3 rzeczy, które każda kobieta w ciąży powinna robić dla siebie i dziecka.

3 rzeczy, które każda kobieta w ciąży powinna robić dla siebie i dziecka.

O co powinna zadbać kobieta w ciąży, aby wspierać rozwój i zdrowie swojego dziecka? Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i przechodzić przez ciążę ze spokojem? O czym nie warto zapominać i na co zwrócić szczególną uwagę w tym ważnym czasie?

W artykule poruszę tematy takie jak:

 1. Czy rozwój dziecka zależy tylko od genów?
 2. 3 rzeczy, o które powinna zadbać kobieta w ciąży.
 3. Dlaczego wsparcie jest tak potrzebne kobiecie w ciąży?
 4. Niezastąpiony pomocnik każdej kobiety w ciąży.

Czy rozwój dziecka zależy tylko od genów?

“Taka zdolna to po mamusi!”, “Ha, sportowcem pewnie będzie, po tatusiu”, “Taki mądry – na pewno po mamusi” “Jaka uśmiechnięta i radosna – to ma po swoim tacie!”

Ale czy na pewno? Czy wszystko zależy tylko i wyłącznie od genów? Przez wiele, wiele lat podobne zasługi przypisywano właśnie im. Czy słusznie? Po części tak. Jednak geny to nie wszystko!

Czas ciąży to stosunkowo krótki okres w porównaniu do całego życia człowieka. Jednak to od ciąży wszystko się zaczyna – to wtedy dzieją się procesy, które są kluczowe dla rozwoju maleństwa. Badania naukowe dowodzą, że środowisko macicy ma bardzo duży wpływ na jego zdrowie i rozwój. Mówiąc inaczej – to, co dzieje się z dzieckiem w okresie ciąży, to fundament startu w jego kolejne okresy rozwoju. Na przykład – raczkowanie, nauka mówienia, chwytania itp.

Jeśli fundament będzie zbyt słaby – stawianie czoła nowym wyzwaniom i okresom rozwoju może (ale nie musi) przychodzić dziecku nieco trudniej. A Ty, przyszła mamo, będąc w ciąży możesz na ten fundament wpływać – dbając o siebie w trakcie ciąży. Tylko co to dokładnie oznacza?

Opowiem Ci o 3 rzeczach, o które powinna zadbać każda kobieta w ciąży – z perspektywy mojej – neuroterapeuty, pedagoga, terapeuty pedagogicznego, doradcy rodzicielskiego (który na swojej drodze spotkał wiele kobiet w ciąży) oraz… Z perspektywy kobiety i matki.

3 rzeczy, o które powinna zadbać kobieta w ciąży

 1. Czas dla siebie – pamiętasz o nim?

Z jednej strony banalne. W końcu każdy człowiek, niezależnie od tego, czy to kobieta w ciąży, czy nie, potrzebuje czasu dla siebie. To ważne i potrzebne. Ale jak jest w rzeczywistości? Wiele osób ma tendencję do tego, aby poświęcać czas wszystkim i na wszystko, tylko nie… Sobie. Znasz to? 

Zastanów się – czy faktycznie dbasz o to, aby poświęcać sobie wystarczająco dużo czasu? Aby w biegu codziennych obowiązków znaleźć czas tylko dla siebie? Zatrzymać się na chwilę, wsłuchać się w siebie?

Kiedy jesteś w ciąży, to może być nieco trudniejsze – wiem z doświadczenia, że to moment w życiu, w którym “lista spraw do ogarnięcia” po prostu się nie kończy. Wizyty u lekarza, organizowanie wyprawki, sprawy, które chcemy “dokończyć” przed urodzeniem maluszka, np. remont w domu… Zawsze się coś znajdzie, prawda? I ten czas dla siebie… Umyka. Spychamy go na drugi plan.

Dlaczego powinnaś zadbać o czas dla siebie szczególnie wtedy, kiedy jesteś w ciąży? Bo dbasz wtedy o dwie, a nie o jedna osobę. A stres w ciąży (szczególnie ten przewlekły) może wyrządzić wiele szkód. Jakich? Naukowcy udowodnili, że stres przenika do wód płodowych i co za tym idzie może mieć wpływ na rozwój maluszka, a nawet na kształtowanie się jego organów. Co więcej, wg badań stres może przyczynić się do powikłań przy porodzie lub go przyśpieszyć. 

Badacze z Uniwersytetu w Ottawie zaobserwowali, że dzieci kobiet, które w czasie ciąży doświadczyły dużej dawki stresu, są dwukrotnie bardziej narażone na występowanie zaburzeń zachowania i nadpobudliwości u dzieci.

Piszę Ci o tym, bo wiem, jak to jest być w ciąży – Ty wiesz, że masz się nie denerwować i o siebie zadbać. Prawdopodobnie Twój lekarz Ci o tym również przypomina, ale świat kręci się dalej. Mimo ciąży mogą się wydarzyć w Twoim życiu rzeczy, które będą bardzo trudne, stresujące i wymagające. Dlatego… dbaj o siebie, jak tylko możesz i skup się na tym, na co masz wpływ.

Odpoczywaj, poczytaj o radzeniu sobie ze stresem (od siebie polecam Ci np. medytację; choć kojarzy się z buddyjskimi mnichami, to jest przystępnym i  potwierdzonym naukowo, szalenie skutecznym sposobem na obniżenie stresu), sięgnij po swoje pasje, zadbaj o siebie i swoje otoczenie.

Potrzebujesz tego, aby zachować dobry nastrój, przejść przez ciążę w spokoju i docenić siebie za cud, który właśnie tworzysz – nowe życie. Nie zapominaj o tym i wpisz czas dla siebie w swój codzienny plan. Najlepiej zrób to teraz i dopiero po wpisaniu tego w swój plan tygodnia, czytaj dalej 🙂 

 1. Kobieto w ciąży – ruszaj się!

Zadbaj o aktywność fizyczną. Naukowcy nie mają wątpliwości – ruch w ciąży wpływa pozytywnie zarówno na dziecko, jak i przyszłą mamę. Wspiera funkcjonowanie układu oddechowego (dzięki czemu poród może być łatwiejszy) oraz stymuluje przepływ krwi przez macicę i łożysko – a to dobrze wpływa na rozwój maleństwa.

Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby kobiety w ciąży wykonywały ćwiczenia aerobowe (np. spacery, pływanie) oraz wykonywały ćwiczenia wzmacniające mięśnie minimum przez 150 minut w tygodniu. 150 minut w tygodniu to… Jakieś 20 minut dziennie lub 3 dni w tygodniu ćwiczeń po 50 minut. To jak? Dasz radę zaplanować tyle czasu na ćwiczenia? Dla dobra swojego i swojego maleństwa?

Aha! Dla jasności – sprawy mają się zupełnie inaczej, jeśli Twój lekarz zabronił Ci wykonywania aktywności fizycznej. Ale myślę, że to jest jasne. 

 1. Jakościowe paliwo dla… Dwóch organizmów.

Śniadanie – owsianka z owocami i orzechami czy pszenna buła z kremem czekoladowym? Obiad – kasza jaglana z łososiem i fasolką czy kanapka z ulubionej burgerowni? Kolacja – wypasiona sałatka z awokado i kurczakiem czy tłuste frytki z sosami? 

Każdego dnia dokonujesz wyborów żywieniowych. Nie tylko za siebie. Ale również za dziecko, dla którego Twoje ciało jest teraz domem. Środowiskiem, w którym się rozwija. I to Twoje zadanie, aby zapewnić mu optymalne warunki do tego rozwoju.

Odstaw fast foody i przetworzoną żywność na rzecz tego, czego najbardziej potrzebuje Twoje maleństwo i jego rozwijający się mózg – np. dobrej jakości ryby (z zaufanego źródła), orzechy włoskie, awokado, olej lniany… Źródeł dobrych tłuszczy jest sporo. 

Zadanie na dziś – przyjrzyj się swojej diecie i zastanów się, co warto w niej zmienić?

Dlaczego wsparcie jest tak potrzebne kobiecie w ciąży?

Wsparcie. Często jesteśmy gotowe je oferować, ale… czasami trochę trudniej je przyjąć. Bo przecież ze wszystkim poradzimy sobie same – damy radę jednocześnie ogarnąć pracę, dom, obiad, pranie, wyprawkę, remonty, wizyty u lekarza, badania, telefony do mamy, spotkania się z przyjaciółką, znajdując jednocześnie czas dla siebie, dla partnera, poświęcić czas dzieciom (jeśli już je mamy) i pójść na jogę. A przy tym jeszcze wyglądać najlepiej na świecie, ciągle się uśmiechać, a po porodzie baby blues znać tylko z definicji.

Tak? Może i dasz radę. Ale jakim kosztem?

Wiesz… Nie znam kobiety w ciąży, która mogłaby to ogarnąć sama. To jest po prostu nierealne. Branie na siebie tych obowiązków (i to jeszcze wszystkich na raz) to według mnie prosta droga do wyczerpania psychicznego i fizycznego. To niesamowicie stresujące dla organizmu i dla maleństwa. Dlatego… Zapewnij sobie wsparcie. Porozmawiaj z partnerem, mamą, siostrą. Powiedz otwarcie, że możesz potrzebować pomocy i jak mogą Cię wspierać. Jeśli czujesz, że to czas, na zwolnienie z pracy – zrób to. Aha i jeszcze jedno – odpuść sama sobie. Brudne okna czy pełny kosz na pranie nie są sprawą priorytetową. Priorytetem jesteś Ty i Twoje dziecko. Nie zapominaj o tym ani na chwilę.

Niezastąpiony pomocnik każdej kobiety w ciąży

Na swojej drodze jako neuroterapeuta, pedagog, terapeuta pedagogiczny i doradca rodzicielski spotkałam wiele kobiet w ciąży. I wiesz co? Wiele z nich mierzyło się z podobnymi dylematami, wątpliwościami, pytaniami. Zmiany, np. w nawykach żywieniowych, aktywności fizycznej, były dla wielu z nich nie lada wyzwaniem. 

Bardzo pragnęły zostać mamą, ale… Nie do końca wiedziały, jak odnaleźć się w nowej, otaczającej ich rzeczywistości. I wiesz co? To normalne. Możliwe, że masz podobnie. Nie wiesz, jak sobie to wszystko poukładać i jeszcze lepiej zadbać o siebie i dziecko.

I właśnie dlatego stworzyłam narzędzie, które może Ci w tym pomóc. To “Planer przyszłej mamy”, który ma za zadanie przeprowadzić Cię przez ciążę krok po kroku, miesiąc po miesiącu, odpowiedzieć na najważniejsze pytania i sprawić, że niczego nie przegapisz.

Jeśli miałabym określić go w 3 słowach, powiedziałabym… Organizacja. Wskazówki. Wsparcie. Dlaczego?

Organizacja, bo z planerem stanie się ona o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. W Planerze znajdziesz rozkład miesięczny i tygodniowy, w którym sama uzupełniasz daty.

Wskazówki, bo na każdy miesiąc przygotowałam dla Ciebie porcję wartościowej i praktycznej wiedzy, która pozwoli Ci jeszcze lepiej zadbać o siebie i rozwój maleństwa.

Wsparcie, bo wiem, że niełatwo jest zmienić nawyki czy znaleźć czas na odpoczynek. Planer ma wbudowane funkcje, które mają za zadanie Ci to ułatwić :).

Więcej o “Planerze przyszłej mamy” możesz dowiedzieć się tutaj: https://mariolakurczynska.pl/planer-przyszlej-mamy/

Literatura:

PAP, Biological Psychiatry Journal

https://fidesetratio.com.pl/ojs/index.php/FetR/article/view/324

https://core.ac.uk/download/pdf/268474989.pdf

https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/48896/35928

https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/59011

https://www.osteopathieliem.de/pl/blog/epigenetik/

https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/29132

Epigenetyka w Międzypokoleniowych Reakcjach na Wpływy Środowiskowe: Fakty i Luki

https://www.researchgate.net/profile/Misza-Kin-sner/publication/334230922_Metabolic_programming_Programowanie_metaboliczne/links/5d85c19aa6fdcc8fd6ffe672/Metabolic-programming-Programowanie-metaboliczne.pdf

https://core.ac.uk/download/pdf/268474751.pdf

https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/45935

16 grudnia 2021

0 komentarzy do "3 rzeczy, które każda kobieta w ciąży powinna robić dla siebie i dziecka."

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  © 2021 Mariola Kurczyńska. Wszelkie prawa zastrzeżone Realizacja: DB Elite Team

  Dane rejestrowe:

  Mariola Kurczyńska, prowadząca działalność gospodarczą przy ul. Waleriana Łukasińskiego 7/1, 59-220 Legnica, NIP: 6911297858, REGON: 890631040.

  Tel.: 509 707 803

  E-mail: [email protected]

  Obsługa klienta:

  Pn–pt: 10:00–14:00