Jak pielęgnować skórę noworodka? Wszystko, co świeżo upieczony rodzic powinien wiedzieć.
Jak zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry noworodka? Na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego skóra Twojego maluszka jest tak wrażliwa i jak o nią odpowiednio zadbać. Poznasz również kosmetyki, które polecają lekarze i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł świadomie i odpowiedzialnie zadbać o zdrowie Twojego maleństwa.
Dziś przedstawiam Wam wpis w formie wywiadu z Panią dermatolog prof. Barbarą Zegarską.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja skóry noworodka?
- Jak dobierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlęcia? Jak pielęgnować noworodka?
- Czym dokładnie różni się skóra maluszków od skóry dorosłych?
- Na jakie składniki zwracać uwagę, wybierając kosmetyki dla noworodka?
Pierwsze dni życia dziecka – na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji? Jak sprawić, że pielęgnowanie noworodka będzie świadome i bezpieczne?
Pielęgnacja noworodka skupia się w głównej mierze na prawidłowej pielęgnacji okolicy pieluszkowej i pępka. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy braku świadomego postępowania, może dojść do zapalenia pępka oraz zmian wyprzeniowych i zapalnych w okolicach pieluszkowych. Wyprzenie jest dolegliwością dermatologiczną, która charakteryzuje się wystąpieniem ostrego stanu zapalnego skóry w okolicy pocierających się o siebie fałdów skórnych.
Jak rozpoznać takie sytuacje? Wysypka na pupie niemowlaka, dziecko swędzi pupa… czy o takie objawy chodzi?
Tak, między innymi. Częstym objawem jest też zaczerwieniona skóra, plamy na skórze u dziecka czy sucha, szorstka skóra.
Jak więc powinna wyglądać świadoma pielęgnacja skóry noworodka?
Jeśli chodzi o pielęgnację pępka, w warunkach domowych wystarcza mycie kikuta pępowiny wodą z mydłem, pamiętając o jego osuszaniu tzw. sucha pielęgnacja. Część lekarzy nie zaleca kąpieli dziecka do chwili odpadnięcia kikuta.
Natomiast okolica pieluszkowa powinna być myta wodą z dodatkiem emolientów zawartych w kosmetykach bezpiecznych od pierwszego dnia życia dziecka.
Emolienty, czyli preparaty nawilżające, prawda?
Dokładnie, to środki działające zmiękczająco, nawilżająco, natłuszczająco i regenerująco. Są stosowane głównie w pielęgnacji skóry niemowlęcej oraz problematycznej. Wszystko dlatego, że łagodzą świąd i stany zapalne.
Czy może Pani polecić jakieś konkretne kosmetyki? Podpowiedzieć, jak namierzyć taki emolient w składzie?
Oczywiście. Przede wszystkim wybierając kosmetyki dla niemowląt, trzeba szukać wyraźnych oznaczeń wskazujących, że dany kosmetyk jest bezpieczny dla skóry dziecka już od pierwszych dni.
Weźmy jako przykład naturalne kosmetyki marki OnlyBio z serii baby. Już na przodzie opakowania widzimy informację, o tym, że kosmetyk jest bezpieczny dla dzieci już od 1 dnia życia. Kolejna informacja to oznaczenie EmolBIO complex. Pod tą nazwą kryją się specjalnie dobrane składniki o silnie nawilżającym działaniu, czyli właśnie emolienty. Marka Onlybio oferuje również serię kosmetyków z prebiotykami, które odżywiają i zapewniają odpowiednią dawkę wilgoci i ochronycienkiej i delikatnej skórze dziecka.
Wspominam właśnie o kosmetykach marki OnlyBio, ponieważ te kosmetyki jako pierwsze w Polsce otrzymały rekomendację Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Zarówno dzięki temu odznaczeniu, jak i certyfikatowi ECO CERT, rodzic zyskuje pewność, że wybiera kosmetyki bezpieczne dla swojego maleństwa.
Czym dokładnie różni się skóra maluszków od skóry dorosłych?
Skóra noworodka, niemowlaka i małego dziecka do 3, a nawet 5 roku życia nie jest w pełni dojrzała. Jest cieńsza, warstwy naskórka nie są w pełni wykształcone, a warstwa rogowa (najbardziej powierzchowna) skóry jest bardziej przepuszczalna dla różnych substancji, jak również bardziej skłonna do zwiększonej utraty wody. Stosunek powierzchni skóry do masy ciała dziecka jest znacznie większy, niż u dorosłego dlatego też u małego dziecka jest większe parowanie, szybsze przegrzanie, wychłodzenie i wchłanianie ze skóry. Odczyn skóry dziecka tzw. pH jest mniej kwaśny, dlatego też u dziecka małego występuje większa skłonność do infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Dodatkowo stosowanie pampersów, a zwłaszcza zbyt rzadkie zmiany takich pieluch, sprzyjają powstawaniu wyprzeń, a następnie infekcji skóry.
Skóra małego dziecka również jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego też u małych dzieci może dojść do poparzenia i różnych zmian posłonecznych. Małe dziecko, a zwłaszcza noworodek i niemowlak ma często zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych, dlatego niekiedy obserwuje się występowanie ciemieniuchy, a nawet objawów tzw. trądziku niemowlęcego.
Jak reagować na zmiany skórne niemowląt?
Skóra małego dziecka powinna być na co dzień odpowiednio pielęgnowana. Oczywiście, tak jak już wspominałam, bezpiecznymi preparatami przeznaczonymi dla niemowląt.
Zawierają one wszystkie niezbędne składniki, które odpowiednio nawilżają, natłuszczają jak również wpływają na prawidłową funkcję skóry. Prawidłowa pielęgnacja noworodka, czyli stosowanie płynów do kąpieli i balsamów jest niezmiernie ważna w przypadku suchej i atopowej – czyli alergicznej skóry. Należy pamiętać, że sucha skóra daje uczucie świądu, co przyczynia się do drapania a w późniejszym okresie czasu może być przyczynkiem różnych infekcji na skórze.
Co w przypadku takich infekcji? Do najczęstszych należy chyba egzema, AZS, prawda? Co mogłaby Pani polecić rodzicom, którzy dostrzegają pierwsze objawy u maluszka?
W przypadku zmian skórnych zawsze należy zasięgnąć porady lekarza dermatologa lub pediatry. Natomiast jeśli chodzi o profilaktykę, przede wszystkim wracamy do świadomej pielęgnacji. Firmy wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców i oferują świetnej jakości kosmetyki. Wspomnę raz jeszcze o OnlyBio, ponieważ to marka, która ma w swojej ofercie całą kosmetyczną wyprawkę dla niemowląt.
Krem do pupy, krem do buzi, balsam do ciała, płyn do kąpieli, czy szampon i żel do mycia. Wszystko stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach, już od pierwszych dni życia. Co więcej, część z tych produktów jest w wersji hipoalergicznej i dedykowane są właśnie dzieciom zmagającym się z AZS i innymi chorobami skórnymi
Dobrze, a jeśli chodzi o konkretne składniki kosmetyków? Na co zwracać uwagę?
Do pielęgnacji noworodków, należy wybrać te preparaty, które mogą być stosowane już od pierwszych dni życia, pozbawione konserwantów i substancji zapachowych.
Od lat popularne są oliwki do kąpieli dla noworodków i niemowląt wyprodukowane na bazie oleju mineralnego (parafiny, oczyszczone węglowodory). Najbardziej sprawdzają się w kąpieli lub zaraz po niej, kiedy aplikuje się je na wilgotną skórę. Działają jednak dość krótko. Lepiej działają wspomniane już emolienty, które chronią naturalną barierę skóry i sprawiają, że jest gładsza i bardziej miękka. Są wzbogacone w substancje nawilżające, które dodatkowo wiążą wodę w naskórku. Spośród preparatów pielęgnacyjnych dobrze wybierać te, które zawierają lipidy. Lipidy zastosowane na obszary suchej skóry istotnie wpływają na poprawę jej nawilżenia. Wszystkie preparaty do pielęgnacji skóry dziecka powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, rekomendacje o naturalnych dobrze tolerowanych i przyswajalnych składnikach.
Bardzo dziękuję za rozmowę, jestem pewna, że rodzice wyniosą z naszej rozmowy wiele wartościowej wiedzy.
Ja również serdecznie dziękuję.
0 komentarzy do "Jak pielęgnować skórę noworodka? Wszystko, co świeżo upieczony rodzic powinien wiedzieć."