Kiedy odpieluchować dziecko? 5 sygnałów gotowości.

Kiedy odpieluchować dziecko? Wtedy, kiedy dziecko jest na ten proces gotowe. To fundament skutecznego odpieluchowania – łagodnego i bez stresu. Jak dokładnie rozpoznać tę gotowość? O tym przeczytasz w tym artykule.

Wielu rodziców czeka z odpieluchowaniem dziecka na jego gotowość. I bardzo dobrze. To absolutna podstawa sukcesu. Z mojego doświadczenia wynika, że gotowość dziecka to bardzo ważna kwestia. Wiele stresu i wiele cierpienia dzieci pojawiło się, kiedy rodzice zaczęli proces w nieodpowiednim momencie.

I teraz, najważniejsze. Do odpieluchowania musi być gotowe nie tylko dziecko. Do odpieluchowania musi być gotowa cała rodzina. Dzięki temu jest większa szansa, że obejdzie się bez zbędnego stresu, nerwów, frustracji i nieprzyjemnych emocji.

A rodzicom przecież zależy na tym, aby odpieluchowanie odbyło się przyjemnie, łatwo i w zgodzie z dzieckiem. Jeśli Tobie również zależy na tym samym, to ten artykuł jest dla Ciebie.

W tym artykule znajdziesz:

  1. 4 pułapki, przez które możesz przegapić gotowość do odpieluchowania
  2. 5 sygnałów gotowości do odpieluchowania
  3. Prezent 🎁

4 pułapki, przez które możesz przegapić gotowość do odpieluchowania

Często spotykam się z sytuacją, w której rodzice zwlekają z odpieluchowaniem lub wycofują się z rozpoczętego już procesu, bo dziecko zrobiło “coś”. “Coś”, co sprawia, że rodzice myślą, że trochę się pospieszyli i dziecko nie jest jeszcze gotowe na odpieluchowanie.

I wtedy dalej czekają z rozpoczęciem procesu albo go przerywają i z powrotem zakładają pampersa.

No dobrze, ale czym dokładnie są te “cosie”? To zachowania dziecka, które są mylnie interpretowane jako brak gotowości – to właśnie te pułapki:

1. Dziecko domaga się pampersa

Postanawiasz, że spróbujesz nie założyć dziecku pampersa. Jednak maluchowi wyraźnie się to nie podoba lub nawet mówi Ci wprost, że tego pampersa chce. A skoro dziecko chce pampersa, to oznacza, że nie jest gotowe.

Niekoniecznie tak jest. A więc skąd ta potrzeba pampersa? Cóż, dziecko, jak większość z nas, po prostu nie lubi zmian. Dlatego dąży do tego, co jest mu znane (a skoro od początku swojego życia załatwiał swoje potrzeby tylko do pampersa, to nic innego znane mu nie jest).

I teraz pomyśl, nawet na swoim przykładzie. Czy proces zmiany zawsze jest przyjemny? No nie. Zmiana wiąże się zazwyczaj z pewnego rodzaju dyskomfortem. Tak samo jest w przypadku dzieci.

Dlatego, jeśli dziecko domaga się pampersa, to nie oznacza, że nie jest gotowe na odpieluchowanie. To po prostu naturalny odruch w procesie zmiany.

  1. 2. Dziecko przeżywa trudne emocje.

Odpieluchowanie jest dla dziecka sytuacją nową, zaskakującą. Błędy są tu normą. To całkowicie naturalne, że pojawiają się też emocje. A wraz z nimi – potrzeba wsparcia w tych emocjach. A nie wycofanie z procesu. . Wycofanie nie przybliży dziecka do pożegnania pieluszki. Wręcz przeciwnie – może wywołać u dziecka dezorientację.

Załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych do nocnika to dla dziecka nowa umiejętność. I ta umiejętność wymaga ćwiczenia, wielu powtórzeń, błędów czyli “wpadek” oraz przyjaznego wsparcia rodzica w pokonywaniu tych wszystkich trudności. Trudne emocje są tu na miejscu – Twoja rola, aby wspierać w nich dziecko, pomagać mu je akceptować i pozwolić mu na popełnianie błędów w dążeniu do wspólnego celu.

3. Dziecko boi się nocnika.

Starasz się zachęcić dziecko, żeby usiadło na nocnik, ale… Ale ono po prostu się boi. Nie chce i już. Wielu rodziców w tym momencie rezygnuje, nie podejmuje więcej prób i czeka, aż lęk minie Myślą “skoro się boi, to na pewno nie jest gotowe”. 

Wycofanie nie rozwiązuje tu sprawy. Dlaczego? Bo prawdopodobnie lęk nie ustąpi wraz z wiekiem. Moje doświadczenie pokazuje, że dziecko samo nie poradzi sobie z lękiem, nie wyrośnie z tego. Trzeba mu pomóc. 

Dziecko w naturalny sposób reaguje lękiem na nowe sytuacje, nawet takie jak wejście do przedszkola, pierwsze spotkanie z Mikołajem, pierwsze przejście po murku, rower na dwóch kołach… To, że coś budzi lęk, nie oznacza, że dziecko nie jest na to gotowe albo że to jest dla dziecka złe.

Dlatego, jeśli maluch zareaguje strachem na nocnik, nie wycofuj się. Twoją rolą jest tutaj wsparcie dziecka, aby ten lęk przezwyciężyć. 

4. Dziecko doświadcza wpadki za wpadką.

Zdejmujesz dziecku pieluszkę i tłumaczysz – kupa i siku do nocnika. Pampersowi robimy pa-pa! No i coś tam się udaje, próbuje robić siku do nocnika, ale… Więcej trafia na podłogę, niż do nocnika. Pojawia się wpadka za wpadką. – Wielu rodziców w takiej sytuacji stwierdza, że najwidoczniej dziecko nie jest gotowe. Absolutnie tak nie jest. I już tłumaczę dlaczego. Spójrz – nauka siusiania i robienia kupki do nocnika to nowa umiejętność, tak? No tak. A nowa umiejętność wymaga ćwiczenia. 

Dokładnie tak, jak nauka samodzielnego jedzenia. Dziecko ucząc się jeść pięć razy trafi w policzek i w nos, a dopiero za szóstym razem do buzi. Na początku połowa jedzenia spadnie na podłogę, ale niedługo dziecko będzie już sprawnie posługiwało się łyżką, prawda?

Pomyśl sam/a – czy nie byłoby absurdalne wymagać od dziecka jedzenia bez ubrudzenia się? Albo zrezygnować z nauki jedzenia łyżką, kiedy na początku nie potrafi zrobić tego tak, jak należy? Wyobrażasz sobie, że rodzic mówi wtedy “Nie uczę go jeść łyżką, nie wychodzi mu to za dobrze, więc to znaczy, że jeszcze nie jest gotowy”?

5 sygnałów gotowości do odpieluchowania u dziecka

No dobrze, a więc kiedy możemy stwierdzić, że dziecko jest gotowe na odpieluchowanie? 

Na bazie swojego wieloletniego doświadczenia w tym temacie mogę stwierdzić, że istnieje aż 12 warunków świadczących o gotowości do odpieluchowania u dziecka. Oto one:

Warunek 1: Dziecko ukończyło 9 miesięcy

Już widzę Twoje zaskoczenie na twarzy. Ale spokojnie –  to, że dziecko ukończy 9. miesiąc życia, nie oznacza, że już teraz możemy rozpoczynać odpieluchowanie Większość dzieci nie jest na to gotowa ani od strony fizjologicznej ani emocjonalnej. 

Po ukończeniu 9. miesiąca możemy kupić nocnik i zacząć dziecko z nim powoli łagodnie oswajać, czyli pokazywać do czego on służy, pozwolić usiąść itd.

Uwaga – mówię o oswajaniu dziecka z nocnikiem, nie o odpieluchowaniu.

Dziecku, które zostało oswojone z nocnikiem, znacznie łatwiej będzie pożegnać pieluszkę.  

Warunek 2: Dziecko stabilnie siedzi

Dziecko musi bez wysiłku utrzymać się na nocniku w pozycji siedzącej przez 1- 2 minuty. Jeśli dziecko nie jest w stanie utrzymać stabilnie pozycji siedzącej, nie możemy rozpocząć odpieluchowania. To jest jeszcze za wcześnie.

Warunek 3: Dziecko jest zdrowe 

To znaczy, że nie możemy zacząć myśleć o odpieluchowaniu, gdy dziecko jest przeziębione, kaszle, ma gorączkę, wychodzą mu ząbki i tak dalej… Dyskomfort, ból, złe samopoczucie połączone z rozpoczęciem odpieluchowania mogą po pierwsze przyczynić się do negatywnych skojarzeń, a po drugie… Czy Ty możesz się skupić na czytaniu książki lub nauczeniu się nowej umiejętności, gdy boli Cię głowa? No właśnie… Dzieci mają tak samo :).

Dziecko musi mieć zasoby psychofizyczne, wtedy ten proces będzie łatwiejszy i przyjemniejszy.

Warunek 4: Dziecko nie je już w nocy lub są to małe ilości 

Kiedy dziecko nie potrzebuje już jeść w nocy, ułatwi to nam odpieluchowanie nocne. Kiedy jednak dziecko tego ciągle potrzebuje, ale pieluszka po nocy jest sucha, śmiało możemy przeprowadzać odpieluchowanie nocne. Jeżeli dziecko w nocy je lub pije i pieluszka jest mokra,  możemy odłożyć nocne odpieluchowanie procesu na później. 

Warunek 5: Dziecko nie zostało właśnie szczęśliwym starszym bratem lub siostrą i to nie nastąpi wkrótce. 

Nowy członek rodziny to zwykle dużo emocji. U każdego. I u rodziców, i u dziecka, które nagle znalazło się w zupełnie innej sytuacji. To nie jest najlepszy czas na odpieluchowanie, które jest również dużą zmianą. 

Trzymaj się zasady: jedna zmiana naraz. Potrzebny jest zapas minimum 3 miesięcy przed narodzinami rodzeństwa i minimum 2 miesięcy po porodzie. Taki odstęp czasowy pozwoli dziecku lepiej poradzić sobie z procesem.

Prezent 🎁: 12 sygnałów gotowości do odpieluchowania – bezpłatny e-book

A teraz czas na obiecany prezent. To bezpłatny e-book “12 sygnałów gotowości do odpieluchowania”. 

Znajdziesz w nim pozostałe sygnały, a oprócz tego odpowiedzi na pytania takie jak:

👉 Jak rozpoznać gotowość do odpieluchowania u dziecka?

👉 Skąd masz wiedzieć, kiedy działać, a kiedy jeszcze poczekać?

👉 Odpowiedzi na 3 najczęstsze pytania rodziców (w temacie gotowości)

👉 Czym tak właściwie jest odpieluchowanie? Czy to tylko zdjęcie pieluszki dziecku?

Aby odebrać bezpłatny e-book, zostaw swój adres e-mail poniżej. W ciągu 10-15 minut otrzymasz maila z linkiem do pobrania e-booka. 

Dotarłaś/eś do końca? Napisz poniżej, jak to u was wygląda z tą gotowością? Możecie przystąpić do odpieluchowania czy jeszcze czekacie?

1 komentarzy do "Kiedy odpieluchować dziecko? 5 sygnałów gotowości."

  1. U nas to wyglada tak ,Kazik prawie lat 3 sygnalizuje kiedy chce mu sie siku/kupe pomimo ze nocnik stoi w centralnym miejscu usiadzie na niego ,zdejmie majki ,spodenki ale po chwili wstaje i domaga sie zalozenia pampersa i to jest wlasnie taka blokada ze chodzie na podworku w majtkach jestesmy gdzies w parku to samo chce pampersa zrobi co ma zrobic i sam go sciaga

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2021 Mariola Kurczyńska. Wszelkie prawa zastrzeżone Realizacja: DB Elite Team

Dane rejestrowe:

Mariola Kurczyńska, prowadząca działalność gospodarczą przy ul. Waleriana Łukasińskiego 7/1, 59-220 Legnica, NIP: 6911297858, REGON: 890631040.

Tel.: 509 707 803

E-mail: kontakt@mariolakurczynska.pl

Obsługa klienta:

Pn–pt: 10:00–14:00