Jak zbudować bliskość i więź z dzieckiem od pierwszych dni?
Przepiękna więź z dzieckiem, relacja, bliskość… myślę, że większość świeżo upieczonych rodziców o tym marzy, zgadzasz się? A już na pewno każdy rodzic, który chce się spełnić w swojej roli jak najlepiej. A właśnie dla takich rodziców tworzę moje treści, w których chętnie dzielę się moją wiedzą i 25-letnim doświadczeniem.
Dzisiejszy artykuł polecam zarówno rodzicom maluszków, jak i starszych dzieci. Najwięcej wyniosą z niego rodzice dzieci w wieku od 0 do 6 roku życia.
Sprawdź, czego dokładnie możesz się spodziewać:
- Budowanie relacji i bliskości z niemowlakiem [już od pierwszych dni!]
- Jak budować relację z dzieckiem w wieku do 2 lat [dwie wspaniałe zabawy]
- Budowanie bliskości z dziećmi w wieku 2-6 lat… poprzez zabawę!
1. Budowanie bliskości z niemowlakiem
W pierwszych dniach i miesiącach życia, maleństwo jest bardzo blisko mamy. Wielu osobom budowanie bliskości wydaje się tu oczywiste i automatyczne. Oczywiście, maluszek „mieszkał” pod sercem swojej mamy ok. 9 miesięcy. Czuł jej zapach, słyszał jej głos, odczuwał każdy ruch jako przyjemne kołysanie. To właśnie dlatego już po narodzinach głos i dotyk mamy działa kojąco na przestraszonego maluszka.
Często tatusiowie zazdroszczą partnerce tej tajnej broni. 🙂
Jednak są sposoby na to, aby tę relację umacniać. Budować więź z dzieckiem (również tę tatusia!).
Oto sposoby, które Wam polecam:
1. Karmienie piersią
To oczywiście domena mamy, jeśli oczywiście ma taką możliwość. Karmienie piersią to okazja do bliskości, poczucia ciepła skóry mamy, ciepła jej ramion, zapachu, kojącego głosu. Otulenia miłością. Zapewnienia bezpieczeństwa.
Czy istnieje szansa, aby tatuś mógł być tak blisko z maluchem? Tu z pomocą przychodzi…
2. Kangurowanie niemowlaka.
Oboje rodzice mogą to robić. Sama nazwa dzięki skojarzeniom ze światem zwierząt zdradza, o co chodzi. Oczywiście o bliski kontakt skóra do skóry maluszka z rodzicem lub inną bliską mu osobą.
Jak prawidłowo kangurować dziecko?
- Najważniejsza zasada to brak granicy pomiędzy ciałem maluszka i rodzica. Nie powinno Was oddzielać żadne ubranie. 🙂
- Maluszek oczywiście może mieć pieluszkę albo być przykryty kocykiem, aby nie doszło do wychłodzenia.
- Najlepiej kangurować maluszka w pozycji siedzącej lub leżącej (to świetna okazja do wspólnej drzemki).- Polecam min. godzinę kangurowania dziennie (oczywiście jeśli pozostałe potrzeby maleństwa są zaspokojone, więcej kangurowania nie zaszkodzi, to sama przyjemność!)
- Polecam praktykowanie kangurowania do minimum 3 miesiąca życia.
3. Pielęgnacja niemowlaka
To świetna okazja do budowania bliskości i pięknej relacji z dzieckiem. Oczywistym punktem jest tutaj kąpiel maluszka. Chwila wyciszenia przed spaniem, poznawania własnego ciała i bezcenne chwile z rodzicem. CZYSTA przyjemność! 😉
Po kąpieli czas na pozostałe elementy pielęgnacji.
Nawilżanie ciała a przy tym delikatny masaż rączek i nóżek. Nie żałujcie maleństwu też delikatnych buziaków. Masaż brzuszka pomoże łagodzić objawy kolki. Podczas masażu wspierasz rozwój maleństwa, świadomość jego ciała.
Poza tym oczywiście sprawiasz, że maluszek Ci ufa, czuje się bezpiecznie i spokojnie. Budujecie przepiękną relację!
Warto też zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone do konkretnych części ciała, czyli np. krem do pupy, który będzie zapobiegał odparzeniom od pieluszki czy ochronny krem do buzi, zwłaszcza jeśli po tych chwilach czułości wybieracie się na spacer! 😉
Oczywiście tutaj kluczowe jest bezpieczeństwo! Dla dobra maleństwa wybieraj tylko certyfikowane kosmetyki rekomendowane przez specjalistów dermatologii.
Ja polecam Ci wspaniałą polską markę OnlyBio, która jako pierwsza w kraju uzyskała rekomendację Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Oprócz tego ich produkty są pełne naturalnych, nietestowanych na zwierzętach składników zamkniętych w ekologicznych opakowaniach!
Zawsze powtarzam, że chcąc dbać o dzieci, powinniśmy też dbać o ekologię. Odgrywamy bardzo ważną rolę w tym, aby nasze maluchy mogły dorastać, oddychając świeżym powietrzem i zamieszkiwać czystą planetę!
2. Jak budować relację z dzieckiem w wieku do 2 lat (Dwie wspaniałe zabawy)
A co z bliskością gdy w grę wchodzi słynny bunt dwulatka? Może Twój maluch jest w tym wieku i wiecznie jest „na nie”? Nawet w kwestii buziaków czy przytulania? Gdzie tu miejsce na budowanie więzi emocjonalnej?
Warto budować bliskość i więź z dzieckiem poprzez ciekawe, rozwijające zabawy!
Na grafice podrzucam Ci przykład na wspaniałą zabawę:
3. Budowanie bliskości z dziećmi w wieku 2-6 lat… poprzez zabawę!
Ze starszymi dziećmi warto wprowadzić wieczorny rytuał rozmowy o emocjach. To prosty sposób, który pomoże Ci budować więź i dobre relacje z dzieckiem, ale nie tylko! Inteligencja emocjonalna dziecka sprawi, że łatwiej mu będzie nawiązywać relacje z rówieśnikami.
Jak to zrobić?
Polecam Wam zakończyć każdy dzień rozmową o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. Co Was uradowało, a co zasmuciło? Może Antek zirytował się, że w lodziarni nie ma jego ulubionego smaku? Albo ucieszył się z wizyty babci? Jeśli nie chce opowiedzieć o tym Tobie, może opowie ulubionemu misiowi albo psu Marshallowi? Ty Rodzicu, zaprzyjaźnij się z ulubionymi zabawkami dziecka, to najlepsi sojusznicy. 🙂
Pomysł na kolejną świetną zabawę zamieściłam na poniższej grafice. Możesz ją sobie pobrać, aby mieć ją pod ręką!
Jeśli poszukujesz pomysłów na podobne zabawy, podpowiadam, że zamieściłam aż 101 pomysłów na rozwijające zabawy w moich e-bookach „Rozwój, radość, relacja” i „Rozwój od pierwszych dni”.
PS Jestem bardzo ciekawa, która ze wskazówek sprawdzi się u Was! Jeśli masz ochotę, napisz pod tekstem, w jakim wieku jest Twój maluch i którą ze wskazówek przetestujesz.
0 responses on "Jak zbudować bliskość i więź z dzieckiem od pierwszych dni?"