Serdecznie witam Cię na mojej stronie!

Nazywam się Mariola Kurczyńska. Jestem pedagogiem, terapeutą pedagogicznym, neuroterapeutą, kinezjologiem, doradcą rodzicielskim i… mamą dorosłej już córki Oli!

Od 28 lat pomagam rodzicom w radzeniu sobie z trudnościami wychowawczo szkolnymi u ich pociech.

Pracowałam w przedszkolach, szkołach, otworzyłam oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji oraz założyłam i prowadziłam przez 10 lat Niepubliczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną współpracując z Polskim Towarzystwem Dysleksji.

Swoje podejście opieram przede wszystkim o naukowe fakty, wiedzę o funkcjonowaniu mózgu, doświadczenie zawodowe, miłość, szacunek i wsparcie. Korzystam z naukowych podstaw psychologii ewolucyjnej i neurobiologii.

W moich działaniach napędza i motywuje mnie każdego dnia moja osobista misja.

Pozwól, że Ci ją przybliżę.

Wszystko się zaczęło gdy moje własne dziecko potrzebowało mojego wsparcia i pomocy. U swojej 7-letniej córki zauważyłam trudności w nauce i funkcjonowaniu emocjonalnym.
Wiedziałam, że może to być spowodowane trudnym rozwodem i bolesnymi sytuacjami z nim związanymi. Wiedziałam też, że muszę jako matka i pedagog zrobić absolutnie wszystko, aby pomóc mojemu dziecku na nowo uwierzyć w siebie, rozwinąć umiejętności szkolne oraz otworzyć się znowu na innych ludzi, na rówieśników.
Wiedziałam też, że aby pomóc mojemu dziecku najlepiej, jak to możliwe, potrzebuję dodatkowej wiedzy. Zaczęłam więc po studiach dalszą edukację i dokształcanie się – kursy, konferencje, szkolenia, studia podyplomowe.

I choć początkowo moją największą motywacją była pomoc własnemu dziecku, to wiedza, którą stale zdobywałam i poszerzałam, była dla mnie niezwykle fascynująca. Kiedy osiągnęłam swój cel i Ola radziła sobie już doskonale z nauką, była pewną siebie i otwartą na innych ludzi dziewczynką, była szczęśliwa i wierzyła w siebie… wtedy uświadomiłam sobie, że nie jestem jedynym rodzicem na świecie, który miał podobne zmartwienia.

Wiedziałam też, że rodziców, którzy chcą wspierać własne dzieci w świadomy i mądry sposób, a także poradzić sobie z różnymi wychowawczymi i szkolnymi trudnościami jest więcej.

A ja chciałam im pomóc. Wesprzeć ich tą wiedzą i doświadczeniem, które zdobywałam jako rodzic, pedagog i później specjalista w zakresie kinezjologii, neuroterapii, efektywnej nauki i terapii pedagogicznej.

Później do tego wszystkiego dorzuciłam ogromne doświadczenie zawodowe, a moja misja od ponad 25 lat się nie zmienia.

Chcę wspierać rodziców w przygodzie, jaką jest rodzicielstwo. Zależy mi, aby pokazywać Wam, w jaki sposób wspierać rozwój dzieci, w jaki sposób pobudzać ich potencjał. Chcę Wam pokazać, że można mieć wspaniałą relację z dzieckiem i nie dać się zwariować.

Milion “podejść” i nurtów w rodzicielstwie, coraz więcej “dobrych doradców” bez wykształcenia oraz praktyki zawodowej oraz krytyka z każdej strony – taka jest rzeczywistość współczesnych rodziców. Na to są teraz narażeni rodzice.

Dlatego chcę Wam pomóc odnaleźć się w tym gąszczu informacji i wspierać wiedzą, jednocześnie rozumiejąc, że każdy z Was powinien wychowywać dziecko zgodnie ze sobą i swoimi wartościami, bo przecież właśnie dzięki temu każdy człowiek jest piękny, inny i wyjątkowy.

10
11
13

Dlaczego warto korzystać z moich wskazówek?

25 lat nauki i doświadczenia

Studia podyplomowe, kursy i szkolenia, które pozwoliły mi zdobyć wiedzę z neuroterapii, kinezjologii czy terapii pedagogicznej. I co najważniejsze – nigdy nie przestałam się uczyć. Dlatego możesz mieć pewność, że wiedza, którą Ci przekazuję jest sprawdzona, poparta badaniami, doświadczeniem i aktualna.

14 879 przeprowadzonych konsultacji

Przez 15 lat przeprowadziłam prawie 15 tysięcy konsultacji, na których pomogłam rozwiązać setki tysięcy problemów i zmartwień rodziców. To tylko utwierdza mnie w tym, że moja wiedza działa u tysięcy rodziców, a ja konsekwentnie spełniam swoją misję.

Niczego nie narzucam i nie oceniam

Nie wyznaję “jedynej słusznej” drogi w wychowaniu dziecka. Dlatego, że taka nie istnieje. Nie ma sensu zamykać się w sztywnych schematach, ani odrzucać innych poglądów na rodzicielstwo. Ja wybieram to, co na podstawie mojej wiedzy i doświadczenia realnie służy Wam, Waszym dzieciom i Waszej relacji.

Poznaj opinie rodziców, którzy już skorzystali z mojego wsparcia

[saswp-reviews-collection id=”38665″]

Jaką drogę musiałam przejść, aby znaleźć się w miejscu, w którym jestem dziś?

Poznaj moją historię

Od kochającego rodzica do wszechstronnego pedagoga specjalisty

[cq_vc_timeline roundradius=”large” bordercolor=”sunflower”][cq_vc_timeline_item icon_entypo=”entypo-icon entypo-icon-check” itembackground=”transparent” itemdate=”1″ itemtitle=”No to od początku…”]Moje pierwsze wykształcenie to filologia klasyczna o specjalizacji nauczycielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. 

Być może zastanawiasz się, dlaczego taki oryginalny kierunek studiów? Po co studiować dzieła Horacego czy Sokratesa w oryginale? Po co zgłębiać łacinę i grekę? To trudne i wymagające studia.

Otóż, jest to kontynuacja mojego pierwszego sukcesu edukacyjnego, jakim była Olimpiada języka łacińskiego na poziomie ogólnopolskim. Ścisła czołówka oznaczała indeks na studia, a tak się składało, że był to jeden z moich celów.

Kiedy przewodniczący Komisji wręczał mi indeks, czułam w sobie moc. A nie miałam wtedy nawet 18 lat.

Na studiach, oprócz dwóch języków starożytnych, uczyłam się również francuskiego w Alliance Francaise. Jeszcze na studiach otrzymałam możliwość wyjazdu do Francji, a były to czasy żelaznej kurtyny! Trzeba było mieć wizę i zaproszenie. To było naprawdę coś wielkiego!

Mogłam poznawać cały francuski system edukacyjno- wychowawczy “od podszewki” i zobaczyć, jak działają przedszkola, szkoły oraz sekrety wychowania dzieci we francuskich rodzinach.[/cq_vc_timeline_item][cq_vc_timeline_item icon_entypo=”entypo-icon entypo-icon-check” itembackground=”transparent” itemdate=”2″ itemtitle=”Wiedza i doświadczenie zrodzone z nieskończonej i najsilniejszej miłości – miłości do własnego dziecka.”]Po studiach pracowałam w liceach  jako nauczyciel francuskiego i łaciny. Stale się rozwijałam i poszerzałam swoje kompetencje wspierania uczniów w nauce, ale potem… zostałam mamą Oli.

Kiedy mała miała 6-7 lat, zaczęłam dostrzegać, że radzi sobie trochę gorzej, jeśli chodzi o naukę czytania i pisania.

Zaczełam więc szczególnie intensywnie zgłębiać temat wspierania rozwoju dzieci i narzędzi do efektywnej nauki.

Nie było to jednak proste w tamtych czasach. Po wizycie w poradni Pani psycholog stwierdziła, że przecież nie każde dziecko musi sobie dobrze radzić.

Moja matczyna intuicja podpowiadała mi, że to nie może być prawda. Nie zgadzałam się z tym stwierdzeniem i poszłam swoją drogą.

Chodziło o moje dziecko. Zaczęłam szukać więcej wiedzy na własną rękę. Wtedy Internet nie był jeszcze tak powszechnym źródłem, dlatego pozostały mi specjalistyczne książki i dostępne artykuły naukowe.

Wiedziałam też, że warto uczyć się od osób mądrzejszych od siebie. Podążałam za panią profesor Martą Bogdanowicz, psycholog dziecięcą i założycielką Polskiego Towarzystwa Dysleksji, oraz panią Renatą Czabaj, wybitną pedagog i terapeutką.  – i z tego miejsca pragnę im gorąco podziękować, ponieważ wiedza, którą mi przekazały do tej pory jest dla mnie bezcenną.

To od nich zaczęła się moja wielka fascynacja tematem wspierania rozwoju dziecka i jego mózgu.

Podjęłam współpracę z Polskim Towarzystwem Dysleksji oraz Polskim Stowarzyszeniem Kinezjologów. Otworzyłam oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji w swoim mieście – w Legnicy. Dodatkowo ukończyłam studia podyplomowe – Diagnoza i terapia pedagogiczna, a także szereg specjalistycznych kursów: Metoda Dobrego Startu, Metoda Ruchu Rozwijającego, Metoda Dennisona (Gimnastyka Mózgu), Techniki uczenia się i zapamiętywania.

Kiedy już miałam kompletną wiedzę w tej dziedzinie, skupiłam się na pracy z moją córką. Nauczyłam ją m.in. techniki koncentracji i tego, jak opanowywać stres. Dzięki temu moja córka nauczyła się samodzielnie rozwiązywać zadania i radzić sobie z porażką. Oprócz samego przyswajania wiedzy pracowałyśmy nad jej inteligencją emocjonalną.

Moja Olcia z dziecka, które nie nadążało, stała się pewną siebie dziewczynką i zaczęła wyprzedzać rówieśników. Jednak wymagało to ogromu naszej pracy.[/cq_vc_timeline_item][cq_vc_timeline_item icon_entypo=”entypo-icon entypo-icon-check” itembackground=”transparent” itemdate=”3″ itemtitle=”Otworzyłam Niepubliczną Poradnię Specjalistyczną Psychologiczno – Pedagogiczną”]Szybko zaczęłam dostrzegać, że wiele innych dzieci również ma kłopoty edukacyjne, a wielu rodziców ma problemy wychowawcze. Chciałam im pomóc. I co ważne, wiedziałam, jak mogę to zrobić.

Kolejnym wyzwaniem, jakiego się podjęłam było stworzenie takiego miejsca, gdzie prawdziwi specjaliści z różnych dziedzin będą udzielać pomocy dzieciom i ich rodzicom. Nie chciałam, aby jakikolwiek rodzic usłyszał o swoim dziecku, to, co ja usłyszałam z ust “specjalisty”.

Nie chciałam, aby jakiekolwiek dziecko padło ofiarą braku wiedzy osoby, która powinna ją mieć.

Jednak aby otworzyć Niepubliczną Poradnię Specjalistyczną Psychologiczno-Pedagogiczną, potrzebowałam dodatkowej wiedzy i uprawnień- wtedy zdecydowałam się na studia podyplomowe – Zarządzanie Oświatą.

Moja poradnia była pod nadzorem Kuratorium Oświaty oraz musiała spełniać wszelkie wymagania Ministerstwa Edukacji Narodowej, dlatego zespół psychologów, pedagogów oraz logopedów musiał odznaczać się wysokimi kompetencjami.

Miałam też w tym osobisty interes, ponieważ moją misją była REALNA pomoc rodzicom i dzieciom.

Nadzorowi i kontroli podlegał każdy dokument wystawiony przez poradnię, a także monitorowana była efektywność terapii i postępy podopiecznych. Dawaliśmy z siebie wszystko. Współpracowaliśmy ze szkołami i przedszkolami. Przeprowadzaliśmy setki diagnoz i dawaliśmy wsparcie dzieciom i ich rodzicom.

To była praca na pełnych obrotach![/cq_vc_timeline_item][cq_vc_timeline_item icon_entypo=”entypo-icon entypo-icon-check” itembackground=”transparent” itemdate=”4″ itemtitle=”Krótko o tym, jak otworzyłam 33 przedszkola”]Zależało mi na tym, aby pomóc jak największej ilości dzieci. W związku z tym podjęłam kolejne wyzwanie. Wraz z koleżankami pedagożkami – z Polskiego Towarzystwa Dysleksji utworzyłam na terenach wiejskich 33 nowe przedszkola, w których opieką zostało objętych ponad 500 dzieci.

Każde przedszkole otrzymało wsparcie specjalistów, a nauczyciele przedszkola otrzymali profesjonalne szkolenie z Metody Dobrego Startu. Nowatorskim pomysłem było wdrożenie diagnozowania przedszkolaków pod kątem ryzyka dysleksji.

Wcześniej nikt tego nie robił. A to Nasze założenie okazało się strzałem w dziesiątkę.

Każde zdiagnozowane dziecko otrzymywało profesjonalne wsparcie. Efekty tych działań przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania.

Projekt Dobry Start Przedszkolaka został zauważony i doceniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i został nagrodzony tytułem: Najlepsza inwestycja w człowieka. Uroczyste odebranie nagrody w Warszawie z rąk Ministra było ogromnym wyróżnieniem i motywacją do kolejnych wyzwań.[/cq_vc_timeline_item][cq_vc_timeline_item icon_entypo=”entypo-icon entypo-icon-check” itembackground=”transparent” itemdate=”5″ itemtitle=”EEG Biofeedback i kolejne wyzwania”]Nie byłabym sobą, gdybym nie chciała pójść jeszcze o krok dalej. Postanowiłam wprowadzić nowoczesny sprzęt terapeutyczny w mojej poradni. Postawiłam na EEG -biofeedback.

EEG Biofeedback to technika treningu mózgu, która powstała w ośrodku szkoleniowym NASA.

Dzięki analizie fal mózgowych dziecka można było rozpoznać przyczyny problemów, a co najważniejsze – dzięki zaawansowanej technologii mogliśmy pomagać dzieciom z wieloma problemami.

To wymagało ode mnie kolejnego podniesienia poprzeczki moich kompetencji. Zdobyłam certyfikaty szkoleń EEG biofeedback.

Jednocześnie, zdobywałam kolejne kompetencje jako coach i trener rozwoju osobistego. Zależało mi na tym, aby zdobywać umiejętności w różnych dziedzinach. Nie chciałam ograniczać się do jednego, wąskiego kierunku. Czerpię wiele z neurologii, z psychologii ewolucyjnej… Jednak najbliższa mi jest pedagogika.

Moje autorytety w tej dziedzinie to Janusz Korczak, Jesper Juul, Maria Montessori i inni wielcy pedagogowie. Dzięki temu potrafię spojrzeć na problem z wielu perspektyw i z punktu widzenia różnych nauk, a to daje mi głębszy wgląd w dany problem i bardzo wysoką skuteczność.[/cq_vc_timeline_item][cq_vc_timeline_item icon_entypo=”entypo-icon entypo-icon-check” itembackground=”transparent” itemdate=”6″ itemtitle=”Jak jest dziś?”]Po 10 latach pracy stacjonarnej, podjęłam kolejne wyzwanie – założyłam fanpage i zaczęłam działać online. Musiałam znowu nauczyć się wielu nowych i niezwykłych dla mnie rzeczy. Jednocześnie dużo tworzyłam.

W tym czasie napisałam 3 książki, 2 ebooki, nagrałam 5 kursów online i napisałam kilkadziesiąt artykułów.

Po tylu latach ciężkiej pracy i edukacji stałam się ekspertem od wychowania i rozwoju dzieci.

Jestem zapraszana jako ekspert do telewizji, i wypowiadam się na łamach wielu czasopism.

Jestem doradcą rodzicielskim, pedagogiem, terapeutą pedagogicznym, neuroterapeutą, kinezjologiem, a przede wszystkim Mamą Oli. To najważniejsza rola, jaką do tej pory życie miało dla mnie, a ja ją z radością przyjęłam.[/cq_vc_timeline_item][/cq_vc_timeline]

Z kochającego rodzica, który dostrzegł u swojego dziecka ryzyko szkolnych trudności, stałam się specjalistką z 25-letnim doświadczeniem z bardzo szerokim wykształceniem.

Jesteś ciekawy moich osiągnięć i wykształcenia? Oto najważniejsze z nich  w jednym miejscu w skrócie:

 • Dyplom mgr  Filologii Klasycznej o specjalizacji nauczycielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim
 • Egzamin Państwowy z języka francuskiego, Uniwersytet Wrocławski
 • Dyplom Języka Francuskiego, Alliance Francaise, Paryż
 • Diagnoza i terapia pedagogiczna, studia podyplomowe Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach
 • Dyrektor w nowej szkole – organizacja i zarządzanie oświatą, DODN, Legnica
 • Trener Rozwoju Osobistego, Pierwsze Studium Trenerów psychologii biznesu, rozwoju osobistego i coachingu, Warszawa
 • Coaching kryzysowy, Crisis Coaching Essentials Polskie Towarzystwo Psychotraumatologiczne, Warszawa
 • Koordynator zespołu do spraw pomocy psychologiczno- pedagogicznej w placówce oświatowej, Studium Prawa Europejskiego, Warszawa
 • EEG Biofeedback, Biomed, Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii, Wrocław
 • Dolnośląski profesjonalista NGO, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Wrocław
 • Metoda Dobrego Startu, Polskie Towarzystwo Dysleksji, Gdańsk
 • Kinezjologia Edukacyjna Brain Gym Metoda dr Paula Dennisona i Gail Dennison-Program technik i procedur motosensorycznych i psychosomatycznych pomocnych w rozwoju ruchowym, emocjonalnym i intelektualnym oraz aktywizacji naturalnych mechanizmów integracji umysł – ciało, Polskie Stowarzyszenie Kinezjologów, Warszawa
 • Diagnoza i terapia uczniów z dysleksją rozwojową, Polskie Towarzystwo Dysleksji, Świdnica
 • Techniki szybkiego uczenia się i zapamiętywania, CEAC, Warszawa
 • Udział w wielu innych szkoleniach i konferencjach naukowych zarówno jako uczestnik, jak i prelegent.

Widziana w:

Blog – tu dzielę się z Tobą wiedzą

Jeśli chcesz poznać moje wskazówki i rozwiązania częstych rodzicielskich problemów, zajrzyj na mojego bloga!

Kiedy odpieluchować dziecko? 5 sygnałów gotowości.

Kiedy odpieluchować dziecko? Wtedy, kiedy dziecko jest na ten proces gotowe. To fundament skutecznego odpieluchowania – łagodnego i bez stresu. …

Co na zaparcia u dzieci? 3 wskazówki na „już”.

Twoje dziecko zmaga się z zaparciami nawykowymi? Co robić w takiej sytuacji? Jak pomóc dziecku, które celowo wstrzymuje kupkę? To …

Zaparcia u dzieci – najczęstsze przyczyny

Zaparcia u dzieci to bardzo częsty problem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Nic dziwnego. To przykra dolegliwość, która …

Ale jest miejsce, gdzie daję jeszcze więcej wiedzy, sytuacji z życia i wskazówek każdego dnia! To mój fanpage na Facebooku oraz profil na Instagramie (polecam Ci śledzenie moich relacji!)

Znajdziesz tu mnóstwo wskazówek, porad i rozwiązań codziennych problemów, z którymi stykają się tysiące rodziców.

Co jeszcze mogę Ci zaoferować?

Oprócz wpisów na blogu, Facebooku, Instagramie i YouTube, przygotowuje dla rodziców też wiele innych form wiedzy.

Oto moje flagowe kursy i e-booki:

Książki, także w formie ebooków:

Wszystkie te materiały wesprą Cię w rodzicielstwie – pomogą świadomie rozwiązać najczęstsze problemy, z którymi często borykają się rodzice. Dają wiedzę, dzięki której rodzicielstwo staje się prostsze i przyjemniejsze , a relacja z dzieckiem staje się silniejsza i piękniejsza.

Mam nadzieję, że w tym miejscu znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz na swojej rodzicielskiej drodze.

Jestem tu dla Was – Rodziców, którzy pragną dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Chcą wychować je na cudownego, dojrzałego, pewnego siebie człowieka.

Jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało. Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej. Ja i mój zespół odpowiemy tak szybko, jak to możliwe!

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Mariola Kurczyńska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  © 2021 Mariola Kurczyńska. Wszelkie prawa zastrzeżone Realizacja: DB Elite Team

  Dane rejestrowe:

  Mariola Kurczyńska, prowadząca działalność gospodarczą przy ul. Waleriana Łukasińskiego 7/1, 59-220 Legnica, NIP: 6911297858, REGON: 890631040.

  Tel.: 509 707 803

  E-mail: kontakt@mariolakurczynska.pl

  Obsługa klienta:

  Pn–pt: 10:00–14:00