska.pl i opisz bardziej swoją sytuację: ile lat ma synek, od kiedy próbujesz go odpieluchować itp.

  49. Mój synek ma 22 miesiące od kilku dni w ciągu dnia nie zakładam mu pieluchy. Kiedy zdarzyło mu się posikać załapał że trzeba wołać i tak robi, problem jest z kupką która ląduje w majtkach. Wcześniej robił ją w odosobnieniu np w kącie chociaż w ostatnim czasie po przeziębieniu które spowodowało zaparcie (mały mało jadł) pojawił się lęk przed wypróżnieniem może to tego konsekwncja

    • Jeśli dziecko przy wypróżnianiu poczuje ból, może się zdarzyć, że zaczyna wstrzymywać kupę. W pierwszej kolejności trzeba popracować nad dietą chłopca, tak by zawierała więcej błonnika. Warto też pomóc synkowi oswoić temat kupy. Można na przykład lepić z ciastoliny różne śmieszne kupy lub pokazywać jak ulubiona maskotka robi kupkę. Inne sposoby pomocne w takiej sytuacji znajdziesz w kursie “Kupa Stop”: https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/

  50. Jak mam zaufać swojemu czterolatkowi kiedy sam NIGDY nie zawoła, a spytany za każdym razem odpowie, ze nie chce, po czym po 2 min w majtach kupa… do tej pory nie krzyczałam na niego za to, właśnie żeby mu się zle nie kojarzyło, ale już powoli tracę cierpliwość… a jak go nie przebiore to potrafi godzinę czy dwie chodzić z kupa w gaciach a nawet się odparzyc a i tak nie zawoła…

    • W takiej sytuacji zamiast pytać najlepiej powiedzieć: o widzę, że chcesz kupkę. Chodź idziemy na nocnik. Jeśli wtedy napotkasz opór ze strony dziecka, to w moim kursie “Kupa Stop” znajdziesz sposoby na zachęcenie dziecka do skorzystania z nocnika i na zrobienie tam kupki . Tutaj możesz poczytać więcej o kursie : https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/

  51. Wszyscy piszą o małych dzieciach. Moje ma 13 lat. Zdarza mu się zrobić kupę w pokoju, łóżku. Chowa ja potem po kątach, rozciera… Pytane, czemu tak robi, odpowiada “nie wiem”. Czy ma Pani jakąś radę dla nas?

    • W mojej pracy zajmuje się młodszymi dziećmi. Jeli chodzi o nastolatki, to z takim problemem należy już szukać pomocy terapeutycznej, ponieważ zwykle kiedy problem trwa tak bardzo długo, towarzyszą mu różne inne problemy. Moje metody są przeznaczone dla młodszych dzieci. W przypadku nastolatków trzeba się tym zająć kompleksowo, jedna wskazówka czy rada na pewno nie wystarczy.

  52. Witam. Proszę o radę bo już nie wiem co mam zrobić… córka prawie 6 lat jakieś dwa tygodnie temu miała zatwierdzenie płacz ból przy robieniu kupy…. od tego czasu się zablokowala. widzę że wstrzymuje kupę i przy tym brudzi majtki. Tłumaczę mówię że nie można tak i obiecuje że już nie będzie tak robiła A na kupę działa czopek bo tego nie da rady zatrzymać,a najgorsze jest to że zdarzyło się jej zrobić kupę w nocy do piżamy…wtedy śpi i nie wstrzymuje kupa sama idzie. Wcześniej nie było problemu codziennie robiła kupę A tu nagle takie coś. Nie mam już sił ponieważ niedawno udało się nam wyjść z problemu moczenia nocnego gdzie przez 3 miesiące budziłam ja w nocy co 2 godziny ale przyniosło to rezultat A teraz kupa… pozdrawiam

    • Przy zaparciach czopek jest oczywiście ostatecznością. Sugeruje zwrócić uwagę na dietę. Przy zaparciach dobrze jest wykluczyć produkty mączne oraz zapychające typu : ziemniaki, naleśniki, pierogi itp. Wypróżnieniu sprzyja dieta obfitująca w warzywa oraz zupy i dużo płynów.

  53. Witam, synek ma 2,5 roku zaczęliśmy odpieluchowanie jednak zastanawiam się czy nie robimy tego za wcześnie. Synek nigdy nie komunikował ze będzie chciał zrobić kupę, nie chował się nigdzie itd. Teraz przy zabawie po prostu wyproznia się i dopiero reaguje ze jest coś nie tak…

  54. Witam. Synek jest na etapie odpieluchowania. Już od miesiąca synek ładnie robi na nocnik i zawsze woła. W nocy jeszcze nie do końca kontroluje i co jakiś czas sie posika. Problem jednak tkwi w kupce. Od początku robi kupkę do majtek. W momencie jak ma już robić albo robi i jestem w pobliżu to patrzy na mnie i każe mi wyjść. Nie mogę się do niego zbliżyć bo ucieka albo mnie odpycha. Próby sadzania na nocnik kończą się wstrzymanie kupy. Tłumacze spokojnie za każdym razem ale jak narazie nic nie działa. Nie wiem jak pomóc mu w tym aby zaczął robić na nocnik.

    • Joasiu, spróbuj dać synkowi więcej swobody i prywatności. Być może za mocno naciskasz i synek odczuwa to jako presję. Jeśli nie będzie postępu, proszę napisz do mnie na [email protected]

  55. Czy mozna prosić o podanie specjalisty w tej kwestii z Lublina i okolic?

    • Mariola Kurczyńska21 maja 2020 w 15:18Odpowiedz

      Basiu, nie znam specjalisty z Twojej okolicy, który by zajmował się tym tematem. Ja udzielam konsultacji online, najcześciej przez skypa, więc jeśli chciałabyś skorzystać z mojej pomocy, napisz proszę do mnie wiadomość: [email protected]

  56. Witam, mamy w przedszkolu dziecko 4 latek, który robi kleksy, a ponadto zawsze gdy leżakuje (bo zasypia po obiedzie), robi stolec w czasie snu (rzadki),. Nigdy się sam nie budzi i nawet gdy jest obudzony to chyba mu to nie przeszkadza. I co dzień trzeba go myć. Podobno pod względem fizjologicznym wszystko jest w porządku – twierdzą rodzice. Spotkałaś się z czymś podobnym?

    • Mariola Kurczyńska21 maja 2020 w 14:36Odpowiedz

      Witam Cię Basiu, przypadek o którym piszesz jest bardzo trudny. Jeśli dziecko robi kupę podczas snu, czyli wtedy kiedy jest tego nieświadome, to pomagam tylko w formie indywidualnych konsultacji. Możesz zasugerować rodzicom, żeby się ze mną skontaktowali. Mój mail : [email protected]

  57. Moja córka ma 4 lat i gdy chcę kupkę to wstrzymuje tak długo jak może. Dzieję się tak od kiedy pewnego dnia miała zatwierdzenie i zrobienie kupki bardzo bolało. Od tamtej chwili czyli od ok 2 lat ma problemy z wołaniem i robieniem. Wstrzymuje, dopuszcza w majtki. Nie wiem co robić. Stosowalam syrop na lepsze wyróżnienie wyproznianie ale to nie pomogło. Myślę że powodem jest to że się boli że będzie bolało bo zawsze tak mówi jak już kupka wychodzi.

    • Mariola Kurczyńska21 maja 2020 w 14:28Odpowiedz

      Moniko, dokładnie tak jest jak piszesz: córeczka się boi, że znów ją będzie boleć. Jak poradzić sobie z nawykowymi zaparciami mówię w kursie : “Kupa Stop”. Zebrałam w nim swoją całą wiedzę i doświadczenie, które mam w tym temacie. Jeśli chcesz się z nim zapoznać skorzystaj z tego linka : https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny

  58. Może mi Pani pomoże, mój 3,5 letni synek od jakiegoś czasu się posikuje i robi kupę w majtki. Z kupa mamy problem od czasu jak po słodyczach nie mógł się załatwić trzy dni i płakał na kibelku że go pupcia boli. Teraz wstrzymuje kupe. No i kolejny problem to sikanie w nocy, wstawał ladnie siku az tu nagle… Hmm od miesiąca juz zakladam mu pampersa bo non stop musialam go przebierac. Odpieluchowywac zaczelam go jak miał niecałe 2latka i naprawdę jakoś dobrze poszło, czasami się wpadki zdazaly, z perspektywy czasu wydaje mi się ze to za wcześnie dla niego było. Oczywiscie czytając artykuł widze błędy😔

    • Mariola Kurczyńska21 maja 2020 w 14:18Odpowiedz

      Kasiu, rozumiem, że to dla Ciebie trudna sytuacja.Przez bolesne zaparcia synek teraz wstrzymuje kupę. O tym jak poradzić sobie w takiej sytuacji mówię w moim kursie : “Kupa Stop”, gdzie jeden z modułów poświęcony jest zaparciom nawykowym. Tutaj przeczytasz oo nim więcej: https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny

  59. Witam, synek w sierpniu skończy 3 lata, odpieluchowanie poszło szybko. W wieku 2 lat i 4 miesięcy w przeciągu jednego dnia nauczył się wołać siku, lecz jest problem z kupa, ogólnie odkąd skończył rok miał zaparcia przez co kupa była raz na tydzień i to z dużym bólem, miał różne leki i to czasem pomagało czasem nie, Od pół roku efekt jest odwrotny synek nie ma zaparć lecz wstrzymuje na siłę kupę i robi w sumie takie popuszczenia lub jeśli się zapomni to większa kupę,. Sam robiąc siku na nocnik mówi że będzie też robił kupę więc jest świadomy że trzeba ją zrobić do nocnika, sam też sygnalizuje kiedy już robi to popuszczenie i jak zrobi. Tłumaczę mu zevy nie wstrzymywał kupy tylko wtedy siadał na nocnik ale on właśnie w tym miejscu protestuje i robi to popusczenie. Czy może mi Pani doradzić jak mu pomóc i jak nakłonić go do prawidłowego robienia kupy? Pozdrawiam

    • Mariola Kurczyńska12 maja 2020 w 13:32Odpowiedz

      Marleno, tu trzeba użyć innych metod, bo u 3 latka tłumaczenie na niewiele się zda. Co już z resztą widzisz sama widzisz. Metody, które są skuteczne to takie odwołujące się do świata fantazji, do wyobraźni dziecka. Takich metod właśnie używam w kursie “Kupa Stop”. Tutaj możesz przeczytać więcej o kursie: https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/

  60. Witam mam problem ze swoim 4-letnim synkiem , problem dotyczy robienia kupy do majtek , A jak nie to do spodni. Prosze o rady , wskazówki. Prosze o kontakt.

  61. Witam, synek skończył 4 latka i od ponad roku bez pieluchy ale kupka nadal w majtkach. Co gorsza chodzi do innego pokoju żeby zrobić, kiedy już wiem że ma kupkę to on nadal się nie przyznaje, ucieka, nie chce żeby go przebrać, mówi że chce z tą kupką chodzić. Gdy chodzi bez majtek to potrafi zrobić na podłogę i uciekać, czasem mam wrażenie że to dla niego zabawa bo się cieszy z tego że tak właśnie zrobił. Już brak mi pomysłów co mogę jeszcze zrobić.

    • Witaj Izo, zachęcam Cię do zapoznania się z moim kursem “Kupa Stop”, jednak w tym przypadku może też być problem z autorytetem rodzicielskim. Jeśli tak jest, kurs może nie być skuteczny i wtedy mogłabym Ci pomóc podczas indywidualnych konsultacji. Jeśli chciałabyś z nich korzystać, napisz na [email protected]

  62. Witam, synek 2,5 roku odpieluchowywanie poszło bardzo dobrze i szybko bez zbędnej presji (drugie dziecko, nie spieszyłam się ze zdjęciem pieluchy). Siku bez wpadek, a ” dwojeczka” to katastrofa. O ile woła i biegnie do WC to jak ma usiąść i “wycisnąć” wstaje,krzyczy, wstrzymuje po kilka dni aż samo wypadnie w majt i to na raty. Mówi że “boi się kupy”

  63. Wszystko fajnie, ale co jeśli dziecko ma prawie 5 lat, pampersa nie ma od 2 r.ż. Na początku wiadomo było łatwiej z opanowaniem siusiu niż kupka, ale już byl wszystko ok, a nagle od roku, dziecko spina się, widać, że na siłę zatrzymuje, pytamy czy musi, on nie musi, mówimy chodz idziemy do toalety, nie on nie chce. Ok zostawiamy, bo przecież nie będziemy sądząc na siłę mijają 2 min. Mamo mam kupę. Co wtedy?

  64. Witam moja córka ma 4 latka i robi kupę w majtki. Robiła już normalnie do kocika A teraz jej się coś pozmienialo

    • Różne są przyczyny tego, że dzieci które były już odpieluchowane, zaczynają robić kupkę w majtki. Zapoznaj się proszę z moim kursem “Kupa Stop” lub jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia napisz do mnie maila na : kontakt@mariolakurczyńska.pl

  65. Witam serdecznie. Synek ma 3 latka. Od kad skończył 2 lata chodzi bez pampersa, pięknie wola siku ale z kupka mamy duży problem. Zawsze zaczyna robić w majtki, zacznie i dopiero wola. Lecimy szybko i resztę już robi na kibelku o ile zdążymy. Proszę o pomoc

  66. Za dużo czytania tego wszystkiego..nie lepiej prosto i na temat….synuś skonczyl w grudniu 2019r. 2 latka…siku robi do nocnika, natomiast kupy nie chce zrobić ani do nocnika ani do wc, ani do wc( na kolorowej dziecinnej desce)… wie, dokladnie kiedy chce kupę, ponieważ wtedy idzie po pampersa i płacze żeby mu załozyc…gdy sie zalatwi to pokazuje zeby mu zdjąć, wiec sygńal jego potrzeby do mozgu dociera…próbowałam chowac pampersy i tlumaczyc, ze ich nie ma, i za kazdym razem sadzałam go na nocnik albo na wc ale poprostu wstrzymywał…poddawałam się koło wieczora jak widzìałam,ze juz sir męczy.brzuszek ma wydety i ciagle.mu burczy…jak go nauczyc załatwiania do nocnika? Dodam, ze jak się załatwia w pampersa to ucieka albo za kwietnik albo sie chowa i robi na kuckach..
    .

  67. Witam. I nas też występuje problem kupy… Syn ma już prawie 6 lat… Mówi, że nie czuje. Byliśmy u chirurga… Nic nie pomógł…. Gastrolog zalecił ćwiczenia… Ćwiczymy ale rezultatu brak…. Już nie wiemy co robić.

    • Kingo, spróbuj metod z mojego kursu “Kupa Stop”. Jeśli problem okaże się głębszy, możesz skorzystać z mojego indywidualnego wsparcia.

  68. Kilka akapitow wklejonych jest dwukrotnie. Kp ten “Co się dzieje w mózgu? Czyli o asocjacji i programowaniu główki.”

  69. Witam,mój synek ma 4 lata i borykamy się z problemem kupki która tylko zrobi po zalozeniu pampersa. Nocnik ubikacjia nie wchodzi w grę. Jak zaczyna mówić, że dupka go boli ,to sadzam to na nocniczek i wychodzimy z lazienki potrafi się rak zablokowac, że bedzie siedział i nie zrobi. Już trzyma 5 dzień i boję się że będzie problem. Raz udało mu się zrobić kupkę do ubikacji i dwa razy do nocnika myślałam, że będzie robił, ale nadal nic. Jestem juz bezsilna. Proszę o jakieś wskazówki

    • Marzeno, wiem jak trudna dla Ciebie to sytuacja, nie jest łatwo patrzeć jak dziecko zmaga się z czymś co powinno przychodzić mu naturalnie. Zachęcam Cie do zapoznania się z moim kursem “Kupa Stop”. Znajdziesz tam konkretne metody, które pomoga Ci poradzic sobie z tym problemem. Dzięki tej wiedzy poczujesz sie pewnie, przestaniesz sie stresowac i rozwiązesz problem:) 
Wklejam Ci linka , gdybys chciała zobaczyc:
      https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/

  70. Witam, a jak sobie poradzić z 6.5 latką. Odpieluchowala się w wieku 2.5 roku sama. Potem bylo dobrze ponad 1 rok. Poszla do przedszkola i byl problem, ale mały. Teraz 2 rok chodzi do innego przedszkola. W zezlym roku bylo ok, mimo wielu zmian: nowy dom, narodziny siostry. Ale w tym rok szkolnym jest tragedia czy w przedszkolu czy domu prawie codziennie jest wpadka. Nie wiem już jak działać. Prosze o radę czy w poradniku kupa stop znajde wskazówki dla naszego przypadku.

    • Rozumiem, że czujesz się zdezorientowana i już nie wiesz co robić. Mój kurs i metody w nim zawarte powinien sprawdzić się u Twojej córki. Jeśli będzie inaczej, może się okazać, że problem jest głębszy i wielowątkowy. W takich sytuacjach pomagam indywidualnie na konsultacjach online. Jeśli będzesz potrzebować mojego wsparcia napisz wiadomość na : kontakt@mariolakurczyńska.pl.

  71. Dziękuję za artykuł.
    Wychodzi na to, że popełniłem wszystkie możliwe błędy. Uświadomienie sobie tego, to chyba początek nowego. Spróbuję i odezwę się za jakiś czas, jak poszło.

    • Dokładnie jest jak piszesz. Świadomość jakie błędy popełniliśmy, to już połowa sukcesu. Trzymam kciuki i czekam na informację jak poszło 🙂

  72. Proszę o radę. Synek jest z grudnia 2016 i od września b.r. poszedł do przedszkola. Nie mówi kompletnie nic do pań, nie komunikuje im kiedy chce siku, a kupę robi w majtki, gdy jest w przedszkolu. W domu jest inaczej, informuje kiedy potrzebuje iść do toalety. Panie w przedszkolu załamują ręce i mają już dość mycia go z kupy. Ja nie wiem co zrobić. Skończyły mi się pomysły.

    • Agnieszko, z tego co opisujesz, może być tak, że synek w przedszkolu czuje się zagubiony. Nie wie jak się zachować, komu powiedzieć o swojej potrzebie i dlatego załatwia ją w sposób najbardziej mu znany. Ustal z nim, którą konkretnie Panią ma powiadomić i co ma dokładnie powiedzieć. Mam nadzieję, że to pomoże.

  73. Mam problem z czterolatkiem ze spektrum autyzmu. Siusiu sygnalizuje juz od ponad roku, także chodzimy normalnie w majtkach, ale problem jest z numerem dwa. Nie potrafi zapanować i sygnalizować. Nie wiem jak nauczyć syna robienia do nocnika. Ma tez drugiego brata bliźniaka, któremu to zajęło trzy dni w wieku 2,6 roku.

  74. witam dziecko 2latka i 1 mc odpieluchowany od 4 miesięcy nawet w nocy. Sam wołał siusiu i kupkę nie było żadnych problemów nie kontrolowałam nie chodziłam z nocnikiem to samo w nocy super. NAGLE kupa w majty siusiu woła kupa w majtach. zawoła tylko jak jest w basenie czy w samochodzie i wytrzymuje i zrobi na toaletę ale w innych sytuacjach robi w majty. myślałam że to jednorazowy wybryk ale to trwa od 1.5 tygodnia. Przychodzi i mówi że zrobił kupkę jak już jest w majtach. Gdy pytam gdzie się robi pokazuje na WC. co sie nagle stało? Myślałam że nie ma czasu bo teraz różne umiejętności nowe zabawy ale chce siusiu idzie na WC robi oczywiście oklaski każdy musi klaskać nawet pies celebracja siuśków i kupy zawsze była pytanie kupkę zrobisz? nie! za pół minuty kup! dokładnie tak jak Pani pisze każdy mówi że ma prawo mu się zdarzyć bo malutki bo dopiero dwa latka… ale mam teraz mieszane uczucia po tym artykule. POMOCY

    • Witaj kochana, sytuacji, w których nastepuje regres i kupka ląduje w majtkach jest kilkanascie. Najczesciej jest to spowodowane zmianą lub stresem. Wszystkie te sytuacje opisałam w moim programie edukacyjnym Kupa Stop. Oprócz opisu w programie znajdziesz wskazówki co robic w kazdej z tych sytuacji. Znajdziesz równiez konkretne metody, które pomoga Ci poradzic sobie z tym problemem. Poczujesz sie pewniej majac te wiedzę i przestaniesz sie stresowac. A co najwazniejsz, rozwiązesz problem:)
      Wklejam Ci linka , gdybys chciała zobaczyc:

      https://mariolakurczynska.pl/programedukacyjny/

  75. Dzien dobry.Mam problem .Proszę o kontakt.
    Pozdrawiam.
    Wioletta Spychala

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2021 Mariola Kurczyńska. Wszelkie prawa zastrzeżone Realizacja: DB Elite Team

Dane rejestrowe:

Mariola Kurczyńska, prowadząca działalność gospodarczą przy ul. Waleriana Łukasińskiego 7/1, 59-220 Legnica, NIP: 6911297858, REGON: 890631040.

Tel.: 509 707 803

E-mail: [email protected]

Obsługa klienta:

Pn–pt: 10:00–14:00